کد خبر: ۲۹۸۶
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۶
کمیسیون های هیئت دولت >> فرهنگی >> جلسه

موضوع مورد بررسی :

 

- لایحه سازمان نظام رسانه ای جمهوری اسلامی. 
 
نتیجه جلسه:

جلسه کمیسیون فرهنگی هیئت دولت در مورخ 1 /11 /1396 تشکیل شد. دراین جلسه برخی از مواد لایحه سازمان نظام روزنامه نگاری از حیث ایرادات و دغدغه­‌های صاحب نظران و اصحاب رسانه که پس از انتشار لایحه مطرح شده بود، مورد بررسی قرار گرفت.

در مجموع اهم ایرادات مطرح شده ناظر برشائبه دولتی شدن ارکان مختلف سازمان بود. به نظر می رسد بیشتر ایرادات ارایه شده ناظر به نسخه اولیه لایحه بوده، چرا که بسیاری از ایرادات در مراحل مختلف بررسی در کمیسیون های تخصصی و اصلی برطرف شده است. در نهایت سعی بعمل آمده تا سازمان مذکور فارغ از دخالت­‌های دولت از استقلال لازم برخوردار باشد.

برخی از ایرادات ناظر به منطق الزام مدیر مسئول به داشتن پروانه روزنامه نگاری بود. با عنایت به اینکه در قانون مطبوعات مدیر مسئول، مسئولیت محتوای انتشار را به عهده دارد، لذا الزام به داشتن پروانه برای مدیر مسئول از اقتضاعات حرفه ای شدن مطبوعات است.

در خصوص وظایف و اختیارات سازمان دولت موظف شد تا حمایت های لازم برای اجرای این ماده را بعمل آورد. در ادامه ترکیب هیئت مدیره سازمان استان و نظارت بر انتخابات مرکب از مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، بازرس سازمان استان و نماینده مدیران مسئول نشریات استان تغییر نمود. ترکیب ‌هیئت ‌مرکزی ‌نظارت ‌بر انتخابات با ترکیب نماینده وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دو تن از نمایندگان رسانه­‌ها در هیئت نظارت بر مطبوعات به انتخاب آنها ، یک تن از اعضای شورای عالی به انتخاب شورای عالی و یک تن از قضات بازنشسته دیوان عالی کشور به انتخاب شورای عالی تغییر کرد. همچنین در بخش رسیدگی به تخلفات بند مربوط به لغو عضویت در سازمان و پروانه روزنامه­‌نگاری حذف شد.

ادامه بررسی دیدگاه ها و نظرات صاحب­نظران و اصحاب رسانه به جلسه آتی کمیسیون موکول شد.

 
 
 
 
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: