کد خبر: ۳۰۵۶
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۶
با توجه به فرسودگی بسیاری از فضاهای آموزشی و ورزشی متعلق به وزارت آموزش و پرورش و لزوم استانداردسازی سامانه های گرمایشی و سرمایشی مدارس، وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اعتبارات مورد نیاز برای هریک از بخشهای مرتبط، یشنهاد تخصیص 7.000 میلیارد ریال اعتبار در لایحه بودجه سال 1397 برای طرح «تکمیل فضاهای آموزشی نیمه تمام که 50% آن توسط خیرین مدرسه ­ساز تأمین شده باشد» را ارایه نموده است.
پیشنهاد بازسازی،مقاوم سازی و تکمیل مدارس کشور (فضاهای آموزشی، پرورشی و ورزشی)

وزارت آموزش و پرورش در تاریخ 13 /9 /1396 گزارشی از وضعیت مدارس کشور (فضاهای آموزشی، پرورشی و ورزشی) برای طرح درهیئت وزیران ارایه نموده بود که خلاصه آن به شرح زیر است:

1. فضاهای آموزشی موجود کشور شامل 107 هزار مدرسه و 530 هزار کلاس درس با زیربنای 64 میلیون متر مربع می باشد.

2. طرح تخریب و بازسازی مدارس غیراستاندارد (شامل کلاس های تخریب و بازسازی شده، کلاس های در دست اجرا و کلاس های نیازمند تخریب و بازسازی) از سال 1385 تا 1396 نیازمند بیش از 11 هزار میلیارد تومان اعتبار است.

3. طرح مقاوم سازی مدارس بدون استحکام (شامل کلاس های مقاوم سازی شده، در دست اجرا و نیازمند مقاوم سازی) ازسال 85 تا 96 نیازمند بیش از 5 هزار میلیارد تومان اعتبار است.

4. کلاس های فرسوده به 500 میلیارد تومان اعتبار طی (2) سال نیازمند است.

5. طرح استانداردسازی سامانه گرمایشی و سرمایشی (حذف سوخت از داخل کلاس و گرمایش با رادیاتور و موتورخانه مرکزی) به بیش از 747 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

6. پروژه های در دست اجرا (نیمه تمام) نیازمند 2700 میلیارد تومان اعتبار است.

7. سالن های ورزشی نیمه تمام، نیازمند 2700 میلیارد تومان اعتبار و استخرهای دانش آموزشی نیمه تمام نیز به 400 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارند.

8. رسیدن به سرانه متوسط آموزشی کشوری که 16 /5 متر مربع به ازای هر دانش آموز است، اعتباری بالغ بر 6 هزار میلیارد تومان لازم دارد و برای رسیدن به سرانه فضای آموزشی استاندارد که 39 /8 متر مربع به ازای هر دانش آموز است نیز بالغ بر 46 هزار میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است.

9. در گزارش مزبور، اشاره شده که تعهد خیرین مدرسه ساز از جشنواره نوزدهم 840 میلیارد تومان و تعهد دولت در قانون بودجه سال 1396 معادل 206 میلیارد تومان بوده که 50% آن به صورت اوراق خزانه تخصیص یافته است.

10. در پایان نیز جدولی از برآورد هزینه تعمیرات اساسی ساختمان های آموزشی با عمر کمتر از 5 سال تا بالای 95 سال ارایه شده است.

لذا با توجه به اعتبارات مورد نیاز جهت اجرای موارد فوق الذکر، پیشنهادهای زیر جهت طرح و تصویب در هیات وزیران ارایه شده است:

متن پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش جهت تصویب هیات وزیران:

1. تخصیص 7.000 میلیارد ریال اعتبار در لایحه بودجه سال 1397 برای طرح «تکمیل فضاهای آموزشی نیمه تمام که 50% آن توسط خیرین مدرسه ­ساز تأمین شده باشد» به استناد بند (ت) ماده (63) قانون برنامه ششم توسعه[1].

2. درخواست تخصیص 100% اعتبارات کلیه طرح های استانی تملک دارایی های سرمایه ای وزارت آموزش و پرورش در سال 1396

3. اصلاح بند «ث» ماده (63) قانون برنامه ششم[2] و جایگزینی عبارت "صندوق توسعه ملی"به جای "حساب ذخیره ارزی"

 
 
 


[1] بند ت ماده (63) قانون برنامه ششم توسعه: دولت مکلف به تنظیم و اجرای سیاست های حمایتی از خیرین مدرسه ساز می باشد و باید معادل کمک های تحقق یافته آنان را جهت تکمیل طرح ها (پروژه های) نیمه تمام خیرین در بودجه سنواتی منظور نماید.

تبصره - آیین نامه اجرائی این بند حداکثر ظرف دو ماه پس از لازم الاجراء شدن این قانون توسط وزارت آموزش و پرورش تهیه و به تصویب هیأت وزیران می رسد.

[2] بند ت ماده (63) قانون برنامه ششم توسعه: دولت مکلف است به منظور افزایش ایمنی و مقاوم سازی مدارس و فضاهای پرورشی و ورزشی وزارت آموزش و پرورش معادل ریالی مبلغ سه میلیارد (۰۰۰ /۰۰۰ /۰۰۰ /۳) دلار در طول اجرای قانون برنامه از محل حساب ذخیره ارزی پس از کسر سهم صندوق توسعه ملی با اولویت طرح ها (پروژه های) نیمه تمام آموزشی، پرورشی و تربیت بدنی آموزش و پرورش اختصاص دهد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: