کد خبر: ۱۷۵۱
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردين ۱۳۹۶
کد پیشنهاد : ۵۴۱۰۱
براساس اعلام سازمان برنامه و بودجه کشور با توجه به مشکلات و محدودیت های شدید منابع عمومی دولت در سال 1395 بابت خرید تضمینی (5 /11) میلیون تن گندم به میزان (147) میلیارد ریال و به...
نحوه خرید تضمینی گندم در سال 1396

1- براساس اعلام سازمان برنامه و بودجه کشور با توجه به مشکلات و محدودیت های شدید منابع عمومی دولت در سال 1395 بابت خرید تضمینی (5 /11) میلیون تن گندم به میزان (147) میلیارد ریال و به منظور ایجاد آمادگی لازم برای تحقق مطلوب فرآیند خرید تضمینی گندم در سال 1396، جلسات متعددی با نمایندگان وزارت جهاد کشاورزی، بورس کالا، بانک کشاورزی و تشکل تخصصی ذیربط برگزار گردید و براساس تفاهمات صورت گرفته مقرر گردید:

« ضمن بکارگیری ظرفیت های بخش غیر دولتی برای خرید مستقیم از کشاورزان و بالطبع کاهش هزینه های تبعی دولت ، بخشی از گندم تولیدی در اجرای ماده (33) قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی در بورس کالا عرضه شده و برای کاهش فشار بر منابع عمومی، بهای گندم خریداری شده از کشاورزان در دو مرحله پرداخت گردد.»

* متن ماده (33) قانون افزایش بهره­وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی- مصوب 1389 - به شرح زیر است :

ماده 33- تولیدکنندگان محصولات‌کشاورزی می­‌توانند محصولات خود را در بازار بورس تخصصی کالای کشاورزی عرضه نمایند. در صورت کاهش قیمت بورس نسبت به قیمت تضمینی اعلام ‌شده از سوی دولت، مابه­‌التفاوت آن توسط دولت به تولید کنندگان پرداخت می­‌گردد.وزارت جهاد کشاورزی مکلف است هر ساله متناسب با شرایط تولید و بازار، محصولات تحت سیاست خرید و قیمت تضمینی را انتخاب و اعلام نماید.

**قیمت خرید تضمینی محصولات زراعی در سال 1396 براساس مصوبه شماره 1039157 مورخ 27 /11 /1395شورای اقتصاد(تصویر پیوست) ابلاغ شده است.

2- در این راستا سازمان برنامه و بودجه کشور متن پیشنهادی زیر را به همراه جدول گردش نقدینگی مربوط که با همکاری وزارت جهاد کشاورزی، تهیه شده است را برای طرح و تصویب به هیئت دولت ارایه نموده است.

 
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون