کد خبر: ۲۹۴۳
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۶
صفحه اول >> صفحه نخست >> عمومی
جلسه هیئت دولت - چهارشنبه بیست دی ماه 1396
رییس جمهور در جلسه هیات دولت با استقبال از فرمایشات رهبر معظم انقلاب: رویکرد اصلی بودجه 97 اشتغالزایی و فقرزدایی است؛ لازم است قوا و نهادها با دولت همراهی کنند نشر شایعه، تخریب و سیاه نمایی خواست بدخواهان است؛ رسانه ها هوشیار باشند
رییس جمهور با استقبال از فرمایشات روز گذشته رهبر معظم انقلاب تاکید کرد که حل مشکلات اقتصادی و تامین حقوق شهروندان دستور کار اصلی دولت است.

حجت­‌الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در جلسه روز چهارشنبه هیئت دولت که ریاست آن را برعهده داشت، ضمن تشکر از بیانات روشنگرانه مقام معظم رهبری درباره حوادث اخیر، افزود: رویکرد اصلی دولت در لایحه بودجه سال 97 اشتغالزایی و حرکت به سمت ریشه­‌کنی فقر مطلق است و پیرو تاکید رهبر انقلاب، مردم انتظار دارند که همه قوا و تمامی دستگاه­ها و نهادها با همدلی و همراهی به تحقق سریع­تر این اهداف و تامین مطالبات به حق مردم کمک کنند.

رییس­‌جمهور با اشاره به اینکه مشکلات اقتصادی یک شبه پدید نیامده و عمدتاً ناشی از مدیریت نادرست در گذشته است، اظهار داشت: وقتی رهبر معظم انقلاب متواضعانه خود را نیز مخاطب مطالبات به حق مردم معرفی می­کنند، یعنی همه باید مسئولیت مشکلات را بپذیرند و با وحدت و همدلی ضمن مایوس کردن دشمن از توطئه، مردم را به شرایط کشور و آینده امیدوار و دولت را نیز در اصلاح و پایداری اقتصاد به نفع مردم یاری نمایند.

وی همچنین ضمن تقدیر از حضور پرشور و آگاهانه مردم و همچنین نیروهای امنیتی و انتظامی در حوادث اخیر، حفظ وحدت و انسجام ملی، آرامش و امید آفرینی را ضرورت پیشرفت کشور خواند و از رسانه ملی و سایر رسانه­‌ها خواست با حفظ هوشیاری، از نشر شایعات، تخریب و سیاه نمایی که خواست بدخواهان نظام و مردم است، خودداری نمایند و به وظیفه ملی خود عمل کنند.

رییس‌­جمهور در ادامه، به وزیر کشور مأموریت داد ظرف یک هفته با هماهنگی شوراهای تأمین، گزارش دقیقی از حوادث اخیر و افرادی که در اثر این حوادث دستگیر، مصدوم و یا احیاناً کشته شده­اند، به تفکیک و بیان دقیق علت و چگونگی هر بخش را به وی ارایه کنند.

** آیین نامه اجرایی فصل سوم قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران تصویب شد

هیئت وزیران در ادامه، با هدف ارائه خدمات تکمیلی بهداشتی و درمانی به خانواده شهدا، مفقودالاثران، اسرا، جانبازان و آزادگان، آیین­ نامه اجرایی فصل سوم قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران را به تصویب رساند.

به موجب این آیین­‌نامه، تأمین صد درصد هزینه بهداشتی درمانی افراد مشمول شاغل و بازنشسته دستگاه­های اجرایی و افراد تحت تکفل آنان در قالب بیمه­‌های پایه و مکمل برعهده بنیاد شهید و امور ایثارگران است.

همچنین دولت، بنیاد شهید و امور ایثارگران را موظف کرد ضمن تهیه و تأمین امکانات بهداشتی، درمانی، تشخیصی، توانبخشی، آموزشی، پیشگیری،دارو و تجهیزات مورد نیاز برای گروه­‌های ویژه جانبازان شیمیایی، اعصاب و روان، نخاعی و اندام­های مصنوعی داخلی و خارجی جانبازان، جهت ارایه امکانات مناسب­تر، از ظرفیت بخش­‌های دولتی و غیر دولتی از طریق عقد قرارداد خرید خدمت از مراکز مذکور اقدام نماید.

** تصویب آیین­ نامه اجرایی یکی از مواد قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران

دولت با تصویب آیین ­نامه اجرایی یکی از مواد قانون جامع خدمات­ رسانی به ایثارگران درخصوص ساماندهی خدمات بیمه بهداشتی، درمانی (همگانی، مکمل، خاص) به خانواده شاهد، جانبازان و آزادگان موافقت کرد.

افراد مشمول این آیین­ نامه شامل خانواده شاهد و مفقودالاثر و اسیر شامل والدین، همسر و فرزند شهید، مفقودالاثر و اسیر، جانبازان و افراد تحت تکفل آنان و آزادگان و افراد تحت تکفل آنان هستند.

** موافقتنامه بین ایران و چک در زمینه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه­ گذاری

اعضای دولت با تصویب لایحه موافقتنامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه­ گذاری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری چک و ارسال آن به مجلس شورای اسلامی موافقت کردند.

تشویق و حمایت متقابل از سرمایه ­گذاری­ ها و افزایش ابتکارهای کسب و کار در سرمایه گذاری، توانمندی اقتصادی و توسعه پایدار هر دو دولت از جمله اهداف موافقت‌نامه مذکور است.

** تصمیم­ گیری دولت درخصوص پنج مصوبه شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی

هیئت وزیران در ادامه جلسه، درخصوص پنج فقره از مصوبات شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی مربوط به تعیین یا تغییر سازمان مسئول مناطق ویژه اقتصادی شوش، جازموریان، دامغان و بروجرد و نیز طرح جامع مناطق آزاد تجاری صنعتی تصمیم­‌گیری کرد.

** اساسنامه شرکت سرمایه­ گذاری­ های خارجی ایران اصلاح شد

با تصویب هیئت وزیران، موادی از اساسنامه شرکت سرمایه ­گذاری­ های خارجی ایران اصلاح شد.

** تصویب پروتکل­ های مربوط به اصلاح موادی از کنوانسیون هواپیمایی کشوری بین المللی

موافقت دولت با تصویب پروتکل­ های مربوط به اصلاح موادی از کنوانسیون هواپیمایی کشوری بین ­المللی از دیگر مصوبات جلسه امروز هیئت وزیران بود.

** افزایش سرمایه دولت در شرکت­ های هما و راه ­آهن

هیئت وزیران به منظور رفع بخشی از مشکلات شرکت­ های هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) و راه­ آهن جمهوری اسلامی ایران، مصوب کرد مانده بدهی شامل اصل و سود تسهیلات پرداختی از حساب ذخیره ارزی به شرکت‌های مذکور براساس آخرین صورت­ های مالی حسابرسی شده پس از کسر سهم عاملیت بانک‌های عامل، به عنوان افزایش سرمایه دولت در این شرکت­ ها منظور شود.

** آیین­ نامه نحوه پرداخت به اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی و خارجی در دعاوی بین ‏المللی اصلاح شد

هیئت وزیران با توجه به تعدد دعاوی بین ­المللی له و علیه دولت در مراجع قضایی و داوری خارجی و بین ­المللی و لزوم بروز رسانی مبالغ مندرج در آیین­ نامه نحوه پرداخت به اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی و خارجی در دعاوی بین ­المللی، با اصلاح این آیین­ نامه موافقت کرد.

** آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت صنعتی و جلوگیری از تعطیلی کارخانه‌های کشور اصلاح شد

هیئت وزیران با توجه به تصویب آیین­ نامه اجرایی قانون حمایت صنعتی و جلوگیری از تعطیلی کارخانه­ های کشور در سال 1344 و لزوم بروز رسانی آن، آیین­نامه مذکور را اصلاح کرد.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: