کد خبر: ۳۳
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۳۹۵
زندگینامه:
بیژن نامدار زنگنه در سال 1331 در شهر کرمانشاه متولد شد، وی تحصیلات ابتدایی و دوره اول متوسطه را در زادگاه خود ادامه داد و دوره دوم متوسطه را تا حد دیپلم در تهران به پایان رسانید.
 
سوابق تحصیلی :
ایشان در سال 1350 به دانشکده فنی دانشگاه تهران رفت و در سال 1356 با درجه فوق لیسانس مهندسی راه و ساختمان فارغ التحصیل شد.
ایشان هم اکنون عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی می باشند.
 
سوابق اجرایی:
- معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی (1359 - 1361)
- عضویت در شورای مرکزی جهاد سازندگی (1361 - 1362 )
- وزیر جهاد سازندگی دولت چهارم - آیت الله سید علی خامنه ای (1362 - 1367 )
- وزیر نیرو دولت پنجم و ششم آیت الله علی اکبر هاشمی رفسنجانی (1367 -1376)
- وزیر نفت دولت هفتم و هشتم حجت الاسلام سید محمد خاتمی (1376 - 1384 )
همچنین از دیگر مناصب ایشان می توان از عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام (1375 - 1390) و عضویت در شورای اقتصاد (1362 - 1384 ) نام برد.
 
بیژن نامدار زنگنه که بیش از دو دوره چهار ساله وزیر نفت دولت های هفتم و هشتم بود ، مرداد سال 1392 به عنوان گزینه دولت یازدهم برای تصدی وزارتخانه نفت به مجلس شورای اسلامی معرفی شد و با کسب اکثریت آرا،

-         آرا اخذ شده 283؛

-         موافق: 166 رای؛

-          مخالف: 104 رأی؛

-          ممتنع: 13 رأی.

 از مجلس رای اعتماد گرفت و به عنوان وزیر نفت مشغول به فعالیت شد.

 

متن حکم جناب آقای مهندس بیژن نامدار زنگنه به شرح زیر است:


بسم الله الرحمن الرحیم


جناب آقای مهندس بیژن نامدار زنگنه


با استناد به اصول هشتاد و هفتم و یکصد و سی و سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و با عنایت به رأی اعتماد مورخ 1392.5.24 مجلس شورای اسلامی، جناب عالی به سمت «وزیر نفت » منصوب می‌شوید.
امید است با اتکال به خداوند متعال، ضمن هماهنگی با هیأت محترم وزیران در انجام شایسته وظایف و مسئولیت‌های قانونی خویش، با رعایت اصول قانون‌مداری، اعتدال‌گرایی و منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید در جهت خدمت به اسلام و ملت شریف ایران موفق باشید.


حسن روحانی
 
 

متن حکم حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی به این شرح است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای مهندس بیژن نامدار زنگنه

با استناد به اصول هشتاد و هفتم و یکصد و سی و سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و با عنایت به رأی اعتماد مورخ 1396.5.29 مجلس شورای اسلامی، جناب‌عالی به سمت «وزیر نفت» منصوب می‌شوید تا با به‌کارگیری همه استعداد و صلاحیت خویش و استفاده از مدیران شایسته، در پیشبرد برنامه دولت دوازدهم و اولویت‌ها و مأموریت‌های ابلاغی رییس جمهور اقدام نمایید.

امید است با اتکال به خداوند متعال، در هماهنگی با هیأت محترم وزیران و با حرکت در مسیر اعتدال و رعایت کامل «منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید» در انجام شایسته وظایف قانونی و تحقق اهداف «آزادی، امنیت، آرامش و پیشرفت» و خدمت به اسلام و ملت شریف ایران موفق باشید.

حسن روحانی

رییس جمهوری اسلامی ایران

 
 

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون