کد خبر: ۲۹۹۰
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۳۹۶
کد پیشنهاد : ۵۴۹۱۵
براساس آیین نامه اجرایی بند (د) ماده (۱۳۲) اصلاحی قانون مالیات های مستقیم، واحدهای صنعتی خارج از شعاع 120 کیلومتری تهران از شمول معافیت مالیاتی خارج گردیده و فقط استان های قم و سمنان مستثنی شده اند و می توانند از معافیت مالیاتی استفاده نمایند. اینک وزارت صنعت، معدن و تجارت پیشنهاد زیر را ارایه نموده است.
1معافیت واحدهای صنعتی و تولیدی مستقر در شهرک­ها و نواحی صنعتی خارج از شعاع 30 کیلومتری استان البرز و 120 کیلومتری استان تهران از قانون مالیات­های مستقیم مصوب 1394-    از بند (د) ماده (132) قانون مالیات­های مستقیم ـ مصوب 1394ـ احکام زیر استخراج می­گردد:

1-1) نرخ صفر مالیاتی و مشوق­های موضوع این ماده شامل درآمد واحدهای تولیدی و معدنی مستقر در شعاع یکصد و بیست کیلومتری مرکز استان تهران و پنجاه کیلومتری مرکز استان اصفهان و سی کیلومتری مراکز سایر استان‌ها و شهرهای دارای بیش از سیصد هزار نفر جمعیت براساس آخرین سرشماری نفوس و مسکن نمی‌شود.

1-2) واحدهای تولیدی فناوری اطلاعات با تأیید وزارتخانه‌های ذی‌ربط و معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور در هر حال از امتیاز این ماده برخوردار می‌باشند.

1-3) همچنین مالیات واحدهای تولیدی و معدنی مستقر در کلیه مناطق ویژه اقتصادی و شهرکهای صنعتی به استثنای مناطق ویژه اقتصادی و شهرکهای مستقر در شعاع یکصد و بیست کیلومتری مرکز استان تهران با نرخ صفر محاسبه می‌شود و از مشوقهای مالیاتی موضوع این ماده برخوردار می‌باشند.

1-4) درخصوص مناطق ویژه اقتصادی و شهرک­های صنعتی یا واحدهای تولیدی که در محدوده دو یا چند استان یا شهر قرار می‌گیرند، ملاک تعیین محدوده به موجب آیین‌نامه‌ای است که حداکثر سه ماه پس از تصویب این قانون با پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و سازمان حفاظت محیط‌زیست تهیه و به تصویب هیأت­وزیران می‌رسد.

2- براساس آیین­نامه اجرایی بند مذکور واحدهای صنعتی خارج از شعاع 120 کیلومتری تهران از شمول معافیت مالیاتی خارج گردیده و فقط استان­های قم و سمنان مستثنی شده­اند و می­توانند از معافیت مالیاتی استفاده نمایند.

3- باتوجه به آیین­نامه یادشده، استان البرز و شهرک­ها و نواحی صنعتی مستقر در آن از موضوع فوق خارج و به جهت تشکیل استان البرز، مشمول پرداخت مالیات گردیده است که همین امر از یک سو موجب عدم جذب سرمایه به استان و از سوی دیگر باعث کاهش استقرار واحدهای تولیدی و صنعتی می­گردد.

4- وزارت صنعت، معدن و تجارت باعنایت به مراتب فوق و در راستای برخورداری شهرک صنعتی اشتهارد و واحدهای مستقر در شهرک موصوف از امتیازهای داده شده در ماده (132) قانون مالیات­های مستقیم، متن  پیشنهادی زیر را جهت طرح و تصویب در هیئت­ وزیران ارایه نموده است:

«واحدهای صنعتی و تولیدی مستقر در شهرک­ها و نواحی صنعتی خارج از شعاع 30 کیلومتری استان البرز و 120 کیلومتری استان تهران از جمله واحدهای مستقر در شهرک صنعتی اشتهارد از شمول قانون مالیات­های مستقیم از پرداخت مالیات موضوع بند (د) ماده (۱۳۲) اصلاحی قانون مالیات های مستقیم معاف می­‌باشند.»
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون