کد خبر: ۲۲۷۸
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۶
صفحه اول >> صفحه نخست >> عمومی
جلسه هیات دولت - چهارشنبه هجدهم مرداد ماه 1396
مهمترین موضوعات مورد بررسی:اصلاح مصوبات مربوط به نحوه اسقاط خودروهای فرسوده به ازای واردات و تولید داخل و گواهی معادل آنها/ تصویب آیین‎نامه ورود کالا توسط کارکنان شناورهای دریایی با ظرفیت کمتر از 500 تن/ نحوه شناسایی مطالبات بانک ­ها و موسسات اعتباری غیربانکی مشخص شد/ تنقیح مقررات مربوط به انتقال وظایف ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت به وزارت راه و شهرسازی/ مجوز واردات بیش از 300 دستگاه خودروی امدادی و عملیاتی توسط هلال احمر صادر شد/

هیئت وزیران امروز چهارشنبه به ریاست حجت ­الاسلام والمسلمین دکتر روحانی رییس جمهوری تشکیل جلسه داد.

 ** مصوبات مربوط به نحوه اسقاط خودروهای فرسوده به ازای واردات و تولید داخل و گواهی معادل آنها اصلاح شد

در ابتدای جلسه امروز هیئت وزیران ، مصوبات مربوط به نحوه اسقاط خودروهای فرسوده در ازای واردات خودرو و همچنین تولید داخلی آن و گواهی معادل آنها را اصلاح کرد.

دولت این تصمیم را به منظور افزایش مشارکت در از رده خارج کردن خودروهای فرسوده براساس مصرف سوخت در چرخه ترکیبی و وارد کردن خودروهایی با مصرف سوخت کمتر و هدفمند کردن عوارض شماره ­گذاری برای نوسازی ناوگان حمل و نقل بار و مسافر و همچنین با هدف افزایش میزان معادل­سازی تعداد گواهی اسقاط با هدف ارایه تسهیلات غیرمستقیم اتخاذ کرد.

به موجب این اصلاحیه، خودروهای سواری و وانت وارداتی از لحاظ مصرف سوخت به پنج گروه تقسیم می­ شوند که شامل خودروهای با مصرف کمتر از 5 لیتر در صد کیلومتر، 5 تا 6 لیتر در صد کیلومتر، 6 تا 7 لیتر در صد کیلومتر، 7 تا 8 لیتر در صد کیلومتر و بیش از 8 لیتر در صد کیلومتر می­ باشند و شرایط شماره ­گذاری آنها براساس مصرف سوخت در چرخه ترکیبی، از اسقاط حداقل 2 دستگاه تا حداکثر 8 دستگاه خودروی فرسوده، متفاوت خواهد بود.

همچنین 10 درصد ارزش گمرکی مربوط به خودروهای یاد شده، توسط واردکنندگان در چارچوب قانون بودجه سالیانه در اجرای قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت به منظور توسعه و نوسازی ناوگان حمل و نقل بار و مسافر کشور هزینه می­ شود.

برای سواری تولید داخلی با مصرف سوخت 8 لیتر، بین 8 تا 5 /8 لیتر، 5 /8 لیتر و بیشتر در صد کیلومتر نیز یک دستگاه خودروی فرسوده اسقاط می­ شود که از ابتدای سال آینده به اجرا درخواهد آمد.

لازم به ذکر است، خودروهای وارداتی به مناطق آزاد نیز مشمول شرایط شماره‌گذاری (تعداد اسقاط خودروی فرسوده) می ­شوند.

** آییننامه ورود کالا توسط کارکنان شناورهای دریایی با ظرفیت کمتر از 500 تن تصویب شد

در ادامه هیئت وزیران به منظور جلوگیری از ورود بی­ رویه کالا به کشور به صورت قاچاق از طریق کارکنان شناورهای دریایی و همچنین کنترل کالاها از نظر رعایت ضوابط بهداشتی، قرنطینه‌ها و استانداردهای موردنظر، آیین ­نامه ورود کالا توسط ملوانان و کارکنان شناورهای دریایی با ظرفیت کمتر از 500 تن را تصویب کرد.

** نحوه شناسایی مطالبات بانک ­ها و موسسات اعتباری غیربانکی مشخص شد

سپس دولت با هدف نظام‌مند نمودن نحوه محاسبه بدهی‌های خود به شبکه بانکی و ایجاد شفافیت و ابهام‌ زدایی از صورت­ های مالی بانک­ ها، دستورالعمل نحوه شناسایی مطالبات بانک­ ها و موسسات اعتباری غیربانکی را به تصویب رساند.

بر این اساس مقرر شد مطالبات بانک ­ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی از دولت که به موجب قوانین، مصوبات هیئت وزیران و یا تضمین‌نامه‌های صادره توسط سازمان برنامه و بودجه کشور، به سرفصل مطالبات بانک از دولت منتقل شده و یا می‌شود و مورد تایید سازمان حسابرسی قرار گرفته باشد، تا سررسید مشمول محاسبه سود به نرخ قرارداد مربوط و بعد از سر رسید با نرخ سود تسهیلات مصوب شورای پول و اعتبار در هر سال طبق اعلام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران باشد.

** تنقیح مقررات مربوط به انتقال وظایف ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت به وزارت راه و شهرسازی

همچنین هیئت وزیران در راستای تعیین تکالیف و اختیارات ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت پس از انتقال این ستاد از نهاد ریاست جمهوری به وزارت راه و شهرسازی، با تنقیح و اصلاح مقررات مربوط به انتقال وظایف و اختیارات ستاد یاد شده موافقت کرد.

تنقیح مقررات مذکور با اهدافی از جمله لزوم حذف یا اصلاح برخی احکام و مقررات مربوط از زمان تصویب تاکنون، لزوم حذف، اصلاح یا تمدید زمان اجرای برخی احکام و مقررات و عدم نیاز به برخی از این احکام به دلیل اجرایی شدن آنها صورت گرفت.

** مجوز واردات بیش از 300 دستگاه خودروی امدادی و عملیاتی توسط هلال احمر صادر شد

در پایان دولت با توجه به لزوم تقویت ناوگان امدادی کشور و به منظور تأمین خودروهای کمک­دار عملیاتی مناسب برای عملیات امداد و نجات، با ورود و ترخیص (175) دستگاه وانت تویوتا هایلوکس دو کابین (cc2700) کمک­دار شاسی بلند ویژه امدادرسانی در مناطق صعب ­العبور و کوهستانی و توسط جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران موافقت کرد.

هیئت وزیران همچنین مجوز ورود و ترخیص (200) دستگاه خودروی تویوتا هاردتاپ لندکروز (cc4200) توسط جمعیت هلال احمر جهت تبدیل به آمبولانس توسط واحدهای آمبولانس ساز داخلی دارای مجوز فعالیت صنعتی از وزارت صنعت، معدن و تجارت را صادر کرد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: