کد خبر: ۳۴۴۲
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷
وزارت صنعت، معدن و تجارت پیشنهاد داد، ثبت سفارشات مواد اولیه و ماشین آلات تولیدی، با نرخ متفاوتی از کالاهای مصرفی مشمول دریافت کارمزد شود.

پیشنهاد تغییر نرخ کارمزد ثبت سفارش کالاهای اولیه و مصرفی

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» با توجه به دریافت کارمزد برای ثبت سفارش کالا به استناد ماده (12) قانون تشکیل مراکز تهیه و توزیع کالا و همچنین بند (ز) ماده (43) آیین نامه اجرایی قانون تشکیل مراکز تهیه و توزیع کالا، وزارت صنعت، معدن و تجارت، پیشنهاد افزایش کارمزد ثبت سفارشات و یا نرخ متغیر کارمزد برای گروه‌های کالایی مختلف را به دولت ارایه داده است.

در حال حاضر، با استناد به قوانین مذکور میزان کارمزد می تواند تا یک درصد ارزش سیف کالای وارداتی تعیین شود که البته برای شرکتهای تعاونی مصرف حداکثر نیم درصد می باشد و هم چنین، می توان برای گروهای گوناگون کالایی نرخهای کارمزد متفاوتی وضع شود.

این در حالی است، که هم اکنون از این بابت نیم در هزار ارزش سیف کالاهای وارداتی از واردکنندگان اخذ می شود. لذا در صورت ضرورت می توان با تصویب دولت کارمزد ثبت سفارشات را افزایش و یا طیفی را به تصویب دولت رساند تا حسب نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت براساس آن اقلام موضوع مواد اولیه و ماشین آلات تولیدی با نرخ متفاوتی از کالاهای مصرفی مشمول دریافت کارمزد شود.

گفتنی است، با توجه به نیازمندی واحدهای تولیدی به ماشین آلات، مواد اولیه و کالاهای واسطه ای که تولید داخلی ندارند، رعایت شرایط آنها در افزایش کارمزد ثبت سفارش ضروری است.

افزون بر این، لازم است، آیین نامه فعلی قانون تشکیل مراکز تهیه و توزیع کالا به نحوی مورد اصلاح قرار گیرد تا در مواردی نظیر لغو غیر اختیاری و احیاناً ناشی از تحریم های تحمیلی ثبت سفارشات، بتوان با کسر درصدی از مبلغ دریافتی، کارمزد ثبت سفارشات را عودت داد.

براساس آنچه که در بالا ذکر گردید، وزارت صنعت، معدن و تجارت پیشنهاد زیر را برای طرح در هیئت وزیران تهیه نموده است:

 

بند (ز) ماده (43) آیین نامه اجرایی قانون تشکیل مراکز تهیه و توزیع کالا

بند (ز) : سازمان توسعه تجارت ایران برای ثبت سفارش کالا، کارمزدی براساس ماده (12) قانون تشکیل مراکز تهیه و توزیع کالا از سفارش دهندگان دریافت خواهد نمود. میزان کارمزد کالا برای مواد اولیه و ماشین الات تولیدی و کالاهای اساسی یک در هزار، برای کالاهای مصرفی پنج در هزار و کالاهای مصرفی غیر ضرور نیم درصد ارزش سیف کالا تعیین می شود.

تبصره 1- فهرست این اقلام توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت تعیین می شود.

تبصره 2- کارمزد ثبت سفارش پس از صدور ثبت سفارش قابل استرداد نمی باشد.

تبصره 3- کارمزد ثبت سفارشی که بنابر دلایل قهری و یا تحریم منجر به حواله وجه یا گشایش اعتبار و ایجاد تعهد ارزی برای کشور نمی شود در صورت تشخیص کمیته ای به ریاست سازمان توسعه تجارت ایران و عضویت نمایندگان گمرک ایران و بانک مرکزی قابل استرداد می باشد.

تبصره - تمدید ثبت سفارش با رعایت ماده (43) آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات مشمول پرداخت مجدد یک چهارم کارمزد ثبت سفارش اولیه می شود.

 

نتیجه بررسی پیشنهاد: این پیشنهاد در تاریخ 24 تیر 1397 در کمیسیون فرعی اقتصاد دفتر هیئت دولت مطرح شد و مورد موافقت قرار نگرفت.

گفتنی است، نتیجه مذکور در نامه ای به امضای محسن حاجی میرزایی، دبیر هیئت دولت به اطلاع دستگاه پیشنهاد دهنده رسیده است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: