کد خبر: ۲۱۰۱
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۳۹۶
صفحه اول >> صفحه نخست >> عمومی
جلسه هیئت دولت - چهار شنبه سیزدهم تیرماه 1396
مهمترین مصوبات امروز هیئت دولت: اختصاص اعتبار و تسهیلات بانکی برای جبران خسارات ناشی از زلزله در خراسان شمالی/ تعیین محصولات ذرت، جو و برنج برای عرضه در بورس کالای ایران/ موافقت دولت با ایجاد، حذف و ادغام تعدادی از بازارچه ­های مشترک مرزی کشور/ تعیین نقشه محدوده تعدادی از مناطق آزاد تجاری – صنعتی

سایت اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت؛ هیئت وزیران امروز چهار شنبه سیزدهم تیرماه 1396 به ریاست حجت­ الاسلام والمسلمین دکتر روحانی رییس­ جمهوری،تشکیل جلسه داد.

** اختصاص بیش از 3 هزار میلیارد ریال اعتبار و تسهیلات بانکی برای جبران خسارات ناشی از زلزله در خراسان شمالی

در ابتدای جلسه هیئت وزیران با اختصاص مبلغ 3 هزار و 187 میلیارد و 780 میلیون ریال اعتبار و تسهیلات بانکی برای جبران خسارات و بازسازی تأسیسات زیربنایی و سایر بخش­ های خسارت دیده ناشی از زلزله در استان خراسان شمالی موافقت کرد.

** محصولات ذرت، جو و برنج برای عرضه در بورس کالای ایران تعیین شدند

در ادامه دولت اجرای سیاست قیمت تضمینی برای محصولات ذرت، جو و برنج، افزایش شفافیت معاملات، کاهش بار مالی دولت و افزایش رضایتمندی کشاورزان و خریداران این محصولات، با عرضه محصولات ذرت و جو در کل کشور و برنج (صرفاً در استان­ های مازندران و گیلان) در بورس کالای ایران موافقت کرد.

بر این اساس، سازمان برنامه و بودجه کشور موظف شد مابه‌التفاوت قیمت تابلوی بورس با قیمت تضمینی محصولات فوق‌الذکر را، به علاوه کارمزد معامله در بورس، به تفکیک از محل اعتبارات مصوب قانون بودجه سال 1396 کل کشور تأمین و پرداخت نماید.

هیئت وزیران همچنین وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان بورس ایران را مکلف کرد نسبت به بسترسازی و تقویت زیرساخت‌های مورد نیاز ورود محصولات کشاورزی به بورس کالا با هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی اقدام نماید.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نیز مکلف شد از طریق بانک‌های عامل معادل 7000 میلیارد ریال تسهیلات بانکی در اختیار شرکت سهامی پشتیبانی امور دام کشور قرار دهد و شرکت مذکور هم مجاز شد با تأیید سازمان برنامه و بودجه کشور نسبت به پرداخت مابه‌التفاوت قیمت تضمینی با قیمت معامله شده در بورس کالا اقدام نماید.

** موافقت دولت با ایجاد، حذف و ادغام تعدادی از بازارچه ­های مشترک مرزی کشور

سپس هیئت وزیران با هدف بهبود رفاه و ارتقای معیشت مرزنشینان و محرومیت ­زدایی از مناطق مرزی و نگهداشت جمعیت در آن مناطق از طریق رونقبخشی به فعالیت بازارچه ­های مرزی، با پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر ایجاد تعدادی از بازارچه ­های مشترک مرزی، حذف بازارچه ­های غیرفعال از فهرست بازارچه­ های مشترک مرزی و ادغام بازارچه­ های همجوار با گمرکات اجرایی موافقت کرد.

به موجب این مصوبه، بازارچه مرزی تیله کوه واقع در استان کرمانشاه و نیز بازارچه­ های چیلات و شهابی واقع در استان ایلام دارای مرز مشترک با کشور عراق، ایجاد می­ شوند.

** نقشه محدوده تعدادی از مناطق آزاد تجاری صنعتی تعیین شد

در پایان هیئت وزیران نقشه محدوده مناطق آزاد تجاری - صنعتی اینچه برون، مهران، اردبیل، سیستان، بانه مریوان، جاسک، بوشهر و قصر شیرین را تعیین کرد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: