کد خبر: ۲۵۹۸
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۶
صفحه اول >> صفحه نخست >> عمومی
بر اساس این آیین نامه به منظور توسعه مشارکت­های مردمی و بهره­‌مندی بیشتر از ظرفیت بخش غیردولتی در امور تصدی گری درمان، تا سقف 10 درصد از خدمات و فعالیت­های تصدی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در طول سال 1396 به بخش غیردولتی واگذار خواهد شد.
هیئت دولت در روز چهارشنبه (بیست و ششم مهرماه)آیین نامه اجرایی بند (ب) تبصره (19) ماده واحده قانون بودجه سال 1396 کل کشور را به تصویب رسانید با توجه به اهمیت آیین نامه مذکور سایت اطلاع رسانی هیئت دولت به منظور آگاهی کاربران اقدام به انتشار مهمترین مفاد آیین نامه به شرح زیر نموده است :

1- مطابق بند (ب) تبصره (19) ماده واحده قانون بودجه سال 1396 کل کشور، به منظور توسعه مشارکت مردمی و استفاده بیشتر از ظرفیت بخش غیردولتی در امور تصدی­گری درمان، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است در سال ۱۳۹۶ تا ده درصد (۱۰ %) از فعالیت های خود را که در بخش دولتی انجام می شود براساس سازوکارهای پیش بینی شده در قانون مدیریت خدمات کشوری واگذار کند. آیین نامه اجرائی این بند شامل امتیازات و تسهیلات در نظر گرفته شده برای بخش غیردولتی داوطلب و نحوه نظارت بر این نوع فعالیت­ها و شاخص­های کمی و کیفی که باید مورد رعایت بخش غیردولتی مجری قرار گیرد توسط سازمان­های «برنامه و بودجه کشور» و «اداری و استخدامی کشور» با هماهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تهیه می­شود و به تصویب هیئت وزیران می رسد.

2- براین اساس سازمان برنامه و بودجه کشور متن مورد توافق(آیین نامه اجرایی بند (ب) تبصره (19) ماده واحده قانون بودجه سال 1396 کل کشور) با سازمان اداری و استخدامی کشور و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را جهت تصویب به هیئت وزیران ارایه نمود.

در فصل اول این آیین نامه اقدام به تعریف مفاهیم و اصطلاحات شده و در فصل بعدی به تکالیف وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی پرداخته شده است از مهمترین تکالیف آن وزارت می توان به موارد زیر اشاره نمود :

- به منظور توسعه مشارکت­های مردمی و بهره­‌مندی بیشتر از ظرفیت بخش غیردولتی در امور تصدی گری درمان، تا سقف 10 درصد از خدمات و فعالیت­های تصدی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در طول سال 1396 به بخش غیردولتی واگذار می­‌گردد. همچنین وزارت مکلف شده تا حداکثر یک ماه پس از ابلاغ این آیین نامه، فعالیت­ها و واحدهای قابل واگذاری تصدی­های درمان دولتی در سطح کشور را به کارگروه مربوطه ارسال و حداکثر ظرف دو ماه پس از ابلاغ ، برنامه واگذاری یا انتقال فعالیت­های مورد نظر را تدوین و به صورت عمومی منتشر نماید.

- کارگروه مکلف است برای انجام واگذاری اقدامات زیر را انجام دهد:

- تدوین و جمع بندی مستندات مربوط جهت واگذاری.

- تنظیم استانداردها و فرایندهای انجام کار برای مصادیق مورد واگذاری.

- تعیین شیوه های نظارت و ارزیابی بر انجام فعالیت­ها و خدمات واگذار شده.

در این آیین نامه دونوع نحوه مشارکت پیش بینی شده است (روش مشارکت و شیوه واگذاری مدیریت )

در روش مشارکت، نهاده وزارت شامل زمین، بنا، تجهیزات، امکانات و منابع انسانی و فیزیکی مورد نیاز برای ارایه خدمات که بنا بر درخواست بخش غیردولتی در قالب قراردادهای مدنی تدوین می­شود در اختیار بخش غیردولتی قرار می­گیرد و در شیوه واگذاری مدیریت، وزارت، زمین، بنا، تجهیزات، امکانات و منابع انسانی و فیزیکی مورد نیاز برای ارایه خدمات را بنا بر درخواست بخش غیردولتی در اختیار آن بخش قرارداده و بخش غیردولتی مکلف است خدمات موردنظر را به نحو مطلوب و براساس ضوابط و استانداردها و شاخص­های کمی و کیفی ابلاغ شده از سوی وزارت ارایه نماید. ضمن اینکه در هر یک از روش های واگذاری، انتخاب بخش غیردولتی از بین اشخاص متقاضی، به صورت شفاف و رقابتی و از طریق احراز صلاحیت ها و اهلیت فنی، علمی و مالی متقاضیان با تأیید کارگروه، صورت می پذیرد. اطلاعات واحد قابل واگذاری حداقل یک ماه قبل در سامانه واگذاری وزارت به نشانی eghtesad.behdasht.gov.ir اطلاع رسانی و منتشر می شود.

بر اساس این آیین نامه نظارت بر فرایند واگذاری طرح­های سلامت برعهده کارگروه واگذاری و مسئولیت نظارت بر ارایه کیفیت خدمات و هزینه­‌های درمان در بخش غیردولتی با وزارت می باشد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: