کد خبر: ۳۲۴۳
تاریخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۳۹۶
صفحه اول >> صفحه نخست >> عمومی
وزارت امور خارجه درخواست صدور مجوز امضای یادداشت تفاهم لغو روادید برای دارندگان گذرنامه های سیاسی ایران و هند را به هیات دولت ارائه کرد.

درخواست مجوز لغو روادید برای دارندگان گذرنامه های سیاسی ایران و هندبه گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» وزارت امور خارجه درخواست خود مبنی بر مجوز امضای یادداشت تفاهم لغو روادید برای دارندگان گذرنامه های سیاسی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری هند را به هیات دولت ارائه کرد.

گفتنی است، به موجب تبصره (43) قانون بودجه اصلاحی سال 1343 کل کشور، دولت مجاز است با توجه به مصالح سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور بنا به پیشنهاد وزارت امور خارجه روادید ‌مسافرت بین ایران و کشورهای دیگر را لغو و یا مجدداً برقرار نماید.

وزارت امورخارجه در اجرای تبصره یادشده و با اعلام اینکه موافقتنامه لغو روادید دارندگان گذرنامه های سیاسی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری هند در تاریخ 27/11/1396 به امضای مدیران کل کنسولی وزارتخانه های امورخارجه دو کشور رسیده، به منظور اجرایی شدن مقررات فوق، خواستار صدور مجوز توسط هیئت وزیران شده است.

گفتنی است، با امضای یادداشت تفاهم یاد شده به هر یک از اتباع طرفین که دارای گذرنامه معتبر سیاسی باشند، اجازه داده می شود که بدون اخذ روادید، از طریق مبادی ورودی یا خروجی بین المللی مربوط، وارد سرزمین طرف مقابل شده، از آن خارج شوند یا از آن عبور کنند.

هم چنین، اتباع هر دو کشور می توانند حداکثر به مدت 30 روز در یک دوره 90 روزه، بدون روادید اقامت داشته باشد و اعتبار گذرنامه های سیاسی هریک از اتباع دو کشور، قبل از ورود باید حداقل شش ماه اعتبار داشته باشد.

گفتنی است، بر اساس این تفاهم نامه هرگونه اختلاف یا مناقشه ناشی از اجرای این یادداشت تفاهم از طریق مذاکره و رایزنی بین طرفین و بدون ارجاع به طرف سوم یا یک دادگاه بین المللی حل و فصل خواهد شد.


نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: