کد خبر: ۳۳۱۸
تاریخ انتشار: ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۷
صفحه اول >> صفحه نخست >> عمومی
براساس طرح جامع جدید شهر تهران به عنوان سند اصلی طرح راهبردی - ساختاری توسعه و عمران شهر تهران، حریم پایتخت به وسعت تقریبی 5918 کیلومتر مربع شامل شهرستان های کنونی تهران، ری و ... تعیین شده و راهبردهای توسعه، ساماندهی و صیانت از حریم پایتخت مشخص گردیده است. از آنجایی که عدم نظارت صحیح و کافی بر گستره حریم شهر تهران از طرف فرمانداری ها و بخشداری های مجاور شهرستان تهران تأثیرات سوئی در حریم پایتخت می گذارد و شهر تهران را با مشکلات متعددی مواجه می نماید در راستای اصلاح و توسعه مرز تقسیمات کشوری شهرستان فوق «لایحه الحاق یک تبصره به ماده (2) قانون تعاریف محدوده و حریم شهر، روستا و شهرک و نحوه تعیین آنها» جهت سیر مراحل بررسی و تصویب به هیأت وزیران ارایه شده است.
لایحه الحاق یک تبصره به ماده (2) قانون تعاریف محدوده و حریم شهر روستا و شهرک

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیأت دولت، طرح جامع جدید شهر تهران به عنوان سند اصلی طرح راهبردی - ساختاری توسعه و عمران شهر تهران پس از تصویب در سال 1386 از سوی شورایعالی شهرسازی و معماری ایران، در سال 1387 به شهرداری تهران ابلاغ گردید. حسب مصوبات مزبور، حریم پایتخت بر اساس نقشه موجود در سند اصلی به وسعت تقریبی 5918 کیلومتر مربع شامل شهرستان های کنونی تهران، ری و سایر شهرستان ها تعیین شده و راهبردهای توسعه، ساماندهی و صیانت از حریم پایتخت مشخص گردیده است.

با توجه به اینکه تاریخ تصویب «طرح جامع شهر تهران» مؤخر بر «قانون تعاریف محدوده و حریم شهر، روستا و شهرک و نحوه تعیین آنها مصوب سال 1384» بوده است بنابراین قانون گذار با علم و آگاهی از قانون موصوف و سایر قوانین مرتبط نسبت به تصویب آن اقدام نموده است. از آنجا که در تبصره (2) بند (4) طرح جامع مذکور تأکید شده است که «آن بخش از حریم مذکور که در خارج از مرز تقسیمات کشوری شهرستان تهران واقع است پس از رفع مغایرت های قانونی از طریق اصلاح تقسیمات کشوری و یا اصلاح قوانین و مقررات لازم الاجرا می باشد» و با توجه به عدم نظارت صحیح و کافی در اراضی واقع در گستره حریم شهر تهران از طرف فرمانداری ها و بخشداری های مجاور شهرستان تهران می تواند تأثیرات سوء و غیرقابل جبرانی در حریم پایتخت مصوب شهرسازی و معماری را بر جای گذارد و شهر تهران را در آینده با مشکلات متعددی مواجه نماید، ضروری است از طریق مقتضی نسبت به اصلاح و توسعه مرز تقسیمات کشوری شهرستان تهران تا منتهی الیه و با اصلاح ماده (2) قانون مذکور با لحاظ موارد مورد اشاره اقدام گردد.

لذا با عنایت به موارد فوق «لایحه الحاق یک تبصره به ماده (2) قانون تعاریف محدوده و حریم شهر، روستا و شهرک و نحوه تعیین آنها -مصوب 1384-» از سوی شهرداری تهران جهت سیر مراحل بررسی و تصویب به هیأت وزیران ارایه شده است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: