کد خبر: ۲۵۷۰
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۶
کمیسیون های هیئت دولت >> گزارش اعضای دولت >> دیدگاه
معاون‌ رئیس‌جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: هزینه‌های عمرانی دولت از حدود ۲۲ هزار میلیارد تومان در سال ۹۲ به حدود ۴۲ هزار میلیارد تومان در سال ۹۵ رسیده است که افزایش ۹۰ درصدی را نشان می‌دهد.
رئیس ‌سازمان برنامه و بودجه کشور عملکرد بودجه‌های سالانه در دولت یازدهم را تشریح کرد
به گزارش سایت اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت به نقل از روابط‌ عمومی سازمان برنامه و بودجه، دکتر محمدباقر نوبخت در نشست خبری با خبرنگاران به تشریح آمار علمکرد بودجههای سالانه در دولت یازدهم پرداخت و با بیان اینکه انضباط مالی بسیار قوی در تصویب و تخصیص بودجه ویژگی مهم بودجهریزی در دولت یازدهم بوده و در تدوین بودجه سال آینده هم با تاکید بیشتر دنبال می‏شود، از کاهش سهم نفت و افزایش درآمدهای مالیاتی در منابع بودجه خبر داد و گفت: براساس جدیدترین آمار ارایه شده از سوی مرکز آمار ایران؛ نرخ مشارکت در تابستان سال ۹۶ به ۴۱ درصد رسیده و نرخ بیکاری از ۱۲,۷ درصد در تابستان سال گذشته به ۱۱.۵ درصد در تابستان امسال رسیده است و این مسئله در کنار افزایش نرخ رشد اقتصادی بدون احتساب نفت در فصل بهار و مثبت شدن سایر شاخصها نشان دهنده موفقیت و اثرگذاری سیاستهای اقتصادی دولت در همه حوزهها از جمله در بودجهریزی است.
وی افزود: براساس عملکرد، هزینه‌های جاری دولت از ۱۲۰ هزار میلیارد تومان در سال ۹۲ به ۲۰۷ هزار میلیارد تومان در سال ۹۵ افزایش یافت که نشان می‌دهد با توجه به تورم ۷۳ درصد اضافه شده است.
وی گفت: اگر اعتبارات آب‌های مرزی را که بر‌اساس آن دولت از مقام معظم رهبری اجازه گرفت طی چهار سال ۸ میلیارد دلار برای مهار آب‌های مرزی از صندوق توسعه ملی تسهیلات بگیرد و هزینه کند، اضافه کنیم؛ اعتبارات عمرانی در سال ۹۵ در عمل به ۵۴ هزار میلیارد تومان افزایش یافته و اعتبارات عمرانی دولت در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۲ حدود ۱۴۳ درصد افزایش داشته است.
دکترنوبخت افزود: برخی منتقدان بدون ارائه رقم و عدد خاص به صورت کلی می‌گویند که هزینه‌های جاری دولت خیلی زیاد شده است و ما نمی‌دانیم منظور آن‌ها از خیلی، چیست، ولی براساس اعداد و ارقام می‌توانیم بگوییم که در مقابل افزایش ۷۳ درصدی هزینه‌های جاری در دولت یازدهم و براساس عملکرد سال‌های ۹۲ تا ۹۵، هزینه‌های عمرانی حدود ۱۴۳ درصد افزایش داشته است.
وی گفت: البته در همین مدت قیمت جهانی نفت از ۱۰۴ دلار در هر بشکه در سال ۹۲ به ۴۴ دلار در سال ۹۵ کاهش یافت و این نشانگر کاهش قیمت نفت به میزان ۵۸ درصد است.
رئیس‌سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: به این ترتیب درآمدهای نفتی کشور در سال‌های ۹۲ تا ۹۵، یکصد و ۵۷ میلیارد دلار بود که در مقایسه با چهار سال قبل از آن یعنی از ۸۸ تا ۹۱ که ۲۵۱ میلیارد دلار بود، ۳۷ درصد کاهش نشان می‌دهد.
وی تصریح کرد: به این ترتیب بن مایه منابع ما که نفت است در دولت یازدهم نسبت به چهار سال قبل خود نصف شد.
دکترنوبخت گفت: در سال ۹۲ مجموع درآمدهای کشور ۲۱۰ هزار میلیارد تومان بود که این رقم در بودجه سال ۹۶ به ۳۴۶ هزار میلیارد تومان افزایش یافت و نشانگر رشد ۶۵ درصدی مجموع درآمدهای کشور در قانون بودجه است.

چهار بخش بیشترین بودجه را دریافت می‌کنند

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه چهار بخش بیشترین هزینه جاری را دریافت می کنند، گفت: این چهار بخش عبارتند از امور رفاه عمومی (صندوق های بازنشستگی ، کمیته امداد و بهزیستی)، آموزش و پرورش، سلامت بهداشت و دفاع و امنیت.
وی افزود: سهم اعتبارات هزینه‌ای از کل مصارف دولت از ۸۱ درصد در سال ۹۲ به ۷۳ درصد در سال ۹۵ رسیده است که ۸ درصد کاهش یافته است.
دکتر نوبخت همچنین با اشاره به افزایش حقوق فرهنگیان گفت: حقوق فرهنگیان از یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان در سال ۹۲ به ۲ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان رسیده که افزایش ۲/۳ برابری را به همراه داشته است.
وی با بیان افزایش متوسط مستمری پرداختی به خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد بهزیستی افزود: این مستمری از ۷۱ هزار تومان در سال ۹۲ به ۲۴۰ هزار تومان در سالجاری افزایش یافته که ۳/۴ برابر رسیده است.
وی با اشاره به آثار و نتایج اقتصادی عملکرد دولت گفت: با توجه به اعلام مرکز آمار در سال ۹۲ متوسط تورم ۳۴/۷ درصد بود که در سال ۹۵ به ۶/۱ درصد کاهش یافته است و با اعلام آمار بانک مرکزی متوسط تورم از ۳۵ درصد به ۹ و نیم درصد در مدت مشابه کاهش یافته است.
 
توجه ویژه دولت به محیط زیست و آب

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه توجه ویژه‌ای به بحران آب و محیط زیست شده است، گفت: دولت توجه ویژه‌ای به حل این بحران‌ها دارد.وی افزود: به همین خاطر بود که از رهبر معظم انقلاب اجازه استفاده ۸ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای مهار آب‌های مرزی در طول چهار سال دریافت کردیم.
دکتر نوبخت با بیان اینکه هم‌اینک وضع دریاچه ارومیه نسبت به سال ۹۲ بهتر شده است، افزود: در کنار تخصیص بودجه برای احیای این دریاچه اصلاح ساختاری به خصوص در زمینه حقابه این دریاچه و نوع محصولات زراعی آن اتخاذ شده و بتدریج در حال اجراست.
وی ادامه داد: همچنین در بودجه امسال پیش بینی کردیم چنانچه قیمت نفت از ۵۰ به ۵۵ دلار اضافه شود ۵ دلار اضافه شده را در طرح‌های آب و محیط زیست کشور هزینه کنیم.

بودجه سال ۹۷ براساس بودجه ریزی عملیاتی خواهد بود

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: بالاخره بعد از سال‌ها که از نظام بودجه‌ریزی فعلی در کشور می‌گذرد قصد داریم در سال ۹۷ بودجه دستگاه‌های کشور را براساس بودجه‌ریزی عملیاتی تخصیص دهیم.
وی افزود: ما در سازمان برنامه و بودجه بعد از سعی و تلاش وافر و زیاد موفق شدیم برای هر یک از دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها که از بودجه دولت استفاده می‌کنند و خدمات به مردم ارائه می‌دهند برای تک تک این خدمات به صورت مجزا و اختصاصی بودجه مشخص کنیم.
دکتر نوبخت گفت: به این ترتیب به عنوان مثال هزینه نگهداری از یک بیمار در یک بیمارستان برای یک شب محاسبه شده است و یا هزینه آموزش یک دانش‌آموز یا یک دانشجو در یک سال تحصیلی یا یک ترم دانشجویی مشخص شده است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: به این ترتیب به دستگاه‌های مختلف اعلام کرده‌ایم که در بودجه نویسی سال آینده بودجه سال ۹۶ خود را فراموش کنند و به این توجه کنند که می‌خواهند در سال ۹۷ چه خدماتی با چه میزان و به چه کیفیت و به چه تعداد افراد ارائه دهند تا براساس آن، بودجه آن‌ها محاسبه و تعیین شود.
وی افزود: دستگاه به دستگاه به صورت جداگانه براساس قیمت تمام شده و واحد محصول خود محاسبه شده و بودجه آن‌ها بر این اساس تخصیص می‌یابد.
معاون ‌رئیس‌جمهور گفت: همچنین در سال آینده فقط بودجه وزارتخانه‌ها در حد کارکنانی که در مرکز دارند به وزارتخانه اختصاص می‌یابد و مابقی بودجه به دستگاه‌های استانی آن‌ها اختصاص می‌یابد که به این ترتیب استاندار و شورای برنامه ریزی استان بداند که این پول را کجا خرج کند و هر چقدر که صرفه‌جویی شد در همان استان هزینه خواهد شد.
وی افزود: بعد از آن قرار است به جای آنکه سازمان برنامه و بودجه کشوری به صورت فصلی بودجه دستگاه‌ها را اختصاص دهد، این عملکرد دستگاه‌ها باشد که ملاک تخصیص بودجه قرار بگیرد و نه درآمدهای داخل در خزانه.
دکتر نوبخت خاطر نشان کرد: به این ترتیب بودجه هر دستگاه با حساب و کتاب مشخص و دقیق به آن دستگاه داده خواهد شد و ما بعد از سال‌ها شاهد یک بودجه‌ریزی عملیاتی خواهیم بود.

پرداخت یارانه ها در سال ۹۷ هدفمند خواهد شد

رییس سازمان برنامه و بودجه درباره چگونگی پرداخت یارانه ها در سال آینده گفت: پرداخت یارانه ها در سال ۹۷ هدفمند خواهد شد.
وی اظهار داشت: منابع حاصل از هدمندی یارانه ها از دو مرجع تهیه می شود که یکی از محل افزایش قیمت ها و دیگری کمک های خزانه عمومی است که به صورت نقدی و غیرنقدی بین خانواده ها تقسیم می شود.
دکترنوبخت با اشاره به اینکه طی سال های گذشته حدود ۳ تا ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر پر درآمد از دریافت یارانه حذف شده‌اند، گفت: بر اساس آیین نامه‌ای که بودجه سال ۹۷ درباره پرداخت یارانه ها داریم، پرداخت یارانه های نقدی هدفمند خواهد شد.

یک میلیون و ۹۵۶ هزار نفر جدید، وارد بازار کار شده‌اند

دکترنوبخت گفت: از سال ۹۲ تا ۹۵ یک میلیون و ۹۵۶ هزار نفر جدید، وارد بازار کار شده‌اند که از این رقم، یک میلیون و ۲۴۱ هزار نفر در این سالها به جمعیت شاغل کشور اضافه شده است. همچنین افزایش سرمایه گذاری نیز به ۱۰.۴ در سال ۹۵ افزایش یافته است که بهبود شرایط کار کشور را هم داریم.
وی افزود: آخرین گزارش رشد اقتصادی کشور نشان می‌دهد که در فصل بهار امسال، گروه کشاورزی رشد ۳.۱ صنعت ۴.۹، خدمات ۸.۳ و رشد اقتصادی کل کشور ۶.۵ درصد رشد داشته است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون