کد خبر: ۳۳۴۰
تاریخ انتشار: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۷
کمیسیون های هیئت دولت >> اقتصاد >> مصوبه
هیئت وزیران با توجه به درخواست وزارت صنعت، معدن و تجارت، و مذاکرات به عمل آمده در هیئت وزیران مبنی بر ترخیص خودرو‌های وارده به کشور قبل از تاریخ مصوبه اخیر دولت (۹ /۱۰ /۱۳۹۶) اقدام به تعیین تکلیف خودرو‌های موجود در گمرکات کشور نمود.

مصوبه هیئت وزیران در خصوص تعیین تکلیف خودروهای موجود در گمرکات

وزارت صنعت، معدن و تجارت، با توجه به مذاکرات به عمل آمده در هیئت وزیران مبنی بر ترخیص خودروهای وارده به کشور قبل از تاریخ مصوبه اخیر دولت (9 /10 /1396) و لزوم تعیین تکلیف خودروهای موجود در گمرکات، به روال سال های گذشته برخی از واردکنندگان خودرو (نمایندگی و غیرنمایندگی) بدون ثبت سفارش، اقدام به واردات و سپس ثبت سفارش در وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌‏نمودند، به همین دلیل بخشی از خودروهای موجود گمرکات واجد شرایط فعلی خودرو نمی باشند. لذا ضروری است ترتیبی اتخاذ گردد تا اینگونه خودروها که بعضاً ارزش بالاتر از (000ر40) دلار داشته یا از سال ساخت آنها بیش از یکسال گذشته و یا در حال حاضر فاقد ضوابط فنی خودرو می‏باشند، با اخذ گواهی استاندارد در اسرع وقت از گمرکات ترخیص گردند. شایان ذکر است ترخیص خودروهای موجود در گمرکات مشمول حقوق ورودی جدید مندرج در مصوبه شماره 125573/ت54803هـ مورخ 9 /10 /1396 (مصوبه جدید) می باشند. با توجه به موارد فوق، متن پیشنهادی ذیل جهت تصویب در هیئت وزیران ارایه می گردد.

بر همین اساس هیئت‌وزیران در جلسه 20 /12 /1396 به پیشنهاد مشترک وزارت امور اقتصادی و دارایی و وزارت صنعت، معدن و تجارت تصویب کرد:

الف- ترخیص خودروهای سواری دارای ثبت سفارش معتبر در زمان ورود خودرو به اماکن گمرکی، مناطق ویژه اقتصادی و مناطق آزاد تجاری - صنعتی یا دارای قبض انبار معتبر گمرکی به تاریخ 9 /10 /1396 و قبل از آن با رعایت شرایط پیش بینی شده حداکثر تا سه ماه از تاریخ ابلاغ این تصویبنامه بلامانع است.

 
مصوبه هیئت وزیران در خصوص تعیین تکلیف خودروهای موجود در گمرکات
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: