کد خبر: ۲۳۵۱
تاریخ انتشار: ۰۱ شهريور ۱۳۹۶
کمیسیون های هیئت دولت >> اقتصاد >> مصوبه
هر یک از ملوانان، خدمه کشتی‌های زیر پانصد تن (لنج تجاری) و کارکنان آن مجازند در هر سال شش نوبت و هر نوبت تا سقف چهل میلیون ریال کالا با معافیت از سود بازرگانی در مورد ارزاق عمومی به میزان (۱۰۰%) و در مورد لوازم خانگی به میزان (۳۰%‏) پس از انجام تشریفات گمرکی و...
آیین نامه ورود کالاها توسط ملوانان و کارکنان شناور های دریایی با ظرفیت کمتر از 500 تن ( کالاهای ملوانی -- ته لنجی )

الف- مطابق تصویب‌نامه شماره 116676 /45059 مورخ 8 /6 /1390 موارد زیر مقرر شده است:

۱- ‏هر یک از ملوانان، خدمه کشتی‌های زیر پانصد تن (لنج تجاری) و کارکنان آن مجازند در هر سال شش نوبت و هر نوبت تا سقف چهل میلیون ریال کالا با معافیت از سود بازرگانی در مورد ارزاق عمومی به میزان (۱۰۰%) و در مورد لوازم خانگی به میزان (۳۰%‏) پس از انجام تشریفات گمرکی و قانونی به کشور وارد نمایند. فهرست کالاهای قابل ورود و میزان آن حسب شرائط هر یک از استان‌های ساحلی توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت با کسب نظر از دستگاههای ذیربط تعیین و در بهمن ماه هر سال اعلام میشود.

۲- ‏استفاده افراد یادشده از تسهیلات موضوع این تصویب‌نامه منوط به سفر به کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس به عناوین ملوان، خدمه و کارکنان کشتی با با لنج تجاری است.

۳- گمرک ایران موظف است نسبت به ثبت نوع و میزان کالا و صدور پته الکترونیکی به نام هر ملوان اقدام نماید.

ب- وزارت صنعت، معدن و تجارت در مورخ 23 /8 /1395 اعلام نموده استانداری بوشهر آن بخش از تصویب‌نامه ابلاغی را که مقرر می­دارد هر ملوان می­تواند 6 بار در سال و هربار تا سقف 40 میلیون ریال کالا را از فهرست تعیین شده وارد نماید؛ بنا به دلایل سیاسی و اجتماعی حاکم بر منطقه، اجرایی ندانسته و نظرات و پیشنهاداتی ارایه داشتند که نهایتاً پس از برگزاری جلسه با ایشان و نمایندگان گمرک و ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز منجر به تدوین آیین­ نامه پیوست گردید. براساس این آیین­ نامه میزان معافیت منظور شده برای هر ملوان در هر سفر 160 میلیون ریال و در مدت 3 سال به 90 میلیون ریال کاهش می­یابد (جمعاً 6 سفر در سال) و با حدود 13 هزار ملوان، ارزش مالی آن سالیانه حدود 350 میلیون دلار خواهد شد، ضمن اینکه هرگونه واردات و یا تخلیه کالا توسط ملوانان خارج از ضوابط مندرج در این آییننامه، مجاز نبوده و در صورت مشاهده، مشمول قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز خواهد شد. با وضع موجود از این طریق حدود 5-4 میلیارد دلار واردات صورت می‌گیرد و حقوق ورودی أخذنشده دولت معادل حدود 5 /1 میلیارد دلار می‌باشد.

 
 

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: