کد خبر: 25
تاریخ انتشار: يکشنبه 22 فروردين 1395 - 16:22
معاون رئیس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی
علی اکبر صالحی

 

زندگینامه:

علی‌اکبر صالحی متولد سال ۱۳۲۸ در کربلا می باشد.

 

سوابق تحصیلی:

 

وی مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه آمریکایی بیروت و دکتری را در رشته علوم فنی در سال ۱۹۷۷ از دانشگاه ام‌آی‌تی آمریکا دریافت کرد.

علی‌اکبر صالحی، با مرتبه علمی استاد، عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی انرژی دانشگاه صنعتی شریف بوده و بین سال‌های ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۳ و ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۲ ریاست این دانشگاه را بر عهده داشته است.

سوابق اجرایی:

 

نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در دولت سید محمد خاتمی، ایشان در سال 1382 در سمت نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پروتکل الحاقی را امضاء نمود.

وی بین سال‌های 1384 تا 1388، معاونت دبیر کل سازمان کنفرانس اسلامی را بر عهده داشته‌است.

در سال 1388 و پس از استعفای غلامرضا آقازاده از ریاست سازمان انرژی اتمی ایران، محمود احمدی نژاد، علی اکبر صالحی را به این سمت انتخاب کرد.

وی استاد دانشگاه صنعتی شریف، رییس سابق این دانشگاه، معاون آموزشی وزارت علوم، عضو فرهنگستان علوم، مشاور وزیر امور خارجه، رییس سازمان انرژی اتمی ایران و نیز وزیر امورخارجه را در کارنامه کاری خود دارد.

علی اکبر صالحی آذر سال 1389 از سوی محمود احمدی‌نژاد به عنوان سرپرست وزارت امور خارجه انتخاب و جایگزین منوچهر متکی شد و در 10 بهمن همان سال از مجلس شورای اسلامی رای اعتماد گرفت و به عنوان وزیر امور خارجه معرفی شد.

ایشان در مرداد ماه سال 1392، از سوی دکتر حسن روحانی به عنوان معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی منصوب و با آغاز به کار دولت دوازدهم در همین مسولیت به همکاری خود با دولت ادامه دادند.

 

متن حکم رییس‌جمهور بدین شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دکتر علی‌اکبر صالحی

بر اساس اصل یک‌صد و بیست و چهارم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و با عنایت به مراتب تعهد، سوابق علمی، مدیریت موفق اجرایی، توانایی‌های بین‌المللی و شایستگی‌های اخلاقی، به سبب این حکم جنابعالی را به عنوان « معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی» منصوب می‌نمایم.

امید است با عنایات الهی و همکاری نخبگان علمی و واحدهای ذی‌ربط، در خدمت به ملت شریف ایران و نظام جمهوری اسلامی و رعایت اصول قانون‌مداری، اعتدال‌گرایی و منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید، موفق باشید.

 

حسن روحانی

 

 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف