کد خبر: ۳۰۴
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۵
کمیسیون های هیئت دولت >> اقتصاد >> تحلیل
با وقوع بحران های جهانی ، بانک‌های مرکزی ایالات‌متحده،انگلستان، ژاپن‌واتحادیه اروپایی وارد عمل شدند و با استفاده از ابزارهای متعارف و ...
بررسی سیاست تسهیل کمّی - مفاهیم نظری و مشاهدات تجربی

1. با وقوع بحران جهانی، بانک‌های مرکزی ایالات‌متحده، انگلستان، ژاپن و اتحادیه اروپایی وارد عمل شدند و با استفاده از ابزارهای متعارف و نامتعارف پولی، سیاست‌های پولی شدیداً انبساطی را اعمال نمودند تا نه‌تنها نرخ بهره اسمی را به حد صفر برسانند بلکه با تأمین ذخایر لازم وام‌دهی را تا حد ممکن تسهیل نمایند.

2. بانک‌های مرکزی مذکور با مشاهده رکود شدید و شروع ورشکستگی‌های گسترده در اقتصاد، ابتدا نرخ بهره اسمی را با استفاده از ابزارهای متعارف پولی به حدود صفر درصد کاهش دادند، اما توسعه قابل توجهی در اعطای وام مشاهده نشد و تقاضای سرمایه‌گذاری افزایش نیافت و به اصطلاح "مکانیسم انتقال پولی" عمل نکرد.

3. بانک‌های مرکزی یادشده در واکنش به شکست "مکانیسم انتقال پولی"، با استفاده از روش‌های مختلف شروع به خرید اوراق بدهی دولت و شرکت‌های بخش خصوصی در حجم وسیع نمودند و با این کار خود گرچه پایه پولی و نقدینگی حتی بیش از 3 برابر شد ولی زمینه تنفس را برای دولت‌ها و شرکت‌های ورشکسته فراهم نمودند و مانع از منفی شدن رشد اقتصادی شدند.

4. سیاست خرید بزرگ ‌مقیاس دارایی‌ها توسط بانک مرکزی که با نام "سیاست تسهیل کمّی یا مقداری" شناخته می‌شود به دو شیوه متفاوت به اجرا گذاشته شد. در شیوه نخست که بانک مرکزی ژاپن و بانک مرکزی اروپا از آن استفاده کرده‌اند، دولت شرایطی را فراهم می‌کند تا بانک‌ها بتوانند در قبال تأمین وثایق موردنظر از بانک مرکزی تسهیلات (عموماً نامحدود) کم‌بهرهدریافت کنند . این کار ضمن افزایش شدید پایه پولی، نرخ بهره بین‌بانکیرا کاهش می‌دهد. در شیوه دوم که فدرال رزرو آمریکا و بانک انگلیس از آن بهره جسته‌اند بانک مرکزی با افزایش اعتبار بانک‌ها اقدام به خرید اوراق (عموماً دولتی) در اختیار بانک‌ها و مؤسسات غیربانکی (مانند صندوق‌های بازنشستگی و شرکت‌های بیمه) می‌نماید که این کار علاوه بر آن‌که پایه پولی را افزایش می‌دهد از طریق افتتاح حساب برای دارندگان خصوصی اوراق، موجب رشد هم‌زمان نقدینگی نیز می‌گردد.

5. به لحاظ نظری سیاست تسهیل مقداری از چند کانال بر اقتصاد اثر می‌گذارد.

 

 

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: