کد خبر: ۱۷۸۳
تعداد کل نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۶
نوع مصوبه : تصویب نامه
تاریخ تصویب : ۱۳۹۶/۰۱/۲۶
شماره مصوبه : ۵۴۱۷۵/۵۷۱۳
هیئت وزیران به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور، ضوابط اجرایی قانون بودجه سال 1396 کل کشور را به شرح زیر تصویب کرد.
ضوابط اجرایی بودجه سال 1396 کل کشور .

هیئت وزیران در جلسات 16 /1 /1396 و 20 /1 /1396 ضوابط اجرایی قانون بودجه سال 1396 کل کشور را تصویب کرد که اهم موارد آن به شرح زیر است:

1- پرداخت هزینه‌های مربوط به امور قرآنی، پایگاه‌های مقاومت بسیج و فعالیت‌های دینی، فرهنگی و ورزشی و بهبود و ارتقای دانش و سلامت کارکنان و اجرای آیین‌نامه ترویج و توسعه فرهنگ نماز از محل اعتبارات هزینه‌ای مصوب پرداخت­ شده خزانه به دستگاه اجرایی به نحوی که به انجام فعالیت‌های اصلی دستگاه خدشه‌ای وارد نشود.

2- ممنوع بودن به کارگیری افراد جدید به صورت حق‌التدریس آزاد و یا عناوین مشابه به هر شکل توسط ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها.

3- پرداخت کمک هزینه عایله‌مندی، اولاد و عیدی برای بازنشستگان دستگاه­ های اجرایی که هزینه­ های مذکور توسط سازمان از اعتبارات هزینه ‏ای آنها قبلاً کسر گردیده توسط صندوق بازنشستگی کشوری. سایر هزینه‌های مربوط به بازنشستگان از قبیل کمک هزینه ازدواج، کمک هزینه فوت، حق بیمه عمر و حوادث توسط دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط پرداخت می‌شود. سهم دستگاه اجرایی برای حق بیمه درمان بازنشستگان کشوری، توسط سازمان بیمه سلامت پرداخت می‌شود. سهم بیمه شده بابت حق بیمه درمان پایه ایثارگران بازنشسته صندوق بازنشستگی کشوری توسط دستگاه اجرایی زمان اشتغال آنان پرداخت می‌شود.

4- هزینه نمودن یک درصد از اعتبارات مندرج در قانون به منظور استقرار سیستم مدیریت سبز توسط دستگاه‌های اجرایی و مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی.

5- به کارگیری هرگونه نیروی انسانی جدید به هرشکل و عنـوان در مشاغل و فعالیت­ های دستگاه­ های اجرایی موضوع ماده (5) قانون مدیریت خدمات کشوری - مصوب 1386- (از محل هرگونه اعتبار) صرفاً با مجوز سازمان اداری و استخدامی کشور با اخذ تأیید سازمان مبنی بر پیش­بینی بار مالی در قانون و با رعایت قوانین و مقررات مربوط از جمله قانون مدیریت خدمات کشوری.

6- پرداخت حداکثر معادل یک ماه حقوق و مزایای مندرج در احکام کارگزینی به عنوان پاداش در صورت وجود اعتبار در سقف اعتبارات تخصیص یافته توسط دستگاه اجرایی. پرداخت یک ماه پاداش مذکور به اعضای هیئت‌ مدیره/ هیئت عامل و کارکنان شرکت‌های دولتی (اعم از شرکت­‌های مستلزم ذکر و تصریح نام)، بانک‌­ها و بیمه‌­های دولتی پس از تصویب مجامع یا شوراهای­ عالی آنها مجاز است.

7 پرداخت کمک­ های رفاهی مستقیم و غیرمستقیم مطابق با موافقت نامه متبادله و برای بانک­ ها، بیمه­ ها و شرکت­ های دولتی در سقف پیش­بینی شده در بودجه مصوب و براساس ضوابطی که به تأیید کارگروهی مرکب از رییس سازمان، رییس سازمان اداری و استخدامی کشور، وزیر امور اقتصادی و دارایی و وزیر نیرو می­رسد. پرداخت کمک‌های رفاهی مستقیم و غیرمستقیم به کارکنان قرارداد کارمعین (مشخص) و ساعتی و موارد موضوع ماده (124) قانون مدیریت خدمات کشوری از محل اعتبارات مصوب پرداخت شده خزانه و با رعایت مفاد موافقت نامه، مجاز است.

8- پرداخت هزینه غذای ایام تعطیل و نوبت کاری شب کارکنان مشمول در دستگاه‌های اجرایی اعم از رسمی، پیمانی و قراردادی با تأیید بالاترین مقام دستگاه اجرایی یا مقام مجاز از طرف وی به عنوان هزینه‌های اداری.

9- پرداخت کمک هزینه غذای روزانه حداکثر پنجاه و هشت هزار (000ر58) ریال، ایاب و ذهاب کارمندانی که از سرویس سازمانی استفاده نمی‌نمایند در تهران ماهانه حداکثر یک میلیـون و دویسـت هـزار (000ر200ر1) ریال و در شهـرهـای دارای پانصـد هزار نفر جمعـیـت و بالاتر مــاهـانه حداکثر هشـتصـد هزار (000ر800) ریال، مهدکودک برای زنان کارمند دستگاه­ های اجرایی فاقد مهدکودک دولتی به ازای هر فرزند زیر شش سال، ماهانه حداکثر نه صد و پنجاه هزار (000ر950) ریال.

ماده (39) قانون استخدام کشوری و اصلاحات بعدی آن خواهد بود.

10 - پرداخت فوق‌العاده مأموریت روزانه داخل کشور به کارمندان دستگاه‌های اجرایی مشمول این تصویب‌نامه که به عنوان مأمور برای انجام وظیفه موقت به خارج از حوزه شهرستان محل خدمت خود اعزام می‌شوند و ناچار به توقف شبانه هستند، تا میزان حداقل حقوق و مزایا در مورد مشمولین هریک از بندهای این تصویب‌نامه به مأخذ یک بیستم و نسبت به مازاد به مأخذ یک پنجاهم در سقف اعتبار مصوب دستگاه. سایر موارد مطابق آیین‌نامه فوق‌العاده روزانه موضوع بند (ث)

11- ثبت اطلاعات کارکنان رسمی، پیمانی، قرارداد کار معین و مشخص و قرارداد کارگری در پایگاه اطلاعاتی سازمان اداری و استخدامی کشور و دریافت شماره مستخدم یا شماره شناسه و صدور احکام کارگزینی از طریق سامانه کارکنان نظام اداری و انجام امور مختلف اداری و مکاتبات موضوع این ماده از طریق این سامانه توسط دستگاه‌های اجرایی اعم از دستگاه‌های مشمول و غیرمشمول قانون مدیریت خدمات کشوری.

12 - اختصاص حداکثر ده درصد (10%) از اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای استان‌ها برای شروع پروژه‌های جدید که تا پایان سال 1397 به اتمام می‌رسند با رعایت ماده (23) قانون الحاق (2).طرح‌های سفرهای مقام معظم رهبری و پروژه‌های مستمر، تعمیرات و تجهیزات از شمول این ماده مستثنی هستند.

13- ممنوع بودن هرگونه پرداخت از محل اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای برای حقوق و مزایا به کارکنان دستگاه‌های اجرایی، به استثنای موارد مقرر در قوانین مربوط.

14- انتشار انواع اوراق مالی اسلامی (شامل مشارکت و صکوک) برای طرح‌های تملک دارایی سرمایه‌ای مندرج در قانون با رعایت قانون نحوه انتشار اوراق مشارکت - مصوب 1376- و یا قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران - مصوب 1384-. تخصیص اعتبارات ناشی از اجرای این ماده پس از فروش و وصول منابع مربوط انجام و نرخ سود علی‌الحساب و یا نرخ اجاره این اوراق با هماهنگی سازمان و تصویب نهادهای مربوط در هریک از قوانین مذکور (از جمله شورای پول و اعتبار) و یا مقررات حاکم بر نحوه انتشار (از جمله آیین­ نامه اجرایی بند (ب) ماده (2) قانون رفع موانع تولید رقابت­پذیر و ارتقای نظام مالی کشور و اصلاحات بعدی آن) تعیین می‌شود. بازپرداخت اصل اوراق منتشره از محل اعتبارات همان طرح و پروژه تأمین و پرداخت خواهد شد.

15- قرار دادن طرح‌ها و پروژه‌های مصوب ابلاغی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در اولویت برنامه‌های اجرایی خود در سال 1396 توسط دستگاه‌های اجرایی و تامین منابع لازم برای مدیریت و اجرای آنها را از محل اعتبارات خود شامل منابع داخلی و مصوب ابلاغی و تسهیلات بانکی با رعایت قوانین و مقررات مربوط.

16- ممنوع بودن خرید هرگونه خودروی سواری خارجی. خرید خودروی سواری داخلی توسط دستگاه‌های اجرایی حداکثر به تعداد خروج خودروهای سواری با رعایت مقررات و در سقف اعتبار مجاز خواهد بود.

17- اختصاص سه درصد (3%) از اعتبارات پژوهشی هزینه‌­ای توسط دستگاه های اجرایی در قالب قراردادهای پژوهشی و از طریق مبادله موافقتنامه با سازمان.

18- ثبت اطلاعات جامعه هدف تحت پوشش خود به تفکیک خانوار براساس کد ملی سرپرست و اعضای تحت پوشش وی در پایگاه اطلاعاتی نظام جامع تأمین اجتماعی موضوع بند (م) ماده (16) قانون ساختار نظام جامع رفاه و تأمین اجتماعی- مصوب 1383- توسط کلیه صندوق‌ها، سازمان‌ها و نهادهای بیمه‌ای، حمایتی و امدادی که به نحوی از انحا و به هر میزان از منابع عمومی استفاده می­نمایند از قبیل کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان بهزیستی کشور، سازمان تأمین اجتماعی، صندوق بازنشستگی کشوری.

19- در اجرای ماده (74) قانون مدیریت خدمات کشوری کلیه دستگاه‌های اجرایی که پیش از سال 1395 در اجرای مصوبات مراجع مربوط و بدون موافقت شورای حقوق و دستمزد نسبت به برقراری حقوق یا فوق‌العاده‌ای اقدام کرده­اند، مجاز به اجرا و پرداخت آن در سال 1396 نیستند. اخذ مصوبه حداکثر تا دو ماه پس از ابلاغ این تصویب‌نامه از شورای مذکور برای استمرار این پرداخت‌ها الزامی است. در اجرای تبصره ماده (74) قانون مذکور، برقراری هرگونه افزایش حقوق و مزایای جدید توسط مراجع قانونی در سال جاری بدون موافقت شورای مذکور ممنوع و غیرقابل اجرا بوده و تصویب یا اجرای آن تصرف در اموال عمومی محسوب می‌گردد.

20- پرداخت و تسویه دیون و تعهدات دولت و شرکت‌های دولتی به کلیه اشخاص بر اساس قوانین و مقررات مربوط، منوط به اعلام مانده بدهی‌ها و مطالبات به (از) کلیه اشخاص توسط دستگاه‌های اجرایی به وزارت امور اقتصادی و دارایی بر اساس الزامات و تکالیف مقرر در ماده (1) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور و آیین‌نامه اجرایی آن است.

21 - استفاده از منابع سپرده قرض‌الحسنه پس‌انداز بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات رفاهی بانک ها و بیمه‏ ها ممنوع است.

(به استثنای مأمورین) قابل پرداخت است. مدیران عامل و اعضای هیئت مدیره/ هیئت عامل در صورتی می‌توانند از این تسهیلات بهره‌مند گردند که حداقل دو سال از حضور آنها در دستگاه مربوط سپری شده و از تسهیلات مذکور در سایر دستگاه‌های دولتی استفاده نکرده باشند. پرداخت این تسهیلات به اعضای هیئت مدیره غیرموظف ممنوع است. این تسهیلات صرفاً به مدیران و کارکنان دارای رابطه استخدامی با دستگاه

22- پرداخت­ های قانونی و خاص به منظور تشویق، ایجاد انگیزه، افزایش بهره­وری، بهبود کمی و کیفی خدمات و نظایر آن بین کارکنان در دستگاه ­های اجرایی دارای قانون پرداخت (نظیر سازمان امور مالیاتی کشور، گمرک جمهوری اسلامی ایران، دیوان محاسبات کشور) و از محل اعتبارات هزینه ­ای درآمدهای اختصاصی سال جاری قابل انجام است.

23- پرداخت هرگونه تسهیلات مالی و وام از محل منابع داخلی شرکت­ های دولتی به کارکنان و مدیران شرکت­ های مذکور ممنوع است.

 
 
 
 
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
بنده خدا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۶
0
0
پس چرا مبالغ کمکهای رفاهی(غذا-ایاب وذهاب-مهد کودک -تلفن همراه)همان مبالغ سال گذشته است نکند اشتباهی صورت گرفته است؟؟؟!!!!!!!!!!
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون