کد خبر: ۲۹۳۸
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۶
تعیین کاربری در کارگروه معماری و شهرسازی استان ها در حریم شهرها و خارج از آن توسط کمیسیون ماده (۱۳) آیین نامه مربوط به استفاده از اراضی و احداث بنا و تأسیسات ...

1اصلاح جدول پیوست بند وزارت جهادکشاورزی در تاریخ 1 /12 /1395، پیشنهاد اصلاح بند (ز) اصلاحی ماده (1) آیین نامه اجرایی قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها[1] (موضوع تصویب نامه شماره 74579/ت39116ک مورخ 13 /5 /1387) را برای طی مراحل قانونی تصویب ارایه نمود که در کمیسیون امور زیر بنایی،صنعت و محیط زیست مطرح و مقرر شد وزارت جهادکشاورزی با همکاری معاونت حقوقی مواردی که براساس قانون ضرورتی برای درج در جدول "فهرست مصادیق طرح های خدمات عمومی مورد نیاز عموم مردم" ندارد را مشخص کنند تا موضوع مجدداً مورد بررسی و مطرح شود.

2- پس از تدوین فهرست مصادیق طرح های مذکور توسط وزارت جهادکشاورزی و معاونت حقوقی، موضوع درکمیسیون مطرح و با اصلاحاتی تصویب شد.

3- متن مصوب کمیسیون در جلسه مورخ 8 /6 /1396 هیئت وزیران مطرح و ضمن تصویب به کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست ارجاع شد تا مصادیق مورد نظر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در مصوبه هیئت وزیران اعمال گردد.

4- موضوع مجدداً درکمیسیون با حضور نماینده سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مطرح و با اصلاحاتی تصویب و نظر کمیسیون به عنوان مصوبه دولت با شماره 85622/ت54076هـ مورخ 15 /7 /1396 به دستگاه های ذی­ربط، ابلاغ شد.

5 اینک سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ، پیشنهاد الحاق بندهای زیر را به جدول تصویب نامه (شماره 85622/ت54076هـ مورخ 15 /7 /1396) ارایه نموده است که موضوع در کمیسیون امور زیر بنایی،صنعت و محیط زیست دردست بررسی است.

۱ - هتل، متل و مهمانپذیر.

۲- مراکز اقامتی خود پذیرایی شامل هتل آپارتمان ها، زایرسراها و مسافر خانه ها.

۳- اقامتگاه‌ های بوم گردی و اقامتگاه ‌های سنتی.

۴ - مراکز تفریحی و سرگرمی گردشگری.

۵ - مجتمع‌ ها، اردوگاه‌ ها و محوطه ‌های گردشگری.

۶- مراکز گردشگری سلامت از قبیل مجتمع های سلامت تندرستی و آب درمانی و هتل بیمارستان.

۷ - محیط‌ها و پارک های طبیعت گردی و گردشگری روستایی و عشایری.

۸ - مراکز گردشگری ساحلی و دریایی.

۹ - واحدهای پذیرایی و انواع غذاخوری ‌های منفرد بین راهی موجود.

۱۰ - تاسیسات اقامتی و پذیرایی واقع در مجتمع‌ های خدمات رفاهی بین راهی.

۱۱ - واحدهای پذیرایی واقع در پایانه‌ (ترمینال) فرودگاه‌ ها، پایانه‌ های مسافربری زمینی برون شهری، دریایی و ریلی.

۱۲ - واحدهای پذیرایی واقع در پایانه های مسافری مرزی کشور.

۱۳ - سفره خانه های سنتی.

۱۴ - مناطق نمونه گردشگری.

۱۵ - دهکده‌ های سلامت.

۱۶ - دفاتر یا شرکت های خدمات مسافرتی و جهانگردی."


[1]- بند (ز) اصلاحی ماده (1) آیین نامه اجرایی قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها (تصویب نامه شماره 74579/ت39116ک مورخ 13 /5 /1387)»

ز- طرح های خدمات عمومی موضوع ماده (2) قانون: طرح های گردشگری و مجتمع های خدماتی بین راهی و طرح هایی که مورد نیاز مردم باشد و عموم مردم بتوانند از آن بهره مند شوند.

تبصره مصادیق موضوع بند یاد شده به شرح پیوست که به مهر «پیوست تصویب نامه هیأت وزیران» تأیید شده است تعیین می شود. وزارت جهاد کشاورزی موظف است پیشنهاد اصلاح یا تکمیل مصادیق مزبور را حسب مورد در مقاطع زمانی یک ساله به هیأت وزیران ارایه نماید. متقاضیان مصادیق بند یاد شده باید در احداث تأسیسات مربوطه موارد زیر را به ترتیب اولویت رعایت نمایند.

۱- اخذ موافقت اصولی یا جواز تأسیس از دستگاه ذی ربط.

۲- اخذ مجوز ضرورت تغییر کاربری از کمیسیون تبصره (۱) ماده (۱) قانون اصلاح قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها.

۳- تعیین کاربری در کارگروه معماری و شهرسازی استان ها در حریم شهرها و خارج از آن توسط کمیسیون ماده (۱۳) آیین نامه مربوط به استفاده از اراضی و احداث بنا و تأسیسات در خارج از محدوده و حریم شهرها.

۴- اخذ پروانه ساختمان از شهرداری ها در حریم شهرها و مراجع موضوع ماده (۶) آیین نامه مربوط به استفاده از اراضی و احداث بنا و تأسیسات در خارج از محدوده و حریم شهرها. 
 
 
اصلاح جدول پیوست بند  
  

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: