کد خبر: ۲۱۶۴
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۶
وزارت صنعت، معدن و تجارت ،درخواست استاندار خوزستان درخصوص احداث واحد فولادسازی در جوار کارخانه موجود فولاد اکسین به منظور تأمین مواد اولیه (اسلب) جهت تولید ورقه‌های عریض فولادی مورد مصرف در...
پیشنهاد احداث واحد فولادسازی در جوار کارخانه موجود فولاد اکسین به منظور تامین مواد اولیه ( اسلب )

وزارت صنعت، معدن و تجارت ،درخواست استاندار خوزستان درخصوص احداث واحد فولادسازی در جوار کارخانه موجود فولاد اکسین به منظور تأمین مواد اولیه (اسلب) جهت تولید ورقه‌های عریض فولادی مورد مصرف در صنعت نفت (تولید لوله‌های انتقال گاز و نفت) به منظور تکمیل زنجیره ارزش و تولید را ارایه نموده است.

شرح پیشنهاد:

شرکت فولاد اکسین به عنوان تنها تولیدکننده ورق‌های عریض فولادی، در حال حاضر به دلیل عدم امکان تأمین مواد اولیه (اسلب عریض آلیاژی) در داخل کشور مجبور به واردات ماده اولیه می‌باشد که به علت استراتژیک بودن کالای فوق و قیمت بالای آن و همچنین محدودیت در فروش توسط تولیدکنندگان خارجی، کارخانه فولاد اکسین با چالش تأمین مواد اولیه روبرو گردیده و با ظرفیت پایین مشغول بکار می‌باشد. به منظور رفع این مشکل با توجه به اعلام آمادگی سهامداران شرکت مذکور جهت احداث کارخانه فولادسازی و طی مذاکرات صورت گرفته با شرکت دانیلی ایتالیا، از آنجا که این شرکت از ابتدا احداث کارخانه فولادسازی را برنامه‌ریزی نموده و زمینی را در جوار کارخانه موجود در نظر گرفته است، که با مخالفت سازمان حفاظت محیط زیست به دلیل مغایرت با مصوبه شماره 78946/ت39127هـ مورخ 15 /4 /1390 محل کارخانه را در شعاع 30 کیلومتری شهر اهواز پیشنهاد نموده است. لذا از آنجاکه انتقال محل احداث کارخانه به شعاع 30 کیلومتری هزینه سنگینی (حمل و نقل، خرید زمین، تأمین زیرساخت‌ها، مصرف انرژی و ... ) را به شرکت که در حال حاضر با مشکلات منابع مالی روبروست وارد خواهد نمود و هزینه‌های سرمایه‌گذاری را به مراتب افزایش و از توجیه اقتصادی خارج می نماید.

بر این اساس با توجه به تعهد شرکت سازنده تجهیزات (دانیلی ایتالیا) مبنی بر استفاده از ماشین آلات مطابق با آخرین استانداردهای روز محیط زیستی، وزارت صنعت، معدن و تجارت درخواست طرح و بررسی موضوع استقرار واحد فولادسازی در جوار کارخانه فعلی فولاد اسکین را به هیئت دولت ارایه نموده است.

دلایل احداث کارخانه فولادسازی و ریخته گری اسلب عریض:

- عدم امکان تأمین اسلب‌های آلیاژی از کشورهای خارجی به دلیل استراتژیک بودن این کالا و محدود بودن تولیدکننده آن و همچنین قیمت‌های بسیار بالا و غیراقتصادی

- تأمین اسلب مورد نیاز کارخانه ورق عریض در داخل کشور با بهای کمتر

- رسیدن به ظرفیت اسمی و تنوع تولیدات در کارخانه نورد ورق عریض

- کاهش هزینه تمام شده محصول نهایی (ورق) با استفاده از اسلب‌های عریض

- کاهش انرژی مصرفی به دلیل استفاده از اسلب داغ در خط نورد (Hot Charge)

- صرفه جویی در هزینه‌های احداث با توجه به آماده بودن زیرساختها شامل زمین، آب، گاز، برق محوله و جاده های دسترسی

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: