کد خبر: ۳۴۸۰
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۷
در کمیسیون اصلی امور اجتماعی و دولت الکترونیک هیئت دولت مقرر شد:
در جلسه اصلی کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک هیئت دولت، که با حضور وزرا و معاونان رئیس جمهور برگزر شد، پیشنهادهای «تعطیلات زمستانی مدارس کشور» و برنامه «دوباره مردم» مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» پیشنهاد وزارت دادگستری و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درخصوص «ساماندهی تعطیلات رسمی کشور» و پیشنهاد اخیر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در خصوص «تعطیلات زمستانی مدارس کشور» در جلسه روز یکشنبه 23 اردیبهشت 1397 در کمیسیون اصلی امور اجتماعی و دولت الکترونیک مطرح شد.

تعطیلات زمستانی مدارس در دست آموزش و پرورش

مونسان، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در خصوص پیشنهاد «تعطیلات زمستانی مدارس کشور» گفت: در ایام عید نوروز 1397، نزدیک به 70 میلیون اقامت شب به ثبت رسید و درآمد حاصل از آن به اقتصاد کمک کرده و هم چنین بخش های ضعیف جامعه نیز از این درآمد بهره مند می شوند. وی

وی افزود: بر اساس این پیشنهاد، مدارس، به مدت 15 روز در نیمه دوم دی تعطیل می شوند و برای جبران آن تا آخر خرداد ماه مدارس برقرار باشند.

وی افزود: در این پیشنهاد تنها جابه جایی در تعطیلات ایجاد می شود و یکی از ثمرات ضمنی آن کاهش آلودگی هوای تهران است. هم چنین، در شش ماه دوم گردشگری استان های جنوبی کشور فعال می شود که این تعطیلات به اقتصاد این استان ها کمک بیشتری می کند.

دکتر انصاری، رئیس کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک هیئت دولت در ارتباط با این پیشنهاد گفت: طبق قانون شروع سال تحصیلی از اول مهرماه است که هر تغییری در آن نیاز به تصویب قانون مجدد دارد.

وی افزود: تعداد تعطیلات رسمی در ایران 26 روز است که نسبت به دیگر کشورها در وضعیت میانه ای هستیم. به همین جهت برای تغییر در ساختار تعطیلات کشور نیاز به اجماع داریم و نمی توان مردم را به زور به پذیرش کاهش تعطیلات وادار کرد.

در خصوص پیشنهاد «ساماندهی تعطیلات رسمی کشور» با توجه به جنبه های ملی، مذهبی و سیاسی تعطیلات رسمی در کشور، هر گونه تصمیم گیری نسبت به تغییر در تعطیلات مزبور مستلزم ایجاد هماهنگی های لازم در سطح قوای سه گانه و سایر مراجع ذی مدخل می باشد و از طرفی پیشنهادها و طرح های متعددی در خصوص تعطیلات رسمی کشور در مجلس شورای اسلامی مطرح و در حال پیگیری است، لذا موضوع ساماندهی تعیطلات رسمی کشور تا فراهم شدن زمینه هماهنگی های مورد نظر و تعیین تکلیف طرح های موجود در مجلس شورای اسلامی، از دستور کار خارج شد.

هم چنین، در خصوص پیشنهاد «تعطیلات زمستانی مدارس کشور» مقرر گردید با توجه به اختیارات وزارت آموزش و پرورش در تنظیم ایام آموزشی برای مدارس کشور، موضوع توسط سازمان اداری و استخدامی کشور، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و وزارت آموزش و پرورش بررسی و در صورت ضرورت تصمیم گیری از سوی هیئت وزیران، در قالب متن پیشنهادی مناسب جهت تصمیم گیری ارایه شود.

افزایش مشارکت و جلب اعتماد عمومی با برنامه «دوباره مردم»

در ادامه این جلسه، پیشنهاد برنامه «دوباره مردم» مطرح شد و بر ضرورت آن به دلیل اهمیت و نقش مشارکت در اصول حکمرانی و افزایش سرمایه اجتماعی و اعتماد و مشارکت به دنبال افزایش توجه به مطالبات عمومی تاکید شد.

پیشنهاد "دوباره مردم" به عنوان یک ضرورت در بهسازی حکمرانی و سازوکارهای تصمیم گیری و سیاستگذاری عمومی طراحی شده است. و تلاش دارد تا بر پایه جلب مشارکت عمومی در فرایند سیاستگذاری از یک سو و افزایش توجه به مطالبات عمومی از سوی دیگر، بتواند از تبدیل اعتراضات مدنی به ناآرامی های همراه با آشوب جلوگیری نماید. و به صورت همزمان هر گونه دیدگاه متنوع را تبدیل به منبعی در تصمیم سازی نماید.

بر اساس این پیشنهاد، با ایجاد سازو کار مناسب، شبکه اجتماعی برای بخش عمومی ایجاد می شود تا نظرات و خواسته های خود را به دولتمردان اعلام نمایند.

نماینده مرکز بررسی های استراتژیک نهاد ریاست جمهوری به عنوان سازمان پیشنهاد دهنده در توضیح این پیشنهاد گفت: در کشورهای توسعه یافته سامانه های الکترونیکی طومار نویسی دارند که هر شهروند می تواند یک مطالبه عمومی را مطرح کند.

وی افزود: در این برنامه کمیته بررسی با اعضای مشخص وجود دارند که ضوابط اجرایی لازم برای هر مطالبه را بررسی و سطح پاسخگویی را بر اساس تعداد درخواست کنندگان تعیین می کنند.

حریرچی، معاون وزیر بهداشت در این خصوص گفت: باید سازکار مشخص در این زمینه وجود داشته باشد زیرا مطالبه گری بی پاسخ، موجب بی اعتمادی دولت و مردم می شود.

هم چنین، دکتر اشتریان، دبیر کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک گفت: پیش از این مردم در شبکه های اجتماعی این مطالبه گری را آغاز کرده اند و جلوتر از دولت هستند.

وی با تاکید بر اینکه باید برای اجرای این پیشنهاد فرایند تعریف شود، افزود: فرهنگ سازی یک پروسه شدن است که نیازی به تعریف از پیش ندارد و ما نیازمند مواجه مستقیم مردم و حاکمیت هستیم.

در پایان مقرر شد، مصوبه ای با این موضوع تعریف شود و دولت شورای عالی اطلاع رسانی را مکلف کند سامانه را طراحی و مستقر نموده و نحوه پاسخ گویی به دولت اعلام و تصویب شود.

این نشست در روز یکشنبه 23 اردیبهشت 1397 از ساعت 14 تا 16 در ساختمان شهید رجایی ریاست جمهوری با حضور وزرا، معاونان رئیس جمهور و نمایندگان دستگاههای ذی ربط برگزار شد.


نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: