کد خبر: 3286
تاریخ انتشار: جمعه 18 خرداد 1397 - 13:50
نام امام خمینی(ره) نه تنها در ایران و جوامع اسلامی بلکه در تمامی دنیا بلندآوازه است. با گذشت قریب به چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران به رهبری امام خمینی (ره)، هنوز این نام برای جهان اسلام معادل حق طلبی، آزادی خواهی بر پایه مردم سالاری دینی است.
امام خمینی (ره)؛ پیرو راستین مکتب امام علی (ع)

امام خمینی (ره)؛ پیرو راستین مکتب امام علی (ع)

امام خمینی (ره)، معمار بزرگ نهضت اسلامی با تبیین گفتمان مترقی و آزادی خواهانه خویش، تفکری جدید و مبتنی بر آموزه های الهی را بنا نهاد و بنیانگذار نظام مردم سالار دینی در ایران شد.

14 خرداد یادآور سالروز عروج بزرگمردی است که با رهبری های هوشمندانه خویش، یکی از بزرگترین انقلاب های تاریخ را رقم زدند. فقیهی عالم و سیاستمدار نواندیشی که به پشتوانه ملتی به پاخاسته و آزاده، بنیان حکومت شاهنشاهی را در هم پیچیدند و نظامی مردم سالار برپایه آموزه های دینی را پایه گذاری کردند تا این نظام به عنوان الگو و سرمشقی برای امت اسلامی و دیگر مردم در تمام جهان باشد.

بنیانگذار بزرگ انقلاب با نوید سعادت، عدالت، آزادی و استقلال برای مردمان این مرزوبوم، توسعه، پیشرفت و آبادانی را نه تنها برای مردمان این سرزمین که به عنوان الگویی برای دیگر کشورها به یادگار گذاشتند.

یکی از ویژگی های برجسته شخصیت امام راحل که با مطالعه سیره تربیتی ایشان می توان بدست آورد، امید آفرینی و استفاده از روشهای ایجابی است.

ایشان همواره امید آفرینی و استفاده از روشهای ایجابی را مقدم بر روشهای سلبی می دانستند و با تفکیک افراد به دو گروه مغرض و افراد بی غرض، استفاده از روشهای سلبی را درباره گروه دوم کاملاً ناروا و در مورد گروه اول هم فقط در صورت ضرورت روا می دانند. همچنین سلوک ایشان در مقام مصلح و رهبر سیاسی و اجتماعی همواره حکایت از مقدم داشتن روش محبت و امیدآفرینی دارد. ایشان همواره عملکرد مثبت مردم را مورد تشویق قرار می دادند و از خوبی و وفاداری مردم به اسلام سخن می راندند و جز در برابر معاندان تهدید به برخورد سلبی نمی کردند.

اصول اعتقادی و مشی امام خمینی (ره) نشان دهنده آن است که شخصیت برجسته و تاثیر گذارشان بیش از هر چیز تحت تاثیر مکتب ائمه اطهار و مولای شیعیان، امام علی (ع) بوده و یادآور رفتار امیرمومنان در برابر گمراهان و غافلان است؛ آنجا که حتی در جنگ با خوارج از موعظه و دعوت آنان به سوی حق و راستی دست نمی کشند. این ویژگی برجسته را در رفتار امام خمینی و رویکرد ایشان در سیاست داخلی و خارجی زمان خویش می توان به خوبی لمس کرد.

همزمانی ایام شهادت امام علی (ع) و رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران را به تمامی شیعیان جهان و پیروان راستین مکتب علوی تسلیت عرض می نماییم.


ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف