کد خبر: ۱۷۹۵
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۶
صفحه اول >> صفحه نخست >> عمومی
جلسه هیئت دولت در تاریخ بیست و هفتم فروردین ماه 1396
مهمترین موضوعات مورد بررسی:گزارش وزارت امور اقتصادی و دارایی درخصوص بهبود محیط کسب و کار/ بررسی لایحه مطبوعات/ تصویب سند آسیب­ شناسی کلانشهرها در بخش میادین میوه و محصولات کشاورزی/ تصویب آیین نامه اجرایی قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره تحصیلات تکمیلی

جلسه هیئت وزیران بعدازظهر امروز به ریاست دکتر جهانگیری معاون اول رییس­ جمهوری برگزار شد.

در ابتدای جلسه، وزیر نیرو که به عنوان نماینده رییس ­جمهور به مناطق سیل زده اعزام شده بود، گزارشی از حادثه سیل در استان­ های آذربایجان شرقی، غربی و اردبیل و بازدید میدانی از این مناطق به استحضار اعضای دولت رساند.

هیئت وزیران ضمن عرض تسلیت به خانواده­ های مصیبت دیده، از تلاش­ های کلیه دستگاه­ های امدادی هلال احمر، نیروهای نظامی و انتظامی و مدیران محلی تشکر کرد و مقرر شد که براساس ارزیابی وزارت کشور و سازمان مدیریت بحران نسبت به جبران خسارات وارده اقدام شود.

** بررسی گزارش وزارت امور اقتصادی و دارایی درخصوص بهبود محیط کسب و کار

در ادامه جلسه، وزارت امور اقتصادی و دارایی گزارشی درخصوص بهبود محیط کسب و کار و چالش­ ها و راهبردهای موجود را به هیئت وزیران ارایه داد.

در این گزارش، با اشاره به اهمیت نقش و سیاست­ های دولت جهت ایجاد بستر مناسب برای فعالیت بنگاه­ های کسب و کار و لزوم حمایت دولت از محیط کسب و کار سالم، مهم­ترین اقدامات ساختاری دولت یازدهم در بهبود محیط کسب و کار مورد بررسی قرار گرفت.

ایجاد دفتر پایش و بهبود محیط کسب و کار در وزارت امور اقتصادی و دارایی، راه­اندازی کامل پنجره واحد تجارت فرامرزی، ایجاد سیستم نرم­افزاری مکانیزه برای ساماندهی صدور مجوز ساخت و ساز و پایان کار، صدور کارت بازرگانی از طریق سامانه یکپارچه کارت بازرگانی هوشمند، کاهش میانگین زمان صدور پروانه ساختمانی و کاهش زمان مراحل پایان کار در شهرداری­ ها، راه ­اندازی سامانه شناسایی قوانین مخل و احصای 220 قانون مخل کسب و کار، راه­اندازی پایگاه ایران مجوز به عنوان تنها مرجع ثبت مجوزهای کسب و کار و احصای 2 هزار مجوز دستگاه ­های اجرایی و بررسی مبانی قانونی و ضرورت وجودی 1400 مجوز از جمله اقدامات صورت گرفته دولت در راستای بهبود محیط کسب و کار است.

براساس گزارش وزارت امور اقتصادی و دارایی، جایگاه ایران در شاخص سهولت کسب و کار بانک جهانی با ارتقای 32 پل ه­ای همراه بوده است؛ بطوری که رتبه کشور در سهولت پرداخت مالیات از 100 به 138، در دسترسی به برق از 94 به 166، در ثبت مالکیت از 86 به 168 و در اخذ مجوزهای ساخت از رتبه 27 به 171 افزایش یافته است.

همچنین براساس آمارهای اعلامی در گزارش مذکور، جایگاه کشورمان در شاخص رقابت­پذیری مجمع جهانی اقتصاد از سال 2013 تا 2016، با 6 پله رشد و در شاخص نوآوری جهانی با 42 پله صعود همراه بوده است.

هیئت وزیران با تأکید بر لزوم تسریع در حذف مجوزهای غیرضروری و اصلاح فرآیندها، وزارت امور اقتصادی و دارایی را موظف نمود تا به صورت ویژه بر 10 دستگاه که بیشترین خدمت دهنده و گیرنده هستند، متمرکز شود.

** دولت لایحه مطبوعات را بررسی کرد

هیئت وزیران در جلسه امروز خود، گزارش کمیسیون فرهنگی درخصوص «لایحه مطبوعات» را مورد بررسی قرار داد.

لایحه مطبوعات با هدف توسعه آگاهی و افزایش اعتماد، مشارکت و انسجام اجتماعی و حذف مرزبندی­های اجتماعی منجر به تبعیض و ممانعت از فساد در تمامی سطوح اجتماعی نهادی، حاکمیتی و در جهت اعتلای فرهنگ ملی و نشر فضایل اخلاقی، امید و اعتدال در فضای رسانه ­ای کشور تهیه و تدوین شده است.

در این لایحه تلاش شده است با توجه به ارتقای وضعیت کیفی و کمی رسانه­ای کشور بخصوص پس از تحولات گسترده در فضای رسانه ­ای، کاستی­ های قانون پیشین با استفاده از مبانی نظری و تجارب تاریخی بیش از 30 سال گذشته جمهوری اسلامی ایران، جبران شده و نیازهای قانونی و حقوقی جدید کشور در حوزه رسانه ­ای برطرف شود.

در این جلسه، تعدادی از مواد این لایحه به تصویب رسید.

** دولت سند آسیب­ شناسی کلانشهرها در بخش میادین میوه و محصولات کشاورزی را تصویب کرد

هیئت وزیران با توجه به کارکردهای مهم میادین و بازارهای میوه و تره‌بار شهرداری­ ها در توزیع محصولات کشاورزی، «سند آسیب‌شناسی کلانشهرها در بخش میادین میوه و محصولات کشاورزی» را به تصویب رساند.

سند یاد شده با هدف تعدیل، تثبیت و تنظیم بازار محصولات کشاورزی، فراهم نمودن امکان دسترسی آسان­تر، ارزان و سریع‌تر شهروندان به این محصولات و با انگیزه حذف عوامل واسطه غیرضروری از طریق ایجاد ارتباط مستقیم بین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان به تصویب رسید.

همچنین با تصویب این سند، امکان تأمین و توزیع بخش عمده‌ای از مایحتاج سبد مصرفی خانوار به صورت روزانه با کیفیتی مناسب و کنترل شده خصوصاً در ایام و مناسبت‌های خاص فراهم خواهد شد.

** آیین نامه اجرایی قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره تحصیلات تکمیلی به تصویب رسید

هیئت دولت با تصویب آیین ­نامه اجرایی قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره­ های تحصیلات تکمیلی دانشگاه ­ها و مراکز آموزش عالی کشور موافقت کرد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: