کد خبر: ۳۲۶۲
تاریخ انتشار: ۱۴ فروردين ۱۳۹۷
صفحه اول >> صفحه نخست >> عمومی
براساس مصوبه هیأت وزیران به ازای شماره‌گذاری هر خودروی سواری و وانت وارداتی، متناسب با میزان مصرف سوخت باید حداقل 2 و حداکثر 8 خودروی فرسوده اسقاط شود. براساس تبصره (4) بند (1) مصوبه فوق، خودروهای وارداتی به مناطق آزاد نیز مشمول شرایط فوق می شوند. از نظر دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری _ صنعتی و ویژه اقتصادی و وزارت صنعت، معدن و تجارت، دلیل موجهی برای شمول مقررات ورود خودرو در سرزمین اصلی به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی وجود ندارد و باید مقررات فوق، در زمان ورود خودرو از این مناطق به داخل کشور اجرا شود. لذا دستگاه های فوق، خواستار حذف یا اصلاح این تبصره شده اند.

اصلاح شمولیت  مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی به شرایط شماره گذاری (تعداد اسقاط خودرو)به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیأت دولت، براساس تصویب نامه شماره 62924/ت54522 هـ مورخ 24/5/1396 هیأت وزیران به ازای شماره‌گذاری خودروهای سواری و وانت وارداتی دارای مصرف سوخت 5 تا 6 لیتر در صد کیلومتر، 6 تا 7 لیتر در صد کیلومتر، 7 تا 8 لیتر در صد کیلومتر و بیش از 8 لیتر در صد کیلومتر باید به ترتیب 2، 4 ، 6 و 8 خودروی فرسوده اسقاط شود. مطابق تبصره(4) بند(1) تصویب نامه مزبور، خودروهای وارداتی به مناطق آزاد نیز مشمول شرایط فوق (اسقاط خودروی فرسوده) می­شوند.

در همین راستا دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی طی نامه ای خطاب به وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام نموده است:

1. براساس ماده (5) قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ماده (65) قانون احکام دائمی برنامه‏ های توسعه کشور، این مناطق از شمول مقررات عمومی دولت مستثنی می باشند.

2. با عنایت به بند (11) سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، توسعه حوزه عمل مناطق آزاد مورد تأکید قرار گرفته است.

3. اسقاط خودروهای دارای پلاک مناطق آزاد از جمله انزلی، اروند، ارس و ماکو که بیش از 7 سال از تأسیس آن ها نگذشته است، عملیاتی نخواهد بود.

4. سازمان های مناطق آزاد کیش و قشم به خاطر محصور بودن آن ها به طور طبیعی امکان خروج خودرو از منطقه به سرزمین اصلی را ندارند.

5. با توجه به نکات فوق و با استناد به ماده (14) قانون چگونگی اداره مناطق آزاد که مبادلات بازرگانی مناطق با خارج از کشور را از شمول مقررات صادرات و واردات مستثنی نموده، پیشنهاد می‏گردد با حذف تبصره مذکور موافقت گردد.

وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز طی نامه ای خطاب به معاون اول محترم رییس جمهور اعلام نموده از نظر این وزارتخانه دلیل موجهی برای شمول مقررات ورود خودرو در سرزمین اصلی به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی وجود ندارد و باید اعمال آن به زمان ورود خودرو از این مناطق به داخل کشور موکول شود. لذا موضوع حذف یا اصلاح این تبصره را برای تصمیم گیری به هیات وزیران ارایه نموده است.


نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: