کد خبر: ۳۲۰۹
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۶
پیرو درخواست انجمن صنایع نساجی ایران مبنی بر رفع تنگناهای کنونی و ایجاد اشتغال و راهکارهای ارایه شده در این رابطه، وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن ارائه گزارشی از مجموعه اقدامات صورت پذیرفته، پیشنهاداتی را به منظور بهبود وضعیت این صنعت ارئه نموده است.
درخواست انجمن صنایع نساجی ایران درمورد رفع مشکلات صنعت نساجی

پیرو درخواست انجمن صنایع نساجی ایران مبنی بر رفع تنگناهای کنونی و ایجاد اشتغال و راهکارهای ارایه شده در این رابطه، وزارت صنعت، معدن و تجارت طی نامه مورخ مورخ 1396/10/04 اقداماتی به شرح موارد زیر به انجام رسانده است:

1 - موضوع کاهش حقوق ورودی پنبه طی تصویب نامه شماره 112138/ت54114هـ مورخ 1396/11/09 هیئت محترم وزیران ابلاغ گردیده است؛

2 - در رابطه با قانون مالیات بر ارزش افزوده پوشاک، معافیت پوشاک تولید داخلی از مالیات بر ارزش افزوده طی نامه ای به وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی پیشنهاد شده که لازم است ایشان نقطه نظرات خود را منعکس نمایند؛

3 - در خصوص مبارزه با قاچاق محصولات نساجی و پوشاک در سالهای اخیر اقدامات مناسبی به شرح موارد زیر صورت گرفته است:

- دستورالعمل مورخ 1395/06/17 مبنی بر صدور گواهی فعالیت نمایندگان و شعب شرکت های خارجی عرضه کننده پوشاک در ایران و متعاقب آن ایجاد کارگروهی برای نظارت بر اجرای صحیح دستورالعمل فوق؛

- الزام واردکنندگان پوشاک به استفاده از کد شناسه کالا در سالجاری به منظور مبارزه با عرضه خارج از ضابطه پوشاک؛

- اصلاح قیمت های پایه مبنای دریافت حقوق ورودی کالاهای وارداتی نساجی و پوشاک به منظور حمایت از تولیدات داخلی؛

- تشکیل جلسات مختلف با گمرک جمهوری اسلامی ایران و مناطق آزاد مبنی بر پیگیری، کنترل و نظارت بیشتر بر واردات کالاهای نساجی به مناطق آزاد و واردات آن به سرزمین اصلی.

4 - در مورد صادرات غیرنفتی نیز مراتب بر اساس بسته حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی موضوع تصویبنامه شماره 26091 مورخ 1395/04/03 ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و بسته تجارت خارجی (توسعه صادرات غیرنفتی و مدیریت هدفمند واردات) موضوع تصویبنامه شماره 8799 مورخ 1396/01/30 ستاد مذکور، توسط سازمان توسعه تجارت ایران در دست اقدام و پیگیری است که البته ارایه تسهیلات حمایتی در این زمینه مستلزم تخصیص و تأمین منابع مالی و اعتبارات لازم می باشد.

5 - در رابطه با کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی نیز از آنجا که موضوع با توجه به سیاست های کلان پولی و بانکی توسط نهاد قانونی از جمله شورای پول و اعتبار مورد تصمیم گیری قرار می گیرد و روند موجود در سالهای اخیر نشان دهنده روند نزولی بوده است، به نظر می رسد که بایستی ادامه یابد.

همچنین در همین راستا وزارت فوق الذکر، پیشنهاداتی را به شرح موارد زیر نیز ارایه کرده است:

الف) در جهت تأمین مواد اولیه موردنیاز صنایع نساجی و پوشاک به ویژه پنبه، ضمن بازنگری محدودیت ­های قرنطینه ­ای، امکان واردات آن از تمامی کشورهای تولید کننده، تسهیل گردد.

ب) با توجه به مشکلات فعلی تولیدکنندگان در اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده و تا زمان ایجاد شرایط مناسب جهت اجرای کامل آن (اخذ مالیات از مصرف کننده نهایی) تخفیف مالیات بر ارزش افزوده برای تولیدکنندگان این بخش اعمال گردد.

ج) تأمین اعتبارات مورد نیاز (در قالب یارانه سود تسهیلات) جهت بازسازی و نوسازی واحدهای موجود و ایجاد واحدهای جدید و سرمایه در گردش واحدهای مذکور فراهم گردد.


نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: