کد خبر: 3384
تاریخ انتشار: جمعه 8 تير 1397 - 20:48
محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه
وزیر امور خارجه به مناسبت سالگرد بمباران شیمیایی سردشت پیامی صادر کرد.
آمریکا سلاح‌های‌شیمیایی خود را تحت‌نظارت‌بین‌المللی معدوم کند

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» به نقل از «پایگاه اطلاع رسانی وزارت امور خارجه» متن پیام دکتر ظریف بدین شرح است:

با فرارسیدن روز هفتم تیرماه ، ۱۳۹۷ فاجعه حمله شیمیایی رژیم بعث عراق به مردم بی گناه و مظلوم سردشت سی و یک ساله شد. این روز در تقویم ایران به عنوان روز ملی مبارزه با سلاح های شیمیایی و میکروبی ثبت شده است. واقعیت آن است که تقویم تنها ظرفیت ثبت این فاجعه انسانی را در یک برگ خود دارد اما مظلومیت و مقاومت مردم سردشت در همه برگ های تقویم تاریخ جاودان گردیده است.

همانگونه که یاد و خاطره رشادت ها و جانفشانی شهدا و جانبازان آن روز برای همیشه در حافظه و وجدان جمعی ایرانیان و انسان های آزاده در اقصی نقاط جهان حک شده است. بی مجازاتی اقدام سبعانه استفاده گسترده از سلاح شیمیایی و حمایت های کورکورانه جهانی از آن، از یک طرف غم و اندوه بازماندگان و یادگاران زنده فاجعه سردشت را مضاعف کرده و از طرف دیگر راه را برای تکرار فجایع هولناک مشابه، این بار از سوی گروه های تروریستی علیه مردم غیرنظامی در سوریه و عراق باز گذاشته است.


متاسفانه امروز در منطقه شاهد تکرار همان اشتباهات گذشته از سوی قدرت های سلطه گر و تجهیز گروه های تروریستی از قبیل داعش به مواد سمی و سلاح های شیمیایی و استفاده از آن در تحولات داخلی سوریه و عراق توسط گروههای تروریستی هستیم. جامعه بین المللی در برخورد با این موضوع باید به مسئولیت خود عمل کند تا شاهد تکرار فجایعی همچون سردشت و حلبچه در آینده نباشد.


جمهوری اسلامی ایران بعنوان بزرگترین قربانی سلاح های شیمیایی، ضمن تاکید مجدد بر محکومیت استفاده از سلاح های کشتار جمعی از جمله سلاح های شیمیایی در هرکجا، توسط هر کسی و تحت هر شرایطی، سیاست یک بام و دو هوا، استانداردهای دوگانه، خط کشی های مرسوم برخی دول غربی بین شهروندان خود و دیگران، سیاسی شدن سازمان منع سلاح های شیمیایی و سوء استفاده برخی کشورها از موضوعات فنی در سازمان منع سلاح های شیمیایی را به شدت محکوم می نماید.


اینجانب ضمن بزرگداشت یاد و خاطره شهدا و ایستادگی، مظلومیت و شکیبایی جانبازان شیمیایی عزیز کشورمان، مراتب همدردی عمیق خود را با خانواده های معزز شهدای این ضایعه فراموش نشدنی اعلام داشته، بر روح پر فتوح شهدای بلند مرتبه بمباران شیمیایی سردشت درود میفرستم. از خداوند بزرگ برای کلیه جانبازان و مصدومین عزیز شیمیایی و خانوادههای گران قدرشان اجر و پاداش الهی مسئلت نموده، برایشان آرزوی شفای عاجل دارم.


آمریکا تاکنون از اجرای تعهدات خود وفق کنوانسیون برای خلع سلاح شیمیایی سرباز زده و به صورت آشکار کنوانسیون را نقض کرده است. جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضو فعال سازمان منع سلاح های شیمیایی به همراه سایر کشورهای عضو از آمریکا می خواهد به تعهدات کنوانسیونی خود در این رابطه پایبند بوده، سلاح های شیمیایی خود را به طور کامل و غیرقابل بازگشت، تحت نظارت بین المللی معدوم نماید. دو رژیم متجاوز و بدسابقه آمریکا و اسرائیل با مخالفت و ممانعت از ایجاد منطقه عاری از سلاح های کشتار جمعی در خاورمیانه، مسئولیت جهانی تداوم سایه شوم این سلاح های ضد انسانی بر این منطقه حساس را برعهده داشته و باید توسط جامعه بین المللی مواخذه و محکوم گردند و نابودی تسلیحات هسته ای، بیولوژیک و شیمیایی رژیم صهیونیستی به عنوان بزرگترین تهدید امنیت منطقه و جهان با فشار هماهنگ جامعه جهانی تضمین گردد.


در خاتمه تاکید می کنم وزارت امور خارجه همچون گذشته احقاق حقوق جانبازان و قربانیان سلاح های شیمیایی کشورمان را از مجاری قانونی بین المللی مجدانه پیگیری خواهد کرد. به امید روزی که صلح و آبادانی جایگزین جنگ و ویرانی های خانمان سوز گردد و تهدیدات به کارگیری انواع سلاح های کشتار جمعی علیه بشریت مرتفع گردد.


ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف