کد خبر: 3421
تاریخ انتشار: جمعه 15 تير 1397 - 19:20
ربیعی:
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: طبق تصمیم گیری ستاد اقتصاد مقاومتی و سازمان برنامه و بودجه، برنامه منسجمی برای مدیریت منابع مالی موجود داریم تا طبقات پایین اجتماعی از آثار ناشی از تحریم های جدید آسیب نبینند.
برنامه جلوگیری از آسیب طبقات پایین اجتماعی در دستور کار است

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» به نقل از خبرگزاری «ایرنا» علی ربیعی چهارشنبه 13 تیر در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران درباره اجرای دستور رئیس جمهوری در زمینه شفافیت و صرفه جویی ارزی افزود: تمامی بخشنامه های این وزارتخانه برای انتقال دفاتر شرکت ها به استان ها و ممنوعیت خرید ساختمان های جدید با رویکرد صرفه جویی در منابع بوده است.

وی راهبرد خروج سازمان ها و صندوق های تابعه این وزارتخانه از بنگاهداری و عرضه سهام شرکت های تابعه آن در بورس را راهکار دیگر پیش بینی شده با رویکرد صرفه جویی در منابع عمومی برشمرد.
ربیعی اظهار داشت: همچنین شفافیت عملکرد ما از استاندارد لازم برخوردار است زیرا تنها صندوقی هستیم که همه شرکت های ما در بورس فعال هستند و نمره قابل قبولی از بورس داریم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی یادآور شد: اکنون بیش از ۴ هزار میلیارد تومان سهام در بازار عرضه داریم که بیش از ۲۵۰۰ میلیارد تومان سهام بلوکی و سهم های خرد است.
وی با بیان اینکه هدف این وزارتخانه در سیاست گذاری صندوق های بازنشستگی افزایش و حفظ سرمایه بین نسلی بازنشسته ها و کارگران است، تاکید کرد: ما هر کار تجاری با اخلاق، مسئولیت اجتماعی و اصول کشور که به نفع بازنشسته ها و کارگرها باشد، انجام می دهیم.
ربیعی تلاش برای افزایش قدرت خرید کارگران و بازنشستگان را یکی از برنامه های این وزارتخانه برشمرد و اظهار داشت: همه شرکت های تابعه صندوق های بازنشستگی در بورس سوددهی دارند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: سهام پتروشیمی و تمامی صنایع سودده تحت مدیریت ما در بازار سرمایه عرضه می شود و بنگاه هایی که سودده نیستند به فروش می رسند و از مدیریت مستقیم این بنگاه ها خارج می شویم که البته این پول نه تنها خرج نمی شود بلکه در بخش های دیگر سرمایه گذاری می شود.
وی به بازنشستگان و کارگران این صندوق اطمینان داد که این منابع مالی در چرخه اقتصادی جدید به نفع نسل های آینده سرمایه گذاری می شود.

ارایه ۵۰ درصد تسهیلات تا نیمه شهریورماه امسال

وی درباره بحث اشتغال روستایی گفت: اکنون سامانه رصد اشتغال های استان ها را ثبت می کند به طوری که آمار این سامانه قبل از اقدامات امریکا یک میلیون اشتغال بود البته برخی صنایع ظرفیت اشتغالشان مثل صنایع پایین دستی پتروشمیی ها، لوازم یدکی خودرو ، پوشاک و کفش افزایش یافته برخی ثابت می ماند و برخی مانند صنعت خودرو کاهش می یابد.
وی با تاکید براین که تلاش داریم روش های اشتغال را تغییر دهیم، افزود: بنابراین طبق برنامه ۵۰ درصد از ۱۸۰۰ میلیارد تومانی که بابت ارایه تسهیلات به بانک ها تزریق شده را تا نیمه شهریورماه امسال پرداخت می کنیم و در اختیار چند پروژه ملی هم قرار خواهد گرفت.
وی ادامه داد: سامانه رصد در برخی استان ها مثل گرگان عملکرد خوبی داشته اما در استانی مثل کرمانشاه که دور از انتظار بود عملکرد مناسبی دارد اما نرخ بیکاریش بالاست تلاش داریم با تغییر شیوه ها رقم اشتغال را حفظ کنیم.
وی جهت گیری مهم این وزارتخانه را مراقبت از آنهایی که از تحریم آسیب می بینند، دانست و اظهارداشت: برنامه های خاصی داریم به طوری که به جایی تسهیلات و برای جایی بازار داخلی مهیا کنیم که با وزارت صنعت، معدن و تجارت و معاونین آن آثارش بررسی تا تثبت شغل موجود صورت بگیرد.

وزارت کار برای کنترل قیمت ها وارد عمل می شود

وزیر کار شفافیت برای بازار را مهم دانست و گفت: عده ای با سوء استفاده، کالا با ارز دولتی وارد می کنند و بدون درنظر گرفتن مسئولیت اجتماعی آن را با ارز آزاد و گران به فروش می رسانند.
ربیعی اضافه کرد: صندوق تامین اجتماعی یک هلدینگ ۳۰ تا ۴۰ میلیارد تومانی است که با همه شرکت های سرمایه گذاری مختلف کار می کند و برای سرمایه اش باید مواد اولیه سیمان، دوده برای لاستیک و مواد پتروشیمی خریداری و صادر کند که سود ناشی از آن به جیب ۵۰ میلیون نفر ایرانی می رود.
وی در ادامه درباره فعالیت شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی در عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت: این صندوق تنها جایی است که با داشتن سهام شرکت های بزرگی چون ررایتل، ای بی ام سابق و شرکت شمس تامین در حوزه الکترونیک و مخابرات ذی حق است و تلاش دارد با تولیدات صندوق های خود و کمک دولت در کنترل قیمت ها نقش ایفا کند.


ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف