کد خبر: 3386
تاریخ انتشار: جمعه 8 تير 1397 - 20:46
وزیر نیرو
وزیر نیرو با اشاره به اینکه تامین آب شرب مورد نیاز برای همه شهروندان، خط قرمز دولت است، گفت: بودجه ۱۰۰۰ میلیارد تومانی برای اجرای طرح های ضروری برای کاهش تنش آب شرب تصویب شد.
تامین آب شرب مورد نیاز برای همه شهروندان، خط قرمز دولت است

تامین آب شرب مورد نیاز برای همه شهروندان، خط قرمز دولت است

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» به نقل از «پایگاه اطلاع رسانی دولت» رضا اردکانیان وزیر نیرو که در نشست خبری سخنگوی دولت حضور داشت با اشاره به کاهش بارندگی ها در سال آبی ۹۶-۹۷ گفت: خوشتبختانه با افزایش بارندگی ها در بهار امسال این روند تا حدود زیادی جبران شد.

وزیر نیرو اظهار داشت: تا پایان اسفندماه سال گذشته بطور متوسط ١٠٠ میلیمتر بارش در کشور داشتیم اما در فصل بهار تا حد زیادی جبران شد که در حال حاضر ٢٦ درصد کم بارشی نسبت به سال گذشته را داریم.

وی در خصوص کم بارشی گفت: در استان هرمزگان ٧٠ درصد، کرمان ٥٨ درصد، سیستان و بلوچستان ٧٨ درصدو فارس ٥٦ درصد کاهش بارش داشتیم.

اردکانیان ادامه داد: استفاده از واژه بحران برای موضوع آب صحیح نیست چراکه اگر روزی در شرایط بحرانی قرار بگیریم باید به دنبال واژه ای جدید بگردیم. یک جامعه بدمصرف در آب و برق هستیم و اگر بگوییم بحران نباید سهم رفتار خودمان را در آن نادیده بگیریم.

وزیر نیرو با بیان اینکه اگر روزی موفق شویم ده درصد بهره وری در بخش کشاورزی را بهبود ببخشیم تا دهه ها مشکلی در بخش آب نخواهیم داشت، اظهار داشت: با تشکیل کمیته سازگاری با کم آبی در حال پیدا کردن راه حل واحدی هستیم.

وی افزود: اگر می گوییم الگوی کشت باید اصلاح شود، فقط وزارت جهاد کشاورزی مسئول آن نیست بلکه دستگاه های مختلف باید با آن همکاری کنند چراکه آب موضوعی میان بخش است.

وزیر نیرو اعلام کرد: ما در نظر داریم که تعرفه مناسبی را برای پرمصرف‌های آب و برق به دولت ارائه کنیم تا به این ترتیب از مصرف فراوان این دو منبع جلوگیری کنیم و در واقع به نحوی عمل کنیم که به خاطر پرمصرف بودن همه برق نیروگاه‌ها وارد چرخه مصرف نشود.

وی گفت: موضوع کم آبی یک موضوع واحد است و باید تصمیم جمعی برای آن گرفت و ما نیز در نظر داریم که با تشکیل کارگروه ملی آب بحث سازگاری با کم آبی (نه مقابله با خشکسالی) را پیگیری کنیم و فضا را به آن سمت ببریم.

وزیر نیرو با اشاره به گزارشی که وزارتخانه متبوع خود در ابتدای سال جاری در دولت به رییس‌جمهوری ارائه کرده است، گفت: با تاکید رییس‌جمهوری گزارشی را تدوین کردیم و اوایل امسال آن را در دولت قرائت کردیم که طی آن مشخص شد از ۱۱۵۷ شهر کشور حدود ۳۳۴ شهر در شرایط تنش آبی قرار دارند و بعد از قرائت این گزارش با دستور رییس‌جمهوری کار برای بهبود وضعیت این شهرها با همکاری سازمان برنامه و بودجه آغاز شد و بودجه ۱۰۰۰ میلیارد تومانی برای اجرای طرح های فورس برای کاهش تنش آب شرب تصویب شد.

وی افزود: خوشبختانه گام‌های اولیه را به درستی برداشته‌ایم و این موضوع ادامه پیدا خواهد کرد و همچنین درباره تولید برق نیز باید بگویم که به دلیل کاهش بارش ها و همچنی افزایش مصرف پنج هزار مگا وات کمبود تولید برق داریم و اگر بخواهیم به همین شکل مصرف را ادامه دهیم قطعا با خاموشی در کشور مواجه خواهیم بود.

اردکانیان با بیان اینکه از امسال در نظر داریم تا برنامه‌ای برای مدیریت و کاهش مصرف برق آغاز کنیم، اظهار کرد: این برنامه از سازمان‌ها، ادارات و دفاتر دولتی آغاز می‌شود، بخصوص که آنان حجم قابل توجهی از مصرف برق را هم به خود اختصاص می‌دهند و می‌خواهیم با اجرای این طرح از مصرف بی‌رویه جلوگیری کنیم و با مانیتورینگی که در همه کشور انجام می‌دهیم برق سازمان‌هایی که در مصرف برق آن هم در ساعات پیک مصرف استانداردها را رعایت نکنند، قطع خواهد شد.

وی تاکید کرد: همچنین تعرفه مناسبی را برای پرمصرف‌های آب و برق به دولت ارائه می‌کنیم تا به این ترتیب از مصرف فراوان برق و آب نیز به نحوی جلوگیری کنیم. در واقع ما می‌خواهیم به نحوی عمل کنیم که به خاطر پرمصرف بودن، همه برق نیروگاه‌ها وارد چرخه مصرف نشود بخصوص که این رویه، رویه درستی هم نیست.

اردکانیان در پاسخ به این پرسش که دولت چه برنامه‌هایی برای طرح تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی دارد؟ بیان کرد: عدم تعادل منابع آب‌های زیرزمینی مهم‌تر از خشکسالی‌ها و کم بارشی‌ها است چون آب‌های سطحی دیده می‌شوند حساسیت بیشتری را برانگیخته می‌کنند اما منابع زیرزمینی چون در مقابل دیدگان نیست، حساس‌تر می‌شود. طرح تعادل‌بخشی در آب‌های زیرزمینی در دستور کار دولت است اما مشکل محدودیت منابع وجود دارد که با سازمان برنامه در حال بررسی هستیم تا این مشکل حل شود.

وزیر نیرو در پاسخ به این پرسش که اقدامات این وزارتخانه در زمینه تامین آب شرب در استان خوزستان و شهرهای خرمشهر و آبادان چگونه بوده است؟ اظهار کرد: اولا باید بگوییم که تمام استان خوزستان و کرمانشاه با این معضل روبرو نیستند؛ چرا که از شهرها و روستاهای بسیاری تشکیل می‌شوند، ولی همه آنان مشکل آب شرب ندارند، اما به هر حال استان خوزستان تحت تاثیر کم بارشی امسال بوده است و خیلی کمتر از آن استان کرمانشاه نیز با این موضوع مواجه شده است اما خوشبختانه در حال حاضر کیفیت آب شهرهایی که با این مشکل مواجه بودند بهتر شده است و طرح آبرسانی غدیر را هم دنبال می‌کنیم که طی آن بتوانیم آبی با کیفیت بهتر به این شهرها برسانیم که تا ۱۵ تیرماه نیز این طرح به بهره‌برداری خواهد رسید و مشکل آب خرمشهر و آبادان حل خواهد شد و شهروندان این خطه آب با کیفیت خواهند نوشید.

وی ادامه داد: اما موضوع کم بارشی و کمبود آب کسانی را در خارج از کشور به هوس انداخته که التهاباتی را در کشور سازمان دهند که یکی از آنها شکل دادن به بحث فروش آب و صادرات آن به کشورها اطراف ایران است در حالیکه هیچ قصدی برای انتقال و فروش آب به هیچ کشوری وجود ندارد و چنین کاری انجام نمی‌شود.

اردکانیان تصریح کرد: اصلی‌ترین فردی که در اوایل دهه ۸۰ شمسی و آن زمانی که این موضوع مطرح شده بود با آن مقابله کرد و همه تمهیدات لازم را انجام داد تا از انتقال آب به کشور کویت جلوگیری کند معاون وزیر بود و امروز از بد حادثه برای کسانی که دنبال چنین مسائلی هستند وزیر نیروست پس این وزارتخانه آمادگی لازم را دارد که با چنین بحث‌هایی مقابله کند و قطعا چنین اتفاقی رخ نخواهد داد.

وزیر نیرو در پاسخ به پرسشی در مورد برنامه‌های دولت برای مقابله با فرونشست دشت‌ها، بیان کرد: ما رفتارهای صحیح و مناسبی در استفاده از منابع زیست محیطی نداشتیم و رفتار ما باید تصحیح شود. کارگروه ملی سازگاری با کم آبی برنامه‌های وزارتخانه‌های نیرو، کشاورزی، صنعت، کشور و سازمان برنامه و بودجه و محیط زیست را در دست بررسی دارد. به صورت منظم جلسات دو هفته یک بار هم برگزار می‌شود و کمیته‌های استانی این کارگروه نیز با مسئولیت استانداران تشکیل می‌شود. مسئله فرونشست در دستور کار است و ما باید رفتار خود را در این زمینه تصحیح کنیم. جامعه مصرف‌کننده، تولیدکننده، ناظر و مجری همه باید کمک کنند. زیربنای تصحیح رفتارها هم آگاهی‌رسانی است. هر نوع بدرفتاری ما با طبیعت بی‌پاسخ نخواهد ماند.


ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف