کد خبر: ۲۱۴۵
تاریخ انتشار: ۲۲ تير ۱۳۹۶
کمیسیون های هیئت دولت >> فرهنگی >> جلسه
موضوع مورد بررسی

- لایحه سازمان نظام رسانه ای جمهوری اسلامی.

ماده 7- اشخاص زیر که دارای تابعیت ایران بوده و محکومیت کیفری به محرومیت از حقوق اجتماعی نداشته باشند می توانند نسبت به عضویت در سازمان و اخذ پروانه روزنامه نگاری اقدام کنند:

1. دارندگان مدرک تحصیلی معتبر کارشناسی و بالاتر در رشته های علوم ارتباطات از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به شرط قبولی در آزمون و طی دوره کارآموزی دوساله؛

2. دارندگان مدرک معتبر کارشناسی و بالاتر در رشته های علوم ارتباطات از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که حداقل دارای 5 سال سابقه روزنامه نگاری حرفه ای مستمر در سال های متصل به درخواست پروانه باشند (بدون نیاز به آزمون)

3. اشخاصی که فاقد مدرک تحصیلی مرتبط باشند به شرط داشتن حداقل 5 سال سابقه روزنامه نگاری مستمر در سال های متصل به درخواست پروانه و قبولی در آزمون.

تبصره- روزنامه نگاران شاغل تا زمان تصویب این قانون از شرط قبولی آزمون مصرح در بند (3) مستثنی هستند.

(یک بندی هم اضافه بشود در خصوص التزام به قانون اساسی)

ماده 8- به اشخاصی که در تولید محتوای رسانه ها فعالیت مؤثر دارند ولی حرفه آنها روزنامه نگاری نیست یا شرایط لازم برای اخذ پروانه روزنامه نگاری را ندارند پروانه عضویت وابسته اعطا خواهد شد. این اعضا مادام که وضعیت خود را به پیوسته تغییر نداده باشند از حق رأی در مجمع عمومی و عضویت در سایر ارکان سازمان و برخی دیگر از مزایای دارندگان پروانه روزنامه نگاری برخوردار نخواهند بود.

ماده 9- سازمان می تواند به اشخاص حقیقی یا حقوقی که در حمایت از حقوق، آزادیها و فعالیت های رسانه ای، سابقه درخشانی داشته باشند یا اقدام قابل تحسینی در این خصوص انجام داده باشند عضویت افتخاری اعطا کند. شرایط عضویت در آیین نامه تعیین می شود..

ماده 10- دارندگان مشاغل، پست ها و سمت های عمومی نظیر مقامات و کارمندان دولت نمی توانند نسبت به عضویت در سازمان و اخذ پروانه روزنامه‌نگاری اقدام کنند مگر آنکه از شغل یا پست یا سمت خود در نتیجه استعفا یا فسخ قرارداد یا به طرق دیگر، کناره گیری کنند.(حذف)

مقامات ودارندگان پست ها و سمت های عمومی مدیر کل و بالاتر همزمان نمی توانند نسبت به عضویت در سازمان و اخذ پروانه روزنامه نگاری اقدام کنند مگر آنکه از سمت خود در نتیجه استعفا یا فسخ قرار داد یا به طرق دیگر کناره گیری کنند

ماده 11- روزنامه نگاران خارجی مقیم ایران بدون عضویت در سازمان باید پروانه روزنامه نگاری موقت از سازمان استان تهران دریافت کنند.(حذف)

ماده 12- رسانه های دارای مجوز از هیأت نظارت بر مطبوعات که حداقل پنج روزنامه نگار حرفه ای داشته باشند می توانند متقاضی عضویت پیوسته در سازمان باشند. مالک رسانه، نماینده قانونی آن در سازمان خواهد بود. سایر رسانه ها می توانند متقاضی عضویت وابسته در سازمان باشند. (حذف)

اعضا و فعالان رسانه های ایجاد شده به موجب قوانین و مقررات خاص نظیر خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران و سازمان صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران نیز می توانند متقاضی عضویت وابسته در سازمان استان تهران باشند. اعضای وابسته از حق رأی در مجمع عمومی و عضویت در سایر ارکان سازمان برخوردار نخواهند بود.

ماده 13- نحوه احراز شرایط عضویت در سازمان طبق مواد فوق و صدور پروانه عضویت یا روزنامه‌نگاری برای متقاضیان روزنامه نگاری از جمله نحوه برگزاری آزمون های مربوط،‏ به موجب آیین نامه ای خواهد بود که توسط هیأت مدیره سازمان تنظیم و در مجمع عمومی تصویب خواهد شد. (مرجع تصویب آیین نامه بعد از مشخص شدن ارکان تعیین خواهد شد) مراعا بعد از تعیین تکلیف ارکان

ماده 14- هر رسانه و روزنامه‌نگاری فقط می تواند در یک سازمان استانی عضو شود.

ماده 15- عضویت در سازمان در موارد زیر خاتمه می یابد :

1. فوت ؛

2. استعفا؛

3. اخراج از سازمان به حکم هیأت رسیدگی به تخلفات؛

4. محرومیت دائم از حقوق اجتماعی به حکم قضایی؛ (به نظر فراتر از قوانین موجود است)

5. از دست دادن سایر شرایط عضویت از جمله ترک حرفه روزنامه نگاری و اشتغال به حرفه دیگر به تشخیص هیأت صدور پروانه روزنامه‌نگاری. (ابهام دارد با توجه به شرایط فعلی بعد از تکمیل ارکان نهایی شود)

 
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: