کد خبر: ۳۴۱۳
تاریخ انتشار: ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۷
صفحه اول >> صفحه نخست >> عمومی
جلسه هیئت دولت - یکشنبه شانزدهم اردیبهشت 1397
هیئت وزیران در جلسه امروز خود به ریاست دکتر جهانگیری معاون اول رییس­ جمهوری،تعدادی از آیین ­نامه های اجرایی را به تصویب رساند.

** دولت نصاب معاملات در سال 97 را تعیین کرد

هیئت وزیران نصاب معاملات (موضوع قانون برگزاری مناقصات) را برای سال 1397 تعیین کرد.

بر این اساس، حد نصاب معاملات کوچک تا سقف 250 میلیون ریال، معاملات متوسط با مبلغ بیش از سقف معاملات کوچک و تا سقف 2 میلیارد و 500 میلیون ریال و معاملات بزرگ با مبلغ برآورد اولیه بیش از 2میلیارد و 500 میلیون ریال تعیین شد.

همچنین نصاب معاملات یاد شده به مواردی که معامله به صورت مزایده انجام می­ شود، تسری می­ یابد.

** آیین­ نامه اجرایی قانون حمایت از مصرف ­کنندگان خودرو اصلاح شد

با تصویب هیئت وزیران، آیین­ نامه اجرایی قانون حمایت از مصرف ­کنندگان خودرو اصلاح شد.

دولت این تصمیم را با توجه به ضرورت یکسان­ سازی ضوابط و مقررات ناظر بر فعالیت اشخاص حقیقی و حقوقی در زمینه خدمات سیار و امداد حمل خودرو و همچنین ضرورت تدوین ضوابط و استانداردهای فنی این خدمات اتخاذ کرد.

به موجب این تصمیم، مسئولیت تدوین و ابلاغ استانداردها و دستورالعمل های فنی و چگونگی ارایه خدمات سیار و امداد حمل خودرو و نیز ضوابط تاسیس و صدور، تمدید، تعلیق و لغو پروانه فعالیت شرکت­ های ارایه دهنده خدمات یادشده در سطح کشور برای عرضه کننده و سایر اشخاص حقیقی و حقوقی متقاضی، برعهده وزارت صنعت، معدن و تجارت می ­باشد.

همچنین آن دسته از اشخاص حقیقی و حقوقی که قبل از ابلاغ این مصوبه، پروانه فعالیت از مراجع ذی­ ربط اخذ کرده ­اند، مکلفند ضمن تطبیق وضعیت خود با استانداردها و دستورالعمل های فنی ابلاغی وزارت صنعت، معدن و تجارت، نسبت به تمدید پروانه فعالیت اقدام نمایند.

** آیین ­نامه اجرایی قانون بیمه اجباری شخص ثالث به تصویب رسید

هیئت وزیران با هدف اجرای تکلیف قانونی مقرر در قانون بیمه اجباری خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه، آیین­ نامه اجرایی این قانون را به تصویب رساند.

به موجب آیین­ نامه مذکور، شرکت بیمه متقاضی فعالیت در رشته بیمه شخص ثالث جهت اخذ مجوز فعالیت در این رشته باید به تشخیص بیمه مرکزی واجد شرایط باشد.

همچنین بیمه مرکزی موظف است ضوابط و اطلاعات مربوط به صدور، لغو، تعلیق یا ابطال مجوز فعالیت هر یک از شرکت ­های بیمه در رشته شخص ثالث را به صورت مستمر در پایگاه اطلاع رسانی خود جهت اطلاع عمومی منتشر نماید.

** دولت اساسنامه صندوق تأمین خسارت­ های بدنی را تصویب کرد

دولت در راستای تکلیف قانونی مقرر در قانون بیمه اجباری خسارت وارد شده به شخص ثالث و مسئولیت­ های جدید صندوق تأمین خسارت­ های بدنی به موجب قانون مذکور، اساسنامه صندوق یاد شده را تصویب کرد.

موضوع فعالیت و تعهدات صندوق، مدت فعالیت صندوق، ارکان صندوق، اعضا و وظایف و اختیارات مجمع عمومی و هیئت نظارت صندوق و منابع مالی صندوق، از جمله موارد مندرج در اساسنامه صندوق أمین خسارت­ های بدنی هستند.

** آیین ­نامه اجرایی ساماندهی بدهی ­های دولت به تصویب رسید

هیئت وزیران به منظور تعیین ساز و کار اجرای احکام مندرج در برنامه ششم توسعه، آیین­ نامه اجرایی مربوط به ساماندهی بدهی­ های دولت را به تصویب رساند.

** کمک ­های مالی به حادثه دیدگان بلایای طبیعی به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی تلقی می­ شود

هیئت وزیران به منظور کمک به حادثه دیدگان بلایای طبیعی، مصوب کرد کلیه وجوه پرداختی توسط اشخاص حقیقی و حقوقی برای کمک که به حساب‌های بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، جمعیت هلال احمر، سازمان بهزیستی کشور و کمیته امداد امام خمینی (ره) واریز شده است، به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی تلقی گردد.

** مجازات نقدی جرایم قانون شکار و صید افزایش یافت

دولت با هدف افزایش اثر بازدارندگی مجازات­ های در نظر گرفته شده در قانون صید و شکار، با افزایش مجازات نقدی جرایم مندرج در قانون یاد شده موافقت کرد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: