کد خبر: ۳۳۸۱
تاریخ انتشار: ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۷
تشکیل جلسه اصلی و فوق العاده کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست - یکشنبه 9 اردیبهشت ماه 1397
جلسه فوق العاده و اصلی کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست با حضور وزرای راه، مسکن و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت، نیرو، ریاست سازمان های حفاظت محیط زیست و انرژی اتمی، نماینده معاونت حقوقی ریاست جمهوری، شهرداری تهران، نماینده وزارت امور اقتصادی و دارایی و نمایندگان سایر دستگاه های مربوطه، یکشنبه 9 اردیبهشت ماه 1397 در محل ساختمان کوثر نهاد ریاست جمهوری تشکیل شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت، در راستای اجرای اصل یکصد و بیست و سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران "قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت" که با عنوان "لایحه مدیریت مصرف سوخت در بخش حمل و نقل عمومی برون شهری و لایحه توسعه حمل و نقل عمومی درون شهری و مدیریت مصرف سوخت" به مجلس شورای اسلامی ارایه شده بود پس از تصویب در مجلس و تأیید شورای نگهبان در تاریخ 01/10/1386 از سوی رییس جمهور وقت جهت اجرا به دستگاه های اجرایی کشور ابلاغ گردید.

براساس ماده (1) قانون فوق، دولت مکلف است در جهت توسعه حمل و نقل درون شهری و برون شهری کشور و مدیریت بر مصرف سوخت نسبت به بهینه ‌سازی عرضه خدمات حمل و نقل ، بهینه سازی تقاضای حمل و نقل، بهینه سازی مصرف انرژی، بهینه سازی تولید خودرو و خروج بنزین و گازوئیل از سبد حمایتی، حداکثر از ابتداء سال ۱۳۹۱ هجری ‌شمسی اقدام نماید.

طبق"سند آسیب شناسی کلانشهرها در بخش محیط زیست خدمات شهری بخش حمل و نقل و ترافیک- مدیریت یکپارچه حمل و نقل بار و مسافر در شهرها" وزارت کشور (سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور) با همکاری وزارتخانه های راه و شهرسازی، نفت، نیرو و صنعت، معدن و تجارت ملزم به تهیه "لایحه اصلاح قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت" با هدف رفع کاستی های قانون موجود شدند. در همین راستا وزارت کشور پس از تدوین متن نهایی لایحه مورد اشاره در تاریخ 04 /07 /1395 متن پیش نویس لایحه یاد شده را جهت بررسی به هیأت وزیران ارایه نمود.

پس از بررسی لایحه مورد اشاره در جلسات متعدد کارشناسی در کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست نهایتاً در تاریخ 09/02/1397 جلسه فوق العاده و اصلی کمیسیون مربوطه به ریاست وزیر راه، مسکن و شهرسازی و حضور نمایندگان دستگاه های مرتبط جهت بررسی نهایی لایحه فوق در محل نهاد ریاست جمهوری تشکیل شد.

در این نشست که با سخنان دکتر آخوندی ریاست جلسه آغاز و با ارایه توضیحاتی در باب تاریخچه و روند طی شده لایحه مورد بررسی از سوی دکتر غفاری ریاست کمیسیون ادامه یافت با بیان نظرات نمایندگان سایر دستگاه های اجرایی مرتبط به ویژه وزارت کشور، شهرداری تهران، سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت نیرو ادامه یافت. در نهایت پس از حدود دو ساعت مباحثه کارشناسی در خصوص لایحه پیشنهادی مورد بررسی و انجام پاره ای اصلاحات ساختاری، محتوایی و شکلی آن، به دلیل کمبود وقت و ضرورت بررسی مجدد لایحه مقرر شد تا در جلسه ای با حضور نمایندگان وزارتخانه های کشور، راه، مسکن و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت و بیمه مرکزی و دو دستگاه به پیشنهاد کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست، لایحه مورد بررسی مجدد قرار گیرد.

لازم به ذکر است جلسه فوق العاده و اصلی کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست با حضور وزرای راه، مسکن و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت، نیرو، ریاست سازمان های حفاظت محیط زیست و انرژی اتمی، نماینده معاونت حقوقی ریاست جمهوری، نماینده وزارت امور اقتصادی و دارایی، شهرداری تهران و نمایندگان سایر دستگاه های مربوطه، یکشنبه 9 اردیبهشت ماه 1397 در محل ساختمان کوثر نهاد ریاست جمهوری تشکیل شد.


نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: