کد خبر: ۳۳۷۸
تاریخ انتشار: ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۷
هیئت وزیران لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در موسسه بین‌المللی تحلیل سامانه های کاربردی را که توسط معاونت علمی و فناوری رییس جمهور پیشنهاد شده بود را تصویب و جهت سیر تشریفات قانونی به مجلس شورای اسلامی تقدیم نمود.
عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در موسسه بین‌المللی تحلیل سامانه های کاربردی.
به گزارش « پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت»، ماده واحده عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در موسسه بین‌المللی تحلیل سامانه های کاربردی جهت سیر تشریفات قانونی به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد.

1) به موجب تصمیم نامه شماره 68592 /18652 مورخ 4 /8 /1376، پیشنهاد عضویت های جدید در سازمان ها و مجامع بین المللی به معاونت حقوقی رییس جمهور منعکس می شود تا پس از هماهنگی و تأیید کمیته بررسی عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در سازمان ها و مجامع بین المللی به تصویب هیئت وزیران برسد.

2) براساس تبصره (6) الحاقی به ماده واحده قانون عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در سازمان ها و مجامع بین‏المللی، مصوب 1365 با اصلاحات بعدی، ایجاد هماهنگی، نظارت و ارزیابی موارد عضویت دولت (قوه مجریه) در سازمانها و مجامع بین‌المللی بر عهده ریاست جمهوری (معاونت حقوقی رییس‌جمهور) است.

3) همچنین براساس آیین نامه چگونگی تنظیم و انعقاد توافق های بین المللی - مصوب 1371- قبل از پذیرش هر نوع توافق حقوقی تشریفاتی بین المللی لازم است نسخه فارسی با نسخه خارجی یا ترجمه فارسی با متن مطابقت شود.

تأیید مطابقت برعهده هیئت ترجمه معاونت حقوقی رییس جمهور می باشد.

4) با توجه به مستندات مذکور معاونت علمی و فناوری رییس جمهور در اجرای مقررات فوق و با اشاره به نکات زیر متون فارسی و انگلیسی منشور مؤسسه بین المللی تحلیل سامانه های کاربردی را جهت بررسی و اعلام نظر به معاونت حقوقی رییس جمهور ارسال نمود:

4-1- مؤسسه یادشده، مؤسسه ای تحقیقاتی، بین المللی، مستقل و غیرانتفاعی است که در سال 1972 تحت قوانین جاری کشور اتریش توسط سازمان های ملی تحت عضویت خود از کشورهای مختلف تأُسیس شده است.

4-2- این مؤسسه درصدد است تا به گونه ای مستقل و فارغ از منافع سیاسی یا ملی خاص به موضوعات مرتبط با سیاستگذاری در حوزه های انرژی، اقلیم، غذا، آب، فقر و عدالت بپردازد.

4-3- بنیاد ملی علم ایران (صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور) به عنوان یکی از مراکز تابعه این معاونت، با هدف عضویت در مؤسسه یادشده (IIASA) در تاریخ 5/12/1394 اقدام به عقد تفاهم نامه با این مؤسسه نموده است.

4-4- در راستای تحقق اهداف تفاهم نامه نیز بنیاد ملی علم ایران، کمیته ملی یاسا را تشکیل و با مساعدت

سازمان های همکار نیازهای کشور در حوزه های مزبور را شناسایی کرده است.

5) معاونت حقوقی رییس جمهوربا اعلام نکات زیر ، لایحه مربوط را برای سیر مراحل تصمیم گیری به هیئت دولت ارسال نمود:

5 -1- پس از تکمیل اسناد و مدارک مربوط به عضویت در آن مؤسسه، مراتب در کمیته بررسی عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در سازمانها و مجامع بین المللی مطرح و مورد تایید قرار گرفت.

5- 2- متون فارسی و انگلیسی منشور مؤسسه یادشده توسط امور توافق های بین‏المللی این معاونت تطبیق شد و موارد اصلاحی در متن فارسی اعمال گردد.

هیئت وزیران لایحه عضویت فوق را در جلسه 06 /12 /1396 مطرح و با توجه به ماهیت غیردولتی مؤسسه مذکور به تصویب رسانید. و مراتب را جهت سیر تشریفات قانونی به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد.

- برخی از دلایل توجیهی برای عضویت در موسسه مذکورنیز بدین شرح است:

1. در حال حاضر بهره مندی از نوآوری های علمی و پژوهشی بین المللی از ضروریات جامعه علمی کشور بوده که در حال حاضر در بسیاری موارد ملاحظات سیاسی و موضع گیری برخی دولت های مخالف بر این روند سایه افکنده است و عضویت در مجامع علمی بین­المللی همچون یاسا از این منظر می تواند منشا منافعی برای کشور باشد.

2. مفاد قرارداد تفاهم نامه همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اسلامی ایران و موسسه بین المللی تحلیل کاربردی سیستم ها (یاسا) در زمینه های متنوع از جمله آب، انرژی، محیط زیست و تغییرات اقلیمی، مدیریت ریسک سوانح طبیعی و تاب آوری، اقتصاد ریسک و بیمه، مدیریت سیستمی محیط زیست، بهداشت و ایمنی همگی از ضروریات به روزرسانی زیرساخت های توسعه کشور می باشند.

3. عضویت فعال در جوامع علمی بین المللی، نه تنها برخورداری از علوم جدید را برای پژوهشگران کشور مهیا می کند بلکه در شناساندن نبوغ علمی کشور نیز کمک شایانی خواهد نمود که نتایج همه این موارد در گزارشات سازمان های بین‏المللی همچون گزارش رقابت پذیری مجمع جهانی اقتصاد و گزارش های توسعه انسانی بانک جهانی نمود خواهد داشت و افزایش اعتبار کشور در سرمایه گذاری خارجی کشور نیز قابل توجه خواهد بود.

4. با عنایت به اهداف مورد نظر در خصوص گسترش تحقیقات علمی و فناوری در کشور، عضویت در موسسه بین المللی تحلیل کاربردی سیستم ها (یاسا) می تواند در زمینه جلوگیری از خروج نخبگان علمی کشور موثر باشد.

5. با عنایت به سرعت تحولات علمی و نوآوری های هر روزه و در راستای ثبت به موقع نوآوری ها، لزوم هماهنگی با مجامع بین المللی بیش از پیش وجود دارد.

 
 
 
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون