کد خبر: ۳۱۸۱
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۶
صفحه اول >> صفحه نخست >> عمومی
بر اساس مصوبات هیئت دولت، خودروسازان و واردکنندگان خودرو ملزم به رعایت جدول استانداردهای آلایندگی خودروها می باشند. با توجه به تأثیر مستقیم نوع سوخت بر عملکرد موتور خودرو و گازهای خروجی آلاینده از آن، رعایت برنامه زمانی منطبق با مصوبات مذکور بدون تأمین سوخت استاندارد، امکان پذیر نیست. در این رابطه می توان به الزام خودروهای دیزلی به نصب فیلتر جاذب ذرات معلق اشاره نمود که فیلتر مذکور به دلیل عدم توزیع سوخت استاندارد از بین رفته و علاوه بر تحمیل هزینه، کارایی خود را در کاهش آلودگی هوا از دست داده است.

به گزارش پایگاه خبری دفتر هیات دولت، براساس مصوبات شماره 12782/ت49952 هـ مورخ 10 /02 /1393 و 10994/ت 51187هـ مورخ 02 /02 /1394 هیئت دولت، خودروسازان و واردکنندگان خودرو ملزم به رعایت جدول استانداردهای آلایندگی خودروها می باشند. با عنایت به تأثیر مستقیم نوع سوخت توزیعی در کشور بر نحوه عملکرد موتور و تأثیر آن بر گازهای خروجی آلاینده از خودرو، رعایت برنامه زمانی منطبق با مصوبات مذکور بدون تأمین و توزیع سراسری سوخت منطبق با استاندارد، عملا امکان پذیر نبوده و تنها منجر به صرف هزینه مضاعف در تولید و تامین خودرو می گردد که آن هم پس از قرار گرفتن خودرودر چرخه پیمایش با سوخت نامناسب از بین می رود.

به تعویق افتادن الزام نصب فیلتر جاذب ذرات معلق برای خودروهای دیزلی و استاندارهای یورو 5 و 6 برای خودروهای بنزینی تا زمان تامین سوخت استاندارد

در این خصوص می توان به الزام استفاده خودروهای دیزلی به نصب فیلتر جاذب ذرات معلق اشاره نمود که فیلتر مذکور به دلیل عدم توزیع سوخت استاندارد (گوگرد زیر ppm 50) در کل کشور از بین رفته و علاوه بر تحمیل هزینه های مربوط، کارایی خود در کاهش آلودگی هوا را نیز از دست می دهد. لذا وزارت صنعت، معدن و تجارت پیشنهاد نموده تا الزام نصب فیلتر جاذب ذرات معلق برای خودروهای دیزلی و همچنین رعایت استانداردهای یورو 5 و 6 برای خودروهای بنزینی تا زمان تامین سوخت منطبق با این استانداردها به تعویق افتد.

همچنین بنابر اعلام وزارت مذکور، در صورت ارایه برنامه دقیق زمانبندی تامین و توزیع سراسری سوخت منطبق با استاندرادهای مذکور از سوی وزارت نفت، می توان مجددا مراتب را در دستور کار قرار داد و الزام فوق را برقرار نمود.

جوابیه دفتر هیأت دولت به پیشنهاد فوق به شرح ذیل می باشد

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: