کد خبر: ۳۴۸۵
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۷
کمیسیون های هیئت دولت >> سیاسی، دفاعی >> مصوبات
هیئت وزیران به استناد ماده (13) قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه‏های سیاسی ـ مصوب 1395- و به پیشنهاد وزارت کشور، آیین نامه اجرایی ماده (13) قانون نحوه ی فعالیت احزاب و گروههای سیاسی را تصویب کرد.
به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت»،براساس ماده (13) قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه‏های سیاسی ـ مصوب 1395-

"ماده ۱۳- احزاب دارای پروانه فعالیت در چهارچوب قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران و برابر مفاد این قانون از حقوق و امتیازات زیر برخوردارند:

الف - فعالیت سیاسی

ب - انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر در جهت اجرای اصل هشتم (۸) قانون اساسی در چهارچوب قوانین و مقررات

پ - اظهار نظر آزاد و علنی در مسائل کشور در راستای وظایف قانونی احزاب

ت - معرفی و حمایت از نامزدهای انتخاباتی در تمام انتخابات

ث - ائتلاف با دیگر احزاب

تبصره - احزاب می‏توانند در زمان انتخابات یا غیر آن با دیگر احزاب دارای پروانه فعالیت در مورد نامزد یا نامزدهای انتخاباتی یا موارد دیگر ائتلاف نمایند و در صورت ائتلاف، کلیه مسؤولیت آن را پذیرا باشند و مراتب را به اطلاع کمیسیون احزاب برسانند.

ج - دایر نمودن شعب و دفاتر در استان‏ها و شهرستان‏ها

تبصره ۱- احزاب می‏توانند در چهارچوب اساسنامه خود نسبت به تشکیل شعب و دفاتر خود در استان‏ها و شهرستان‏ها اقدام کنند و موضوع را به‌ اطلاع استانداری و فرمانداری ذی‌‏ربط برسانند.

تبصره ۲- تأسیس هرگونه دفتر و یا شعبه خارج از کشور ممنوع می‏‌باشد.

چ - انتشار روزنامه، نشریه و تأسیس پایگاه اطلاع‏رسانی در فضای مجازی

تبصره - احزاب واجد شرایط این قانون و متقاضی نشریه الکترونیکی یا مکتوب می‏توانند درخواست خود را به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای صدور مجوز ارسال کنند. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موظف است پس از دریافت تقاضا حداکثر ظرف مدت سه‌ ماه نسبت به صدور مجوز نشریه الکترونیکی یا مکتوب برای احزاب مربوطه اقدام کند. در صورت عدم صدور مجوز در مدت مقرر، احزاب می‏توانند به دیوان عدالت اداری شکایت نمایند.

ح - برخورداری از کمک‏ها و یارانه‌های موضوع این قانون

خ - برگزاری راهپیمایی‌ها و تشکیل اجتماعات حسب مورد با اطلاع و صدور مجوز وزارت کشور و استانداری با رعایت بند (۶) ماده (۱۱) این قانون و اصل بیست و هفتم (۲۷) قانون اساسی

تبصره ۱- دبیران کل احزاب موظفند حداقل هفتادودو ساعت قبل از برگزاری اجتماعات و راهپیمایی‏ها مراتب را به اطلاع مسؤولان ذی‌ربط برسانند.

تبصره ۲- آیین‏‌نامه اجرائی این ماده، ظرف مدت سه‌ ماه بعد از لازم‏الاجرا شدن این قانون توسط وزارت کشور تهیه می‏شود و به تصویب هیأت وزیران می‏رسد.

د - حق حضور و دفاع در کمیسیون احزاب موضوع این قانون قبل از ارجاع پرونده تخلف حزب به مراجع قضائی ."

نظر به تصریح قانونگذار در تبصره (2) بند (خ) ماده (13) قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه‏های سیاسی که اشعار می‏دارد: «آیین‏نامه اجرایی این ماده ظرف مدت 3 ماه بعد از لازم‏الاجرا شدن این قانون توسط وزارت کشور تهیه و به تصویب هیئت وزیران برسد»، متن آیین نامه پیشنهادی پس از بررسی در کمیسیون سیاسی و دفاعی و اعمال اصلاحات لازم در جلسه مورخ 23 /2 /1397 هیئت وزیران مطرح وبه تصویب رسید.

 
 
 
 
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: