کد خبر: ۳۳۰۸
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۳۹۷
صفحه اول >> صفحه نخست >> عمومی
در صورت تصویب هیئت وزیران؛
در کمیسیون اصلی فرهنگی که روز یکشنبه 26 فروردین ماه با حضور اعضا در دفتر هیئت دولت برگزار شد، پیشنهاد «طرح گسترش کتابخانه های عمومی در تمامی روستاهای بالای 1500 نفر جمعیت» مورد بررسی قرار گرفت و برای طرح در هیئت وزیران تصویب شد.

کتابخانه به روستاها می رودبه گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» پیشنهاد «طرح گسترش کتابخانه های عمومی در تمامی روستاهای بالای 1500 نفر جمعیت» که از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح شده، در کمیسیون اصلی فرهنگی به تصویب رسید.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نظر دارد تا در جهت دسترسی نواحی محروم (روستاها) به محتوای مناسب فرهنگی طرحی را به اجرا برساند که براساس آن تمامی روستاهای دارای جمعیت بیشتر از 1500 نفر از کتابخانه عمومی بهره مند شوند.

گفتنی است، بر اساس اطلاعات برگرفته از سازمان آمار، دو هزار و 360 باب روستا در محدوده روستاهای بزرگ با جمعیت بالای 1500 نفر قرار دارد و این روستاها چهار درصد از روستاهای کل کشور را تشکیل می دهند.

طرح پیشنهادی شامل تشریح انواع کتابخانه به همراه برآورد هزینه ها و کلیاتی از چگونگی راه اندازی این کتابخانه ها است که جهت طرح در دولت ارائه شده است.

طرح گسترش کتابخانه های عمومی در روستاهای بالای 1500 نفر جمعیت موجب افزایش سرانه فرهنگی جامعه روستایی می شود

دکتر پورمختار، دبیر نهاد کتابخانه های عمومی کشور در تشریح این پیشنهاد گفت: با اختصاص پنج قفسه کتاب و استقرار آن در فضاهای عمومی روستا از جمله مساجد و موسسات حکومتی برای هر روستا، مبلغ 6 و نیم میلیون تومان برآورد هزینه شده است.

وی افزود: با اجرای این طرح سالانه 590 روستا دارای کتابخانه می شوند و سرانه فرهنگی روستاها افزایش می یابد.

وی تاکید کرد: با استفاده از نیروهای روستا و اختصاص کمترین هزینه می توانیم زیرساختهای کتابخوانی را در کشور گسترش دهیم.

گفتنی است، براساس بند ث ماده 92 قانون برنامه ششم توسعه دولت مکلف است تمهیدات لازم را نسبت به توسعه فرهنگ کتابخوانی با اولویت کتابخانه های روستایی در مناطق کمتر توسعه یافته، براساس طرح آمایش سرزمین و نیاز های منطقه ای با رویکرد تشویق و جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی و تعاونی در تولید کتاب و محصولات فرهنگی و سایر کالاهای فرهنگی و هنری فراهم کند و تا پایان سال اول اجرای قانون برنامه با نرخ رشد سالانه 5 درصد مطابق قانون بودجه سنواتی نسبت به وضعیت موجود در طول اجرای قانون برنامه اقدام نماید.

اعضای کمیسیون فرهنگی در راستای حمایت از فرهنگ کتابخوانی و برابر با ابلاغ بند ث ماده 92 قانون برنامه ششم توسعه، با اختصاص سالانه 38 میلیارد ریال برای ایجاد مراکز کتابخانه ای در 590 روستا برای چهار سال پیاپی موافقت نمودند.

کمیسیون فرهنگی دفتر هیئت دولت روز یکشنبه 26 فروردین 1397 در سالن شهید بهشتی نهاد ریاست جمهوری با ریاست دکتر صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، و با حضور دکتر طالبی، دبیر کمیسیون فرهنگی، دکتر غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر سلطانی فر، وزیر ورزش و جوانان، دکتر مونسان، رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، دکتر بطحایی، وزیر آموزش و پرورش، دکتر مولاوردی، دستیار رییس جمهور در امور حقوق شهروندی، دکتر بروجردی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی و دکتر آشنا، رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری برگزار شد.


نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: