کد خبر: ۲۴۲۹
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۳۹۶
محسن حاجی میرزایی
در ساختار جدید قراردادهای نفتی اشتغال‌زایی از طریق لغو محدودیت واگذاری درصدی از ارزش طرح‌های قابل واگذاری به شرکت‌ها و سازندگان داخلی پیش‌بینی شده است لغو شده است که گام مهمی در کمک به افزایش اشتغال در داخل است
بخشی از جلسه امروز (یکشنبه) هیئت وزیران به ارایه گزارش امیدبخش وزارت نفت از عملکرد آینده این صنعت در کشور اختصاص یافت. تصویر ارایه شده از عملکرد و چشم‌انداز آتی و آثار اتخاذ سیاست‌های خردمندانه در این حوزه تصویر بسیار امیدوارکننده‌ای است.
این گزارش حاوی توضیحات ارزشمندی بود که امکان پرداختن به همه جنبه‌های آن در این نوشته کوتاه نیست و تنها به ذکر چند نکته مهم از گزارش اکتفا می‌شود.
1- اگر کل ذخایر نفت ایران را 3 بدانیم، آنچه از ابتدای پیدایش نفت تاکنون در ایران استخراج شده است، برابر یک است و دو برابر آن هنوز وجود دارد. بنابراین ذکر اینکه منابع نفتی ما در آینده نزدیک رو به پایان است، دعوی درستی نیست.
2- در شرایطی که عربستان با 266.7 میلیارد بشکه ذخیره اثبات شده نفت روزانه 10.4 میلیون بشکه، آمریکا با 48 میلیارد بشکه ذخایر اثبات شده روزانه 8.9 میلیون بشکه تولید دارند و ایران با 158.4 میلیارد بشکه تنها روزی 3.8 میلیون بشکه نفت تولید می‌کند و این نکته نیز حاکی است که برای اجرای سیاست‌های ابلاغی در حوزه نفت که بر افزایش ظرفیت تولید صیانت شده نفت، متناسب با ذخایر موجود تاکید می نماید هنوز فاصله بسیاری است.
3- افزایش صادرات نفت خام از 970 هزار بشکه در روز در 5 ماهه نخست سال 92 به 2128 هزار بشکه در روز در 5 ماهه نخست سال 96. در ضمن میانگین صادرات 10 ماهه نخست سال 1394 نفت خام ایران (بیش از برداشته شدن تحریم‌ها) برابر با ۱،۰۸میلیون بشکه در روز بوده است که اکنون به بیش از دو برابر افزایش یافته است.
4- در تولید نفت مهم‌ترین چالش فناوری در بخش بالادستی ، افزایش ضریب بازیافت نفت از مخازن است. وزارت نفت در مرحله اول قراردادهای نفتی میدان هائی را انتخاب کرده است که با تکنولوژی‌های جدید در پرتو قراردادهای مشترک با شرکت‌های بزرگ نفتی میزان بازیافت آن افزایش یابد و از تولید 528 هزار بشکه به یک میلیون و 700 هزار بشکه در روز ارتقا یابد که تولید تجمعی آن در طول زمان اجرای قرارداد از حدود 2 میلیارد بشکه به 12 میلیارد بشکه ارتقا می‌یابد که با احتساب هر بشکه 50 دلار، 600 میلیارد دلار افزایش درآمدهای کشور را از محل افزایش ضریب بازیافت را در پی خواهد داشت.
5- در ساختار جدید قراردادهای نفتی اشتغال‌زایی از طریق لغو محدودیت واگذاری درصدی از ارزش طرح‌های قابل واگذاری به شرکت‌ها و سازندگان داخلی پیش‌بینی شده است لغو شده است که گام مهمی در کمک به افزایش اشتغال در داخل است و سازندگان تجهیزات و ارایه دهندگان خدمات ایرانی در صورت توانمندی و احراز صلاحیت‌های حرفه‌ای، می‌توانند بخش عمده‌ای از قراردادهای اجرایی را بر عهده گیرند.همچنین انتقال تکنولوژی،ارتقای توان شریک داخلی، رشد ظرفیت‎های تحقیقاتی و دانشگاهی و بهره‌گیری حداکثری از پیمانکاران و شرکت‌های داخلی نیز از دیگر امتیازات پیش‌بینی شده در این قراردادهاست.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون