کد خبر: 2110
تاریخ انتشار: چهارشنبه 1 شهريور 1396 - 11:30
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی
سیدعباس صالحی شریعتی
زندگی نامه

دکتر سید عباس صالحی متولد 1343 در مشهد و فرزند مرحوم آیت الله میرزا حسن صالحی (متوفی 1396) است. پدر سید میرزا حسن (مرحوم سید عیسی صالحی) دروس خارج را خدمت آیات عظام حاج آقا حسین قمی، شیخ مرتضی آشتیانی و میرزا محمد آقازاده خوانده است.

سید عباس صالحی دانش آموخته علوم حوزوی و در دانشگاه نیز فلسفه خوانده است، در دو حوزه علمیه مشهد و قم در محضر آیات عظام وحید خراسانی، جواد تبریزی، سید عزالدین زنجانی، میرزا علی آقا فلسفی و دیگران تلمذ کرده؛ هرچند لباس روحانیت به تن ندارد. صالحی همچنین در مباحث فلسفی از محضر استادان ابراهیمی دینانی، انصاری شیرازی، جوادی آملی و حسن‌زاده آملی بهره برده است. او از سال 1370 تاکنون دروس مرتبط با فقه و فلسفه و کلام اسلامی را در حوزه و دانشگاه تدریس کرده است.

 

 سوابق تحصیلی

  • دکتری کلام اسلامی با گرایش فلسفه دین از دانشگاه قم
  • کارشناسی ارشد فلسفه اسلامی از دانشگاه قم
  • تحصیل در حوزه علمیه به مدت 10 سال در حیطه خارج فقه و اصول و دروس علوم عقلی فلسفه اسلامی در قم و مشهد

 

سوابق اجرایی

  • 1396 تاکنون- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی
  • 1395 تا 1396- معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
  • 1376 تاکنون- عضو هیئت مدیره و هیئت امنای دفتر تبلیغات اسلامی
  • 1385 تا 1387- عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی
  • عضو حقیقی شورای فرهنگ عمومی و مدیر مسئول سر دبیر برخی از نشریات علمی و فرهنگی کشور

 

 -سیدعباس  صالح شریعتی مرداد سال 1396 به عنوان گزینه دولت دوازدهم برای تصدی وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی به مجلس شورای اسلامی معرفی شد و با کسب اکثریت آرا (از مجموع 288 رای اخذ شده: - موافق: 242 رای - مخالف: 25 رأی - ممتنع: 21 رأی) از مجلس رای اعتماد گرفت و به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مشغول به فعالیت شد.

 

 

 متن حکم حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی به این شرح است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دکتر سیدعباس صالح شریعتی

با استناد به اصول هشتاد و هفتم و یکصد و سی و سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و با عنایت به رأی اعتماد مورخ 1396.5.29 مجلس شورای اسلامی، جناب‌عالی به سمت «وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی» منصوب می‌شوید تا با به‌کارگیری همه استعداد و صلاحیت خویش و استفاده از مدیران شایسته، در پیشبرد برنامه دولت دوازدهم و اولویت‌ها و مأموریت‌های ابلاغی رییس جمهور اقدام نمایید.

امید است با اتکال به خداوند متعال، در هماهنگی با هیأت محترم وزیران و با حرکت در مسیر اعتدال و رعایت کامل «منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید» در انجام شایسته وظایف قانونی و تحقق اهداف «آزادی، امنیت، آرامش و پیشرفت» و خدمت به اسلام و ملت شریف ایران موفق باشید.

حسن روحانی

 

رییس جمهوری اسلامی ایران

 
 
 
 
downlod

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف