کد خبر: ۳۰۴۷
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۶
به منظور پیشگیری از مرگ و میر ناشی از مرگ ناگهانی قلبی، در اکثر کشورهای پیشرفته دنیا دستگاه الکتروشوک یا AED در اماکن عمومی تعبیه شده است. این دستگاه کاملا خودکار، دارای راهنمای گفتاری و تصویری مراحل کار و امکان استفاده توسط عموم مردم است و احیای بیمار را تا رسیدن نیروهای متخصص فوریت های پزشکی مدیریت می کند...
پیشنهاد نصب دستگاه الکتروشوک (AED) در اماکن عمومی به منظور کاهش آمار مرگ و میر ناشی از سکته قلبی

با توجه به آخرین آمار سیمای مرگ کشور، سکته های قلبی با احتساب نزدیک به بیست درصد کل مرگ ها، نخستین علت مرگ در کشور است و شایعترین علت مرگ ناشی از سکته و حملات قلبی، ضربات نامنظم قلبی است که تهدید کننده حیات (آریتمی قلبی) می باشد و درمان موثر آن دادن شوک الکتریکی است که فورا ضربان قلب را منظم نموده و حیات را به بیمار باز می گردادند و این در حالی است که بدون وجود آن، شانس بقا با گذشت هر دقیقه از زمان بروزِ آریتمی، 10 درصد کاهش می یابد.

به منظور پیشگیری از مرگ و میر ناشی از مرگ ناگهانی قلبی در اکثر کشورهای پیشرفته دنیا، دستگاه الکتروشوک یا AED در اماکن عمومی تعبیه شده است. این دستگاه کاملا خودکار، دارای راهنمای گفتاری و تصویری مراحل کار و امکان استفاده توسط عموم مردم است و احیای بیمار را تا رسیدن نیروهای متخصص فوریت های پزشکی مدیریت می کند.

اضافه می نماید که مزیت اصلی این دستگاه، عدم نیاز به آموزش تخصصی و امکان استفاده افراد عادی جامعه است.

مکان های پیشنهادی نصب دستگاه AED براساس دستورالعمل پیشنهادی وزارت بهداشت به شرح زیر است:

1. اماکن پرتراکم مثل پارک های اصلی شهر، شهربازی ها، پایانه های مسافربری شهری، مجتمع های مسکونی و ...

2. استادیوم های ورزشی و محل برگزاری مسابقات ورزشی، دانشگاه ها و مدارس

3. اماکنی که میزان بروز ایست قلبی در آنها بالاست مانند خانه سالمندان

4. محل کار کارکنان ستاد وزارتخانه ها و سازمان ها

5. اماکن با ترافیک سنگین

6. سایر اماکن مانند مراکز تجاری، مکان های سخنرانی و کنفرانس و حوادث خاص

لذا با توجه به اهمیت این موضوع، سازمان اورژانس کشور با مشارکت انجمن های قلب، طب اورژانس و پزشکی قانونی اقدام به تدوین دستورالعمل اجرایی الزام نصب دستگاه AED در اماکن عمومی نموده و با توجه به اینکه اجرای این طرح مستلزم همکاری سایر دستگاه هاست، دستورالعمل اجرایی مربوط را برای ابلاغ به دستگاه های مربوط ارایه کرده است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: