کد خبر: ۲۹۲۵
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۶
کمیسیون های هیئت دولت >> اقتصاد >> جلسه

موضوعات مورد بررسی

 - لایحه ماده واحده قانون مالیات بر درآمد و دارایی فعالان اقتصادی دارای مجوز فعالیت در مناطق آزاد تجاری- صنعتی.

ماده واحده- اشخاص حقیقی و حقوقی که در مناطق آزاد تجاری- صنعتی به انواع فعالیت‌های اقتصادی اشتغال دارند، پس از انقضای معافیت ‌موضوع ماده (13) قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری- صنعتی و اصلاحات بعدی آن با رعایت بندهای زیر تابع مقررات مالیاتی مستقیم سرزمین اصلی (قانون مالیات های مستقیم مصوب 1366 و اصلاحات بعدی آن و سایر احکام مربوط به مالیات‌های مستقیم مقرر در سایر قوانین) می‌باشند:

1- پس از انقضای معافیت ‌موضوع ماده (13) قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری- صنعتی و اصلاحات بعدی آن، در سال اول معادل بیست درصد (%20) نرخ‌های مالیاتی سرزمین اصلی و سالهای بعد با افزایش سالانه بیست درصد (%20) به نحوی که در سال پنجم به بعد به نرخ مقرر در سرزمین اصلی مشمول مالیات خواهند بود.

2- درآمد مشمول مالیات ابرازی اشخاص حقیقی و حقوقی ناشی از فعالیت‌های زیر که در منطقه و با مجوز صادره از سوی مراجع ذی‌ربط انجام می‌گیرد، علاوه بر معافیت مالیاتی در سایر قوانین مربوط با رعایت بند (1) فوق مشمول سی درصد (30%) تخفیف در نرخ مالیاتی می‌باشد.

الف- فعالیت‌های تولیدی و معدنی دارای پروانه بهره‌برداری از سوی مراجع قانونی ذی‌ربط.

ب- فعالیت‌های دانش‌بنیان دارای مجوز از معاونت علمی و فناوری رییس‌جمهور.

ج- فعالیت‌های گردشگری و ارائه خدمات هتل‌ها و مراکز اقامتی گردشگری دارای پروانه بهره‌برداری از سوی مراجع قانونی ذی‌ربط.

د- فعالیت‌در زمینه طر­ح­ های زیر ساختی احداث فرودگاه ­ها، بنادر، جاده­ های مواصلاتی، تأسیسات آب، برق، گاز، فاضلاب و مخابرات شهرها و دهات واقع در مناطق آزاد.

تبصره1- معافیت فعالیت هایی که تا زمان اجرایی شدن این قانون مهلت معافیت 20 ساله آنها به اتمام رسیده است، تا پایان سال مالی قبل از سال لازم‌الاجرا شدن این قانون تنفیذ می‌شود و بعد از آن طی مدت پنج سال براساس نرخ‌های مندرج در ماده واحده با اعمال نرخ روش پلکانی بند (1) ، حسب مورد مشمول مالیات مندرج در بندهای (2) این قانون خواهند بود.

تبصره2- عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی در سال های 1390، 1391، 1392 و 1393 مانع از برخورداری از معافیت مالیاتی موضوع ماده (13) قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری- صنعتی و اصلاحات بعدی آن در هر یک از سال های مذکور نخواهد بود.

تبصره3- حکم این قانون صرفاً درخصوص مالیات بر درآمد و دارایی اشخاص حقیقی و حقوقی بابت فعالیت در مناطق آزاد تجاری- صنعتی دارای مجوز فعالیت در منطقه بوده و به سایر اشخاص و قوانین دیگر تسری ندارد.

 
- اصلاح آیین نامه اجرایی ماده (132) اصلاحی قانون مالیات های مستقیم موضوع ماده (31) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور موضوع مصوبه شماره 165311/ت52642 مورخ 94/12/16 .

در راستای تحقق اهداف وزارت راه و شهرسازی، آیین نامه اجرایی قانون احداث پروژه های عمرانی بخش راه و ترابری از طریق مشارکت بانک ها و سایر منابع مالی و پولی کشور اصلاح می گردد.

 
- اصلاح تبصره (1) ماده (13) آیین نامه اجرایی ماده (1) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت 2 موضوع تصویب نامه شماره 59121/ت52912 مورخ 95/5/19 . 

موضوع در جلسه مورخ 16 /10 /1396 کمیسیون فرعی مطرح و مقرر شد سازمان امور مالیاتی با وزارت نفت با یکدیگر به توافق برسند و در غیر این صورت مجدداً در کمیسیون مطرح شود.

 
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: