کد خبر: ۳۳۰۶
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۷
صفحه اول >> صفحه نخست >> عمومی
سازمان برنامه و بودجه کشور مطرح کرد:
سازمان برنامه و بودجه کشور با توجه به لزوم پیش بینی تمهیدات مورد نیاز برای استقرار سازوکارهای اجرایی مناسب و تأمین منابع مالی جهت پرداخت مطالبات کشاورزان و تحقق مطلوب فرآیند خرید تضمینی گندم در سال 1397، ابلاغیه خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان با نرخ تضمینی از محل اعتبارات در سال 1397 توسط شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران را به همراه جداول گردش نقدینگی مربوط که با همکاری وزارت جهاد کشاورزی تنظیم شده ارائه نموده است.

پیشنهاد خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان با نرخ تضمینی توسط شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» براساس ماده (36) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) در اجرای بند (الف) ماده (۱) قانون تمرکز وظایف و اختیارات مربوط به بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی مصوب ۱۳۹۱ و ماده (۳۳) قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی مصوب ۱۳۸۹، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است در قالب ایجاد خط اعتباری مستقل از طریق بانک عامل، تسهیلات لازم را برای خرید گندم و محصولات اساسی و استراتژیک کشاورزی تولید داخلی به میزان اعتباری که با پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی و تصویب هیأت وزیران تعیین می شود، قبل از شروع فصل برداشت در اختیار مباشران و کارگزاران (خریداران بخشهای خصوصی و تعاونی) معرفی شده توسط وزارت جهاد کشاورزی قرار دهد. مباشران و کارگزاران موظفند تسهیلات مذکور را در موعد مقرر بازپرداخت کنند.

در همین راستا قیمت خرید محصولات کشاورزی مشمول قانون خرید تضمینی با در نظر گرفتن قیمت تمام شده اعم از هزینه های تولید هر محصول و سود متعارف و معقول همه ساله توسط شورای اقتصاد تعیین و برای اجراء ابلاغ می شود. به همین جهت، سازمان برنامه و بودجه کشور با توجه به مشکلات و چالش های موجود و لزوم پیش بینی تمهیدات مورد نیاز برای استقرار سازوکارهای اجرایی مناسب و تأمین منابع مالی جهت پرداخت مطالبات کشاورزان و تحقق مطلوب فرآیند خرید تضمینی گندم در سال 1397، متن ابلاغیه به همراه جداول گردش نقدینگی مربوط را که با همکاری وزارت جهاد کشاورزی تنظیم شده برای طرح در هیئت دولت ارائه نموده است ، براساس این پیشنهاد:

1- شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران موظف است مطابق قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی - مصوب 1368- نسبت به خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان با نرخ تضمینی از محل اعتبارات مصوب مربوط بر اساس زمان بندی پیش بینی شده اقدام نماید.

2- وزارت جهاد کشاورزی موظف است نسبت به ثبت مشخصات کشاورزان گندمکار به همراه حداکثر مقدار محصول قابل عرضه توسط هر کشاورز در فصل برداشت که بر اساس سطح زیر کشت آنان و پیش بینی میزان تولید در هر منطقه استخراج شده و درج آن در سامانه خرید تضمینی اقدام نماید.

3- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است از طریق بانک های عامل تسهیلات لازم را برای خرید گندم داخلی، خط اعتباری در اختیار شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران و خریداران بخش های خصوصی و تعاونی قرار دهد.

4- سازمان برنامه و بودجه کشور بازپرداخت اصل و سود تسهیلات اعطایی به شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران جهت خرید تضمینی گندم را تضمین می نماید. تضمین مذکور نافی مسئولیت بانک های عامل در وصول مطالباتشان نیست.

تبصره- شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران موظف است تسهیلات دریافتی را مطابق زمان بندی معین شده بازپرداخت و وزارت جهاد کشاورزی انجام این تکلیف را پیگیری نماید.

5- عرضه گندم مورد نیاز صنف و صنعت و نانوایی های آزادپز توسط دولت در سال 1397 از طریق بورس کالای ایران با قیمت پایه معین شده به ازای هر کیلو گرم صورت می گیرد.

تبصره- قیمت فروش مستقیم گندم از سوی شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران برای مصارف موضوع این بند (خارج از بورس کالا)، با احتساب هزینه های تبعی مربوط تعیین می شود.


نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: