کد خبر: ۳۴۱۷
تاریخ انتشار: ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۷
کمیسیون های هیئت دولت >> خاص امور کلان شهرها >> پیشنهاد
یکی از مهمترین مسئولیت شهرداری ها معطوف به مدیریت واحد شهری بر اراضی، انهار، کانال‌های عمومی، مسیل ها و بستر رودخانه های موجود در محدوده حریم شهرها می باشد. در حال حاضر ایجاد هرگونه تأسیسات شهری در بستر و حریم موارد فوق با مجوز شهرداری صورت نمی‌گیرد که موجب سوء استفاده متخلفان شده است. لذا در جهت جلوگیری از ادامه وضعیت فعلی، لایحه الحاق یک تبصره به ماده (2) قانون توزیع عادلانه آب برای واگذاری مسئولیت نگهداری و حفظ مسیل‌ها و رودخانه‌ها در حریم و محدوده شهرها جهت سیر مراحل بررسی و تصویب به هیأت وزیران ارایه شده است.
ارایه لایحه الحاق یک تبصره به ماده (2) قانون توزیع عادلانه آب

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیأت دولت، از مهمترین دغدغه‌های شهرداری ها وجود مدیریت جامع شهری است تا بدین ترتیب امور محلی مربوط به یک شهر به طور متمرکز با مدیریت واحد شهرداری صورت پذیرد. آنچه که درخصوص موضوع مسئولیت شهرداری ها در کنترل و نگهداری مسیل‌ها و بستر رودخانه‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد مدیریت واحد شهری بر اراضی، انهار و کانال‌های عمومی در محدوده و حریم شهرهاست. در حال حاضر ایجاد هرگونه تأسیسات شهری در بستر و حریم انهار طبیعی، کانال‌های عمومی، مجاری فاضلاب، مسیل‌ها و رودخانه‌ها، اراضی ساحلی و اراضی مستحدثه واقع در محدوده و حریم شهر با مجوز شهرداری صورت نمی‌گیرد که این خلاء قانونی موجب سوء استفاده متخلفان شده است.

در جهت جلوگیری از ادامه وضعیت فعلی مناسب است ایجاد هرگونه تأسیسات شهری در اراضی و مکان های مذکور با مجوز شهرداری، با رعایت قوانین و مقررات مربوط و ضوابط زیست محیطی و شهرسازی انجام پذیرد و کنترل، نظارت، حفظ و بهره‌برداری در اختیار شهرداری‌ها قرار گیرد چنانچه این موضوع به موجب تبصره (6) ماده (96) قانون شهرداری در اختیار شهرداری ها بوده است که به موجب قانون توزیع عادلانه آب مصوب 61 در اختیار دولت (وزارت نیرو) قرار گرفته است.

لذا شهرداری تهران در اجرای جزء (ج) بند (3) شرح وظایف کمیسیون خاص امور کلانشهر تهران و سایر کلانشهرها مبنی بر "تدوین و ارایه پیشنهادهای لازم به منظور رفع مشکلات مدیریت شهری کلان شهرها و مجموعه های شهری مربوط به آن ها با اولویت رفع تداخل نهادهای موازی و هماهنگی دستگاه های اجرایی و مدیریت شهری در اجرا، ارتقای کیفیت زندگی شهروندان، توجه به رعایت ظرفیت زیستی، آثار زیست محیطی (به ویژه آلودگی هوا)، حل معضل ترافیک، توسعه حمل و نقل عمومی و ایمنی شهری"، لایحه الحاق یک تبصره به ماده (2) قانون توزیع عادلانه آب را برای واگذاری مسئولیت نگهداری و حفظ مسیل‌ها و رودخانه‌ها در حریم و محدوده شهرها را جهت سیر مراحل بررسی و تصویب ارایه نموده است.


نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: