کد خبر: ۳۴۵۳
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷
هیئت وزیران به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی، آیین نامه اجرایی ماده (5) قانون بیمه اجباری شخص ثالث را تصویب نمود.

تصویب آیین نامه اجرایی ماده (5) قانون بیمه اجباری شخص ثالثبه گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت »، وزارت امور اقتصادی و دارایی در اجرای ماده (5) قانون بیمه اجباری شخص ثالث، پیش نویس آیین نامه اجرایی مربوط را برای سیر مراحل تصمیم‏ گیری به هیئت وزیران ارایه نموده بود.

لازم به ذکر است، طبق ماده (5) قانون بیمه اجباری خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه مصوب 1395 مقرر شده است : "شرکت سهامی بیمه ایران مکلف است طبق مقررات این قانون و آیین‌نامه‌های مربوط به آن، با دارندگان وسایل نقلیه موضوع این قانون قرارداد بیمه منعقد کند. سایر شرکت های بیمه متقاضی فعالیت در رشته بیمه شخص ثالث می توانند پس از أخذ مجوز از بیمه مرکزی اقدام به فروش بیمه‌نامه شخص ثالث کنند. بیمه مرکزی موظف است براساس آیین‌نامه اجرائی که به پیشنهاد بیمه مرکزی و تأیید شورای ‌عالی بیمه به تصویب هیأت وزیران می‌رسد، برای شرکتهای متقاضی، مجوز فعالیت در رشته شخص ثالث صادر کند. در آیین‌نامه اجرائی موضوع این ماده مواردی از قبیل حداقل توانگری مالی شرکت بیمه، سابقه مناسب پرداخت خسارت، داشتن نیروی انسانی و ظرفیت‌های لازم برای صدور بیمه‌نامه و پرداخت خسارت باید مد نظر قرار گیرد. شرکت هایی که مجوز فعالیت در این رشته بیمه‌ای را از بیمه مرکزی دریافت می ‌کنند، موظفند طبق مقررات این قانون و آیین‌نامه‌های مربوط به آن، با کلیه دارندگان وسایل نقلیه موضوع این قانون قرارداد بیمه منعقد کنند. ادامه فعالیت در رشته شخص ثالث برای شرکت هایی که در زمان تصویب این قانون در رشته بیمه شخص ثالث فعال هستند، منوط به أخذ مجوز از بیمه مرکزی ظرف مدت دو سال از تاریخ لازم‌الاجراء شدن این قانون می باشد".

براین اساس هیئت وزیران در جلسه 1397/02/16 به پیشنهاد بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران و تأیید شورای عالی بیمه و به استناد ماده (5) قانون بیمه اجباری خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه - مصوب 1395- آیین نامه اجرایی ماده یادشده را به تصویب رسانید.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: