کد خبر: 3448
تاریخ انتشار: پنج‌شنبه 21 تير 1397 - 17:01
کلانتری در نشست با اعضای انجمن اسلامی دانشگاه امیرکبیر:
رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به مشکلات کم‌آبی در استان خوزستان گفت: اشتباهات مهندسی در ساخت سد گتوند، عامل شوری آب خوزستان شده است.
اشتباهات مهندسی عامل شوری آب خوزستان

اشتباهات مهندسی عامل شوری آب خوزستانبه گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» به نقل از«پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست» در پی دعوت دانشجویان انجمن اسلامی دانشگاه امیرکبیر برای حضور در خوزستان و پیگیری معضلات زیست محیطی، نشستی با حضور این دانشجویان و رییس سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.

عیسی کلانتری رییس سازمان حفاظت محیط زیست در نشستی صمیمی که پیش از ظهر سه شنبه 19 تیر با حضور اعضای انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه امیرکبیر برگزار شد با اشاره به مشکلات زیست محیطی استان خوزستان گفت: با روال طبیعی هر جای ایران ممکن بود خشک شود، ولی خوزستان آخرین نقطه بود. حتی ممکن است گیلان و مازندران خشک شود، ولی برای خوزستان این اتفاق نمی‌افتاد. اما مشکلی که در خوزستان داریم مدیریت آب و عدم تشخیص اولویت‌هاست منابع آب را در آن منطقه از دست دادیم یا از نظر کیفی آلوده کردیم.

معاون رییس جمهور افزود: در خوزستان، توزیع آب با مشکل روبه‌رو است در شمال استان، مردم راحت می‌توانند آب مصرف کنند ولی در جنوب، زهاب نصیب مردم می‌شود اتفاق بدی که افتاد، آب‌گیری سد گتوند بود این پروژه در زمان مرحوم آقای هاشمی کلنگ زده شد براساس محاسبات مهندسی آمریکایی‌ها پیش از انقلاب شروع شد در آن زمان، هیچ اشکالی در اجرای آن نبود. اما در زمان دولت نهم محل سد تغییر کرد.

وی افزود: این باعث شد که گنبدهای نمکی به درون آب راه پیدا کنند، گفتند پوشش رُسی می‌دهیم و نمک را از بستر جدا می‌کنیم ولی با اولین آب‌گیری، پوشش از بین رفت و آب شیرین کارون، شور شد ما بخش اعظم آب خوزستان را با یک اشتباه مهندسی محرز شور کردیم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه گفت: مشکلات آب خوزستان به دو بخش تقسیم می‌شود: مسایل مهندسی و توزیع آب حتی وجود بخشی از گردوغبار نیز به دلیل مدیریت اشتباه در موضوع آب است سیلاب در خوزستان، سالی دو الی سه بار، منطقه جنوب اهواز را زیر آب می‌برد و باعث می‌شد که خاک لم‌یزرع خوزستان سبز شود و جلوی انتشار گردوغبار گرفته شود.

کلانتری درباره‌ موضوع گردوغبار افزود: پیش از انقلاب در مناطقی که گرد و غبار از آن بلد می‌شد مالچ نفتی می‌ریختند که تا حدی خاک را تثبیت کرده بود اما در زمان جنگ از بین رفت بعد هم سازمان محیط زیست وقت گفت که این کار از نظر زیست محیطی اشکال دارد بدین ترتیب راهی که بین بد و بدتر بود، متوقف شد گردوغبار داخلی در زمستان و ریزگردهای خارجی در فصول بهار و تابستان برمی‌خیزند.

کلانتری ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات خوزستان، آلودگی‌های نفتی است ما پس از گذشت ۱۱۰ سال هنوز فلرهای گازی را در خوزستان می‌سوزانیم در حالی که خارجی‌ها آماده‌اند تا نصف پول گاز را بگیرند و این‌ها را تبدیل به میعانات گازی کنند پس از این سال‌های طولانی هنوز نتوانستند فلرها را مهار کنند.

سدسازی می‌تواند خوب یا بد باشد

رییس سازمان محیط زیست گفت: نمی‌توانیم بگوییم سدسازی، خوب یا بد است. در اطراف تهران پنج سد داریم که آب شرب تهران را تامین می‌کنند پس در این‌جا سدسازی برای ما خوب بوده است البته باید گفت که بهترین جا برای ذخیره‌ آب، زیر زمین است نه روی آن، در مورد خوزستان بردن آب به زیر زمین سخت بود، چون خاک خوزستان نفوذناپذیر است بیشتر سدهایی که در خوزستان احداث شده است به منظور تامین برق بوده است یکی از مشکلات حال حاضر صنعت برق همین کم آبی سدهاست.

وی افزود: سدسازی بخشی از توسعه‌ پایدار است ما در توسعه‌ پایدار باید چهار نکته را در نظر داشته باشیم فعالیت ما توجیه اقتصادی داشته باشد، زمینه‌ساز بر هم خوردن نظم اجتماعی نباشد و مسائل اجتماعی ایجاد نکند محیط زیست را تخریب نکند و حق و حقوق نسل‌های بعدی را از بین نبرد متاسفانه در این سال‌ها اهداف کوتاه‌مدت ما بر اهداف بلندمدت غالب بوده است تولید غذا خوب است ولی باید رعایت پایداری آب نیز شود سدسازی بخش کمتری از مصیبت آب است ولی مصیبت اصلی ما مصرف آن است مشکلات سازه‌ای و کوتاه‌مدت ما را از اهداف بلندمدت جدا کرده است.

محیط زیست جایگاه اصلی خودش را پیدا نکرده است در گذشته، محیط زیست تنها سازمان شکاربانی بود به همین دلیل، سازمان محیط زیست هیچ گاه مدعی آب نبوده است اما در حال حاضر محیط زیست مدعی سهمش شده است و مطالبه‌اش آن است که رودخانه‌ها باید به مقصد بریزند و حقابه تالاب‌ها اختصاص داده شد.

وی افزود: منبع دریاچه‌ ارومیه از دو طریق تامین می‌شود یکی از رودخانه‌ها و دیگری از بارش‌ها، حجم بیشتر را رودخانه‌ها تامین می‌کنند ساخت ۳۷ سد روی رودخانه‌های منتهی به دریاچه ارومیه، این دریاچه را از اصلی‌ترین منابعش محروم کرده است مشکلات ارومیه باعث شده که فشار خون مردم تبریز به اندازه‌ی یک‌دهم بار افزایش یافته است زنبور عسل در این هوا راهش را گم می‌کند دیگر نمی‌تواند به کندو برگردد.

کلانتری با اشاره به تثبیت سطح آب دریاچه‌ ارومیه در چهار سال گذشته گفت: اگر به این دریاچه رسیدگی نمی‌شد تا الآن خشک شده بود طبق برنامه‌ریزی که دانشگاه شریف در این مورد انجام داده ۱۲ سال طول میکشد تا دریاچه کاملا احیا شود.

خودکفایی نه به هر قیمتی

کلانتری در مورد بازگرداندن حقابه‌ها به رودخانه‌ها گفت: اگر در آب بخش کشاورزی کاهش ۴۰ درصدی داشته باشیم حقابه‌ها به رودخانه‌ها برگردانده می‌شود، نمی‌شود و نباید به هر قیمتی خودکفا شد خودکفایی یعنی افزایش تولید بیش از افزایش جمعیت، ممکن است بتوانیم در دو یا سه محصول به خودکفایی برسیم ولی این به بهای از دست دادن سایر محصولات است ما ظرفیتی برای خودکفایی در همه‌ محصولات و ظرفیت‌ها نداریم شاید بتوانیم در گندم خودکفا شویم ولی باید به عواقبی که در انتظار سایر محصولات آب کشور است، نیز فکر کنیم.

کلانتری در مورد با مصرف بخش کشاورزی از منابع آبی گفت: کشاورزی ۸۸ درصد از منایع آبی را مصرف می‌کند یکی از مشکلات کشاورزی ما، آبیاری تحت فشار است حتی زمانی که آبیاری غرقابی داشتیم ۳۰ درصد آب به زمین نفوذ می‌کرد اما در تحت فشار آب به میزان زیادی هدر می‌رود.

وی خاطرنشان کرد: حفظ عوامل خودکفایی از خودکفایی مهم‌تر است عوامل خودکفایی یعنی آب، خاک و خورشید، ما باید آب و خاک را حفظ کنیم باید در تولید محصولات کشاورزی یک نقطه‌ بهینه را مدنظر داشته باشیم.


ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف