کد خبر: ۲۲۱۴
تاریخ انتشار: ۰۴ مرداد ۱۳۹۶
وزیر راه و شهرسازی با توجه به مصوبه کمیسیون ایمنی راه‌های کشور درخصوص تهیه قوانین و ساز و کار اجرایی استفاده از صندلی کودک در خودروها به عنوان یکی از ابزارهای کنترل و کاهش تصادفات و تلفات افراد خردسال، لایحه اصلاح ماده (19) قانون رسیدگی به...
لایحه اصلاح ماده (19) قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی موضوع : اجباری شدن استفاده از صندلی کودک در خودروها.

وزیر راه و شهرسازی با توجه به مصوبه کمیسیون ایمنی راه‌های کشور درخصوص تهیه قوانین و ساز و کار اجرایی استفاده از صندلی کودک در خودروها به عنوان یکی از ابزارهای کنترل و کاهش تصادفات و تلفات افراد خردسال، لایحه اصلاح ماده (19) قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب 1389 را برای طرح در هیئت وزیران ارائه کرده است.

بر اساس پیشنهاد یاد شده، بستن کمربند ایمنی برای کلیه سرنشینان خودروهای سواری با سن بیشتر از 10 سال یا قد بلندتر از 135 سانتیمتر اجباری است. سرنشینان خودروهای سواری که سن کمتر از 10 سال و یا قد کوتاهتر از 135 سانتیمتر دارند، باید از صندلی کودک مناسب در صندلی‌های عقب خودرو استفاده نمایند. نوزادان کمتر از 15 ماه باید در صندلی عقب خودروهای سواری بر روی صندلی کودک (که با کمربند ایمنی متصل شده) پشت به جهت حرکت قرار گیرند. کودکان در سنین 15 ماه تا 3 سال باید در صندلی عقب خودروهای سواری بر روی صندلی کودک (که با کمربند ایمنی متصل شده) می‌توانند پشت یا جلو به جهت حرکت قرار گیرند. کودکان بین 3 تا 10 سال باید از صندلی مخصوص (متصل شده به کمربند ایمنی) صندلی‌های عقب خودرو استفاده نمایند و با متخلفان برابر جریمه پیش‌بینی‌شده در جدول جرائم رانندگی برخورد می شود.

متن پیش نویس لایحه اصلاحی به شرح زیر است :

قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب سال 1389

ماده19ـ بستن کمربند ایمنی برای رانندگان و کلیه سرنشینان انواع خودروهای درحال حرکت در کلیه راه ها و همچنین استفاده از کلاه ایمنی استاندارد برای رانندگان و ترک‌نشینان هر نوع موتورسیکلت اجباری است. با متخلفان برابر جریمه پیش‌بینی‌شده در جدول جرائم رانندگی برخورد می شود.

تبصره 1ـ کلیه رانندگان خودروهایی که تاکنون برای سرنشینان خود کمربند ایمنی نصب ننموده‌اند موظفند ظرف شش‌ماه از تاریخ تصویب این قانون نسبت به نصب کمربند ایمنی استاندارد در خودروهای خود اقدام نمایند. اعمال مقررات مندرج در این ماده نسبت به خودروهای فاقد کمربند منوط به انقضاء این مهلت می‌باشد.

(پیشنهاد اصلاحی) ماده19ـ بستن کمربند ایمنی برای رانندگان و کلیه سرنشینان انواع خودروهای درحال حرکت در کلیه راه ها و همچنین استفاده از کلاه ایمنی استاندارد برای رانندگان و ترک‌نشینان هر نوع موتورسیکلت اجباری است. با متخلفان برابر جریمه پیش‌بینی‌شده در جدول جرائم رانندگی برخورد می شود.

تبصره 1ـ کلیه رانندگان خودروهایی که تاکنون برای سرنشینان خود کمربند ایمنی نصب ننموده‌اند موظفند ظرف شش‌ماه از تاریخ تصویب این قانون نسبت به نصب کمربند ایمنی استاندارد در خودروهای خود اقدام نمایند. اعمال مقررات مندرج در این ماده نسبت به خودروهای فاقد کمربند منوط به انقضاء این مهلت می‌باشد.

تبصره 2- بستن کمربند ایمنی برای کلیه سرنشینان خودروهای سواری با سن بیشتر از 10 سال یا قد بلندتر از 135 سانتیمتر اجباری است. سرنشینان خودروهای سواری که سن کمتر از 10 سال و یا قد کوتاهتر از 135 سانتیمتر دارند، باید از صندلی کودک مناسب در صندلی‌های عقب خودرو استفاده نمایند. نوزادان کمتر از 15 ماه باید در صندلی عقب خودروهای سواری بر روی صندلی کودک (که با کمربند ایمنی متصل شده) پشت به جهت حرکت قرار گیرند. کودکان در سنین 15 ماه تا 3 سال باید در صندلی عقب خودروهای سواری بر روی صندلی کودک (که با کمربند ایمنی متصل شده) می‌توانند پشت یا جلو به جهت حرکت قرار گیرند. کودکان بین 3 تا 10 سال باید از صندلی مخصوص (متصل شده به کمربند ایمنی) صندلی‌های عقب خودرو استفاده نمایند. با متخلفان برابر جریمه پیش‌بینی‌شده در جدول جرائم رانندگی برخورد می شود.


نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: