کد خبر: ۳۴۰۸
تاریخ انتشار: ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۷
کمیسیون های هیئت دولت >> لوایح >> پیشنهاد
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، پیشنهاد اصلاح تبصره ماده (6) آیین نامه اجرایی ماده (27) قانون مبارزه با کالا و ارز در خصوص مواد و فرآورده های قاچاق خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی را برای تصویب ارائه کرده است.
پیشنهاد وزارت بهداشت برای اصلاح بخشی از آیین نامه اجرایی قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» بر اساس بند (ب) ماده (27) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در صورتی که کالای قاچاق مکشوفه شامل مواد و فرآورده های خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی باشد مرجع رسیدگی کننده مکلف است نسبت به استعلام مجوز مصرف انسانی کالاهای مذکور اقدام و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است ظرف ده روز به این استعلام پاسخ دهد.»

از طرفی طبق مفاد تبصره ماده (6) آیین نامه اجرایی ماده (27) مصوب 13/4/1395 هیئت وزیران مقرر گردیده وزارت بهداشت بر مبنای ارزیابی خطر بر اساس نوع کالا و شرایط تولید، نگهداری، حمل و نقل، شواهد فنی و موازین قانونی در مورد قابلیت استفاده در چرخه مصرف انسانی کالاهای مکشوفه اعلام نظر نماید و در پاسخ های ارسالی به مراجع رسیدگی کننده باید پس از انجام آزمایشها و بررسی علمی به صورت شفاف، واضح و منجر به تقلبی، فاسد، تاریخ مصرف گذشته یا مضر به سلامت مردم بودن کالاها تصریح نماید.

گفتنی است، تبصره ماده (6) آیین نامه اجرایی ماده (27) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در مرحله اجرا باعث ایجاد مشکلاتی برای دانشگاه های علوم پزشکی کشور گردیده که در اغلب موارد، اطاله دادرسی پرونده های قضایی را نیز به همراه دارد.

همچنین برخی از مراجع قضایی تاکید بر انجام آزمایش بر روی محصولات قاچاق علیرغم فقدان هر گونه مستندات مربوطه نظیر برگ آنالیز، عدم اطلاعات مربوطه از جمله نحوه نگهداری، حمل و سایر موارد مربوط به کالا می نمایند. به طوری که بعضاً به دلیل عدم انجام آزمایش بر روی کالاهای مکشوفه قاچاق، حکم برائت در پرونده صادر می گردد.

به همین دلیل، وزارت بهداشت پیشنهاد نموده به منظور شفاف سازی و تسریع امور، متن زیر جایگزین تبصره ذیل ماده (6) آیین نامه اجرایی ماده (27) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز گردد:

تبصره - در صورتی که به تشخیص و اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قابلیت مصرف انسانی غیر ممکن باشد، کالای مکشوفه بدون نیاز به انجام آزمایش، فاقد مجوز مصرف انسانی محسوب و مشمول مجازات قاچاق کالاهای ممنوعه خواهد شد.


نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: