کد خبر: ۲۷۹۴
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۶
صفحه اول >> صفحه نخست >> عمومی
دکتر جهانگیری - معاون اول رییس جمهور
هدف از تعیین روز جهانی معلولین ارتقاء رشد اذهان عمومی درباره مسائل مربوط به معلولیتهای مختلف؛ و افزایش آگاهی هایی بوده است که می‌بایست از مسئله پیوستن افراد معلول در تمامی جنبه‌های سیاسی؛ اجتماعی؛ اقتصادی و فرهنگی زندگی منتج شود.

یکی از موضوعاتی که در جلسه شب گذشته هیئت دولت به آن پرداخته شد گرامیداشت روز جهانی معلولان بود ، معاون اول رییس­ جمهوری دراین جلسه ضمن گرامیداشت روز جهانی معلولان، بر اهتمام دولت برای حل مشکلات معلولان و ایجاد فرصت­ های برابر برای بروز توانمندی ­های آنها مانند ورزشکاران افتخارآفرین، معلولان هنرمند، کارآفرین و نیز گسترش فرهنگ احترام به حقوق معلولان تأکید کرد.

دکتر جهانگیری همچنین از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواست تا نسبت به پیگیری و تسریع در روند بررسی لایحه حمایت از معلولان در مجلس شورای اسلامی اقدام نماید.

ایشان در ادامه، با تأکید بر ضرورت مراعات استخدام 3 درصد معلولان کشور، کمک به تهیه مسکن و ایجاد اشتغال برای این قشر را از برنامه ­های دولت برشمرد.

از سال ۱۹۹۲، همه ساله روز ۱۲ آذر یا ۳ دسامبر از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد به عنوان روز جهانی معلولین اعلام شد.

هدف از تعیین این روز ارتقاء رشد اذهان عمومی درباره مسائل مربوط به معلولیتهای مختلف؛ و افزایش آگاهی هایی بوده است که می‌بایست از مسئله پیوستن افراد معلول در تمامی جنبه‌های سیاسی؛ اجتماعی؛ اقتصادی و فرهنگی زندگی منتج شود. در سال ۱۹۹۹ شعاری با مضمون (امکان دسترسی برای همه در هزاره جدید) برگزیده شد و سرلوحه امور قرار گرفت. میلیون ها انسان در سراسر جهان به دلیل نقص در سیستم روحی و مغزی ،جسمی و حسی از معلولیت رنج می‌برند. اینان هر کجا که باشند و در هر نقطه‌ای از دنیا که به سر برند به دلیل موانع ظاهری یا اجتماعی با محدودیت هایی در زندگی خود مواجه می‌شوند. در طی بیست سال اخیر کوشش‌های چشمگیری در کشور صورت پذیرفته تا با مناسب سازی محیط های شهری و قوانین جاری کشور نسبت به کاهش مشکلات معلولان کشور اقدام لازم صورت پذیرد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: