کد خبر: ۳۲۷۶
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۳۹۷
کمیسیون های هیئت دولت >> فرهنگی >> جلسه

موضوع مورد بررسی

 

- آیین نامه تبلیغات در حوزه پولی و بانکی کشور. 
 
 
نتیجه جلسه :
 

بررسی آیین نامه «تبلیغات در حوزه پولی و بانکی کشور» در کمیسیون فرهنگی هیئت دولت

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بر اساس تکلیف ماده 14 قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران، مبنی بر لزوم تدوین آیین نامه ای در خصوص انجام هرگونه تبلیغ برای ارائه خدمات پولی و بانکی توسط بانک مرکزی، آیین نامه «تبلیغات در حوزه پولی و بانکی کشور» را جهت تصویب به هیئت وزیران پیشنهاد نموده است.

این آیین نامه در جهت ساماندهی تبلیغات بازرگانی خدمات پولی و بانکی و ارائه اطلاعات دقیق و روشن به مخاطبان این نوع از تبلیغات تدوین شده است.

بانک مرکزی آیین نامه «تبلیغات در حوزه پولی و بانکی کشور» را در پنج فصل و 30 ماده به کمیسیون فرهنگی هیئت دولت ارسال نموده است.

پس از بحث و بررسی در جلسات تخصصی کمیسیون فرهنگی توسط نمایندگان بانک مرکزی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت ورزش و جوانان، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سازمان صدا و سیما، وزارت آموزش و پرورش و معاونت امور زنان و خانواده آیین نامه مذکور اصلاح شد و مجددا در کمیسیون فرعی فرهنگی مطرح گردید.

در نشست کمیسیون فرعی فرهنگی که در تاریخ 21 فروردین 1397 در نهاد ریاست جمهوری برگزار شد، مواد یک تا 12 این آیین نامه مورد بررسی و اصلاح قرار گرفت و بررسی مابقی موارد به جلسه بعدی این کمیسیون موکول شد.

گفتنی است، بیشتر اصلاحات مطرح شده درباره این آیین نامه شکلی بود و برخی موارد نیز در ارتباط با الزامات حقوقی مطرح شد.

دکتر ولی رستمی، نماینده معاونت حقوقی نهاد ریاست جمهوری در این جلسه گفت: مهمترین قسمت آیین نامه ضمانت اجرایی و الزامات حقوقی است و باید بازنگری دقیق حقوقی در این آیین نامه صورت پذیرد.

وی افزود: در این آیین نامه مرجع رسیدگی به تخلفات مشخص نیست، هم چنین می بایست تکلیف موسسات بدون مجوز نیز مشخص شود.

در ادامه، بندهای آیین نامه از ابتدا مورد بررسی قرار گرفت و اعضای حاضر در کمیسیون نظرات خود را در مورد هر یک از موارد بیان داشتند و بر سر تغییرات مورد نیاز آیین نامه به تفاهم رسیدند.

از مهمترین تغییرات این آیین نامه می توان به انتقال ماده هشت در فصل دوم به فصل پنجم اشاره کرد.

هم چنین، پیشنهاداتی برای تغییر ترکیب کمیسیون هماهنگی، نظارت و تشخیص موارد تخلف از این آیین نامه مصرح در ماده هشت مطرح شد؛ از جمله می توان به پیشنهاد اعضا مبنی بر انتصاب مدیر کل تبلیغات وزارت ارشاد به عنوان نایب رئیس کمیسیون بجای مدیر کل نظارت بر بانکها و موسسات اعتباری بانک مرکزی اشاره کرد.

هم چنین، به پیشنهاد اعضا نماینده کانونهای آگهی و تبلیغاتی بانکهای غیردولتی، جایگزین کارشناس ارتباطات و تبلیغات خارج از بانک مرکزی در ترکیب این کمیسیون شد.

گفتنی است، بررسی ادامه مواد این آیین نامه به جلسه بعدی کمیسیون در روز سه شنبه 28 فروردین موکول شد.

کمیسیون فرعی فرهنگی دفتر هیئت دولت روز سه شنبه 21 فروردین 1397 در سالن شهید بهشتی نهاد ریاست جمهوری با حضور جوادی، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، احمدی، معاون وزارت ورزش و جوانان، تاجیک، نماینده سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، عبداله زاده، معاون سازمان صدا و سیما، کاظمی، معاون وزارت آموزش و پرورش، نژادی، معاون معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهور و نمایندگان بانک مرکزی به عنوان سازمان پیشنهاد دهنده برگزار شد.

 
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: