کد خبر: ۲۴۷۵
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۳۹۶
صفحه اول >> صفحه نخست >> عمومی
روز دوشنبه مورخ 27 /06 /1396 کمیسیون اقتصاد دفتر هیئت دولت میزبان سومین جلسه تخصصی باعنوان " روش های حل و فصل مشکلات نظام بانکی " بود که با حضور تعدادی از فعالان حوزه پولی و بانکی ، اعضای هیئت علمی دانشگاهها ، به همراه دبیر هیئت دولت برگزار گردید.

به گزارش سایت اطلاع رسانی هیئت دولت ،روز دوشنبه بیست و هفتم شهریورماه 1396 کمیسیون اقتصاد دفتر هیئت دولت میزبان سومین جلسه تخصصی باعنوان " روش های حل و فصل مشکلات نظام بانکی " بود که با حضور تعدادی از فعالان حوزه پولی و بانکی ، اعضای هیئت علمی دانشگاهها ، به همراه دبیر هیئت دولت برگزار گردید.

در این نشست ابتدا دبیر کمیسیون اقتصاد هیئت دولت، جناب آقای نصیری گزارشی از مباحث مطرح شده در دوجلسه گذشته را به اطلاع مدعوین رساندند سپس جناب آقای دکتر عبده تبریزی به بیان دیدگاههای خویش و طرح موضوع روش های حل و فصل مشکلات نظام بانکی پرداختند.

برگزاری سومین جلسه تخصصی کمیسیون اقتصاد در خصوص  ایشان با بیان اینکه، امروز نرخ سود برای سپرده گذاران نرخ بدون ریسک و خطر است اعلام داشتند در سه سال گذشته نرخ ریسک منفی شده و دیگر کسی تمایل به سرمایه گذاری و تولید ندارد و این موضوع باعث کاهش اشتغال در کشور شده است.

در ادامه ایشان با فرض قرار دادن سال 1386 به عنوان سالی فاقد آشفتگی اقتصادی اعلام داشتند؛ از این تاریخ به بعد بانک ها اقدام به پرداخت سود با نرخ های بالا به سپرده گذاران نمودند و معتقدیم این سود بالا توسط بانک های "بد " پرداخت شده است و از آن طرف همین بانک ها با فراخوان بدهکاران برای پرداخت بدهی های خود به بانک ، بدهکاری که فاقد پول بود را مجدداً به او وام دادند و در واقع آن طرف چون چیزی خلق نشده کارخانه و تولیدی صورت نگرفته و فقط مقداری کاغذ جمع شده بود باعث شد تا سرجمع بدهی ها باضافه سودی که پرداخت شده بود از میزان دارایی ها بیشتر شود ( بانک مرکزی آن را شکاف بین دارایی ها و بدهیها می‌داند) اتفاق افتاد. ایشان معتقد هستند این حجم قابل ملاحظه پول در جامعه و مقدار خیلی کم دارایی واقعی در اقتصاد باعث بوجود آمدن یک سپر تورمی شده است و به طبع چیزی که می تواند این مساله را ساده حل کند و اغلب کاسبان هم به دنبال آن هستند بروز یک تورم جدید است تا با آمدن آن ارزش دارایی ها افزایش یابد و برابر با آن پول ها شود .که اگر ما کاری در این خصوص نکنیم و این اتفاق بی افتد نتیجه آن تحت فشار قرار گرفتن مردم خواهد شد و مشخصاً به همین علت بود که بانک مرکزی در این موضوع دخالت کرد و این وضعیت را متوقف نمود.

ایشان چهار نظریه را در رابطه با پرداخت بالای نرخ سود بانکی و تورم و تداوم این شکاف برشمردند که عبارتند از:

- نظریه رقابت برای حفظ سهم بازار بین بانک ها

- نظریه رقابت برای ادامه بقاء که بانک های "بد" باعث بوجود آمدن این وضعیت شده اند

- نظریه نرخ نهایی تامین مالی،

- نظریه مسایل نمایندگی.

و مهمترین این نظریه ها را نظریه مسایل نمایندگی دانسته و سهمی حدود 70% را برای آن در نظر گرفتند و اشاره داشتند شاید راه حل این مشکل تلفیقی از راه حل های این نظریات باشد.

دکتر عبده تبریزی ادامه دادند بانک مرکزی با صدور دستوری پایین آوردن نرخ سود سه حوزه کاری ایجاد نمودند که این حوزه ها عبارتند از:

- چگونه این نرخ %15 را حفظ و میزان تخلف را کم کنیم.

- روشن شدن وضعیت پول های خارج شده از سیستم بانکی به دلیل کاهش نرخ سود بانکی که در چه حوزه هایی صرف می شود. زیرا اگر شتابزده حرکت کنیم باعث ایجاد تورم لجام گسیخته و ایجاد گرفتاری می‌شود.

- از آنجا که در این روش ما با علت برخورد نکرده ایم وبه حل معلول پرداخته ایم باید تلاش کنیم تا علت های پایه (اصلی) بروز مشکل حل و فصل شود.

سپس ایشان به برشمردن مجموعه کارهایی که می‌توان در دفاع از این بخشنامه انجام داد پرداختند و اعلام داشتند با تمهیدات قانونی ، اصلاح بسته‌ی سیاستی- نظارتی، به‌کارگیری سیاست‌های پولی و سیاست‌های بودجه‌ای می توانیم از این نرخ سود دفاع کنیم.

در ادامه مراحل مدیریت بحران های بانکی را شرح و با طرح پیشینه تجربی بحران های بانکی در جهان و میزان هزینه های بوجود آمده تحت روش های مختلف حل و فصل بحران را توضیح دادند و تاکید داشتند که دوره اصلاح حتما باید کوتاه مدت باشد و دولت آمادگی تقبل هزینه های حاصل از این اصلاح را داشته باشد.

در انتها دکتر عبده تبریزی به بیان روشهای حل و فصل بحران بانکی و بیان نقطه نظرات و دیدگاههای خود در این خصوص پرداختند.

در ادامه جلسه، هریک از حضار به بیان دیدگاه های خود در این زمینه اقدام کردند و در انتها دکتر عبده تبریزی به بعضی از نقدها پاسخ دادند .

با توجه به اینکه در جلسات برگزار شده تا کنون فقط به بیان دیدگاههای بخش دولت به این بحران پرداخته شده بود مقرر شد تا جناب آقای دکتر پرویزیان (مدیرعامل بانک پارسیان و رییس کانون بانک‌ها) در جلسه بعدی به ارایه دیدگاههای بانک های خصوصی در این رابطه اقدام نمایند.

 برگزاری سومین جلسه تخصصی کمیسیون اقتصاد در خصوص
 
 

 
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: