کد خبر: ۳۴۸۳
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۷
کمیسیون های هیئت دولت >> فرهنگی >> پیشنهاد
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پیشنهاد خروج 196 قلم آثار موزه ملی ایران به کشور هلند برای برگزاری نمایشگاه «ایران: مهد تمدن» را جهت تصویب در هیئت وزیران ارایه نموده است.

برگزاری نمایشگاه «ایران: مهد تمدن» در کشور هلند در انتظار تصویب هیئت وزیرانبه گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» در راستای همکاری های فرهنگی و پژوهشی میان جمهوری اسلامی اسلامی ایران و کشور هلند، یادداشت تفاهمی مابین موزه ملی ایران به نمایندگی از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و موزه درنتز در آسن هلند در خصوص همکاری های موزه ای به امضا رسیده و این سازمان خواستار مجوز هیئت وزیران برای خروج موقت 196 قلم آثار موزه ملی ایران به کشور هلند شده است.

بر اساس این تفاهم نامه، قرار است نمایشگاهی با عنوان «ایران: مهد تمدن» از 27 خرداد تا 27 آبان 1397 در شهر آین هلند برگزار شود و تعداد 196 قلم آثار در 191 ردیف متعلق به موزه ملی ایران در موزه درنتز به نمایش گذاشته شود که ارزیابی بیمه ای آن توسط هیات عالی کارشناسی این سازمان صورت گرفته است.

گفتنی است، مطابق ماده 21 آیین نامه اموال فرهنگی، هنری و تاریخی نهادهای عمومی و دولتی، خروج موقت اموال فرهنگی تاریخی و هنری درجه یک مشمول این آیین­نامه برای شرکت در نمایشگاه های خارج از کشور پس از تایید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به تصویب هیئت وزیران خواهد رسید.

لازم به توضیح است، طبق تفاهم نامه مشترک موزه ملی ایران با موزه درنتز هلند، آثاری از دوره پارینه سنگی جدید تا دوره میانه اسلامی از جنس استخوان، آجر، سفال، سنگ، شیشه، قیر، کاغذ، گل، گچ و صدف از کشور جهت برگزاری نمایشگاه به کشور هلند ارسال شود.

گفتنی است، بر اساس این تفاهم نامه، بیمه آثار توسط شرکت های بیمه خارجی مورد تأیید بیمه مرکزی ایران انجام، صحت مصونیت قضایی آثار توسط وزارت امور خارجه تأیید و هزینه های مربوطه توسط طرف هلندی متقبل شده است.


نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: