کد خبر: ۳۳۷۹
تاریخ انتشار: ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۷
کمیسیون های هیئت دولت >> اقتصاد >> مصوبه
هیئت‌وزیران به پیشنهاد مشترک وزارت جهاد کشاورزی و سازمان برنامه‌ و بودجه کشور و به استناد ماده (36) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2) - مصوب 1393- تسهیلات لازم برای خرید گندم و محصولات اساسی و استراتژیک کشاورزی را به تصویب رسانید.
تصمیم‌گیری هیئت وزیران در خصوص تسهیلات لازم برای خرید گندم و محصولات اساسی و استراتژیک کشاورزی

به گزارش « پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت»، هیئت‌وزیران در جلسه 5 /2 /1397 به پیشنهاد مشترک وزارت جهاد کشاورزی و سازمان برنامه‌ و بودجه کشور و به استناد ماده (36) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2) - مصوب 1393- تصویب کرد:

- شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران موظف است مطابق قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی - مصوب 1368- نسبت به خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان با نرخ تضمینی از محل اعتبارات مصوب مربوط بر اساس زمان‌بندی پیش‌بینی‌شده اقدام نماید.

همچنین وزارت جهاد کشاورزی موظف است نسبت به ثبت مشخصات کشاورزان گندم‌کار به همراه حداکثر مقدار محصول قابل‌عرضه توسط هر کشاورز در فصل برداشت که بر اساس سطح زیر کشت آنان و پیش‌بینی میزان تولید در هر منطقه استخراج‌شده و درج آن در سامانه خرید تضمینی اقدام نماید.

براساس این تصویب نامه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است از طریق بانک‌های عامل تسهیلات پیش بینی شده برای خرید گندم داخلی، خط اعتباری در اختیار شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران و خریداران بخش‌های خصوصی و تعاونی قرار دهد.

ضمن اینکه سازمان برنامه‌وبودجه کشور بازپرداخت اصل و سود تسهیلات اعطایی به شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران جهت خرید تضمینی گندم را تضمین می‌نماید.

لازم به ذکر است، عرضه گندم مورد نیاز صنف و صنعت و نانوایی‌های آزاد پز توسط دولت در سال 1397 از طریق بورس کالای ایران با قیمت پایه نه هزار (000ر9) ریال به ازای هر کیلوگرم صورت می‌گیرد.

 
 
 
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: